Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-01-13| Mapy

O mapach nieistniejącego miasta

Jak opracować mapę getta warszawskiego, dla którego nie było dotychczas żadnych szczegółowych i kompletnych materiałów topograficznych – o tym dziś (13 stycznia) w Zakładzie Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał Paweł E. Weszpiński ze stołecznego Muzeum Historycznego.


O mapach nieistniejącego miasta

Przed wyzwaniem tym prelegent stanął, przystępując do współpracy nad książką „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście”. Jedną z ambicji jej autorów, Barbary Engelking i Jacka Leonciaka, było zamieszczenie wielu szczegółowych map prezentujących różne aspekty funkcjonowania getta. Poważnym problemem okazało się jednak znalezienie materiałów źródłowych. Wprawdzie dostępnych jest sporo opracowań sprzed II wojny światowej oraz z okresu tuż po niej, ale po bliższej analizie okazały się one dalece niewystarczające.

Wadą map i planów z lat 30. było przede wszystkim to, że pod koniec tego okresu stolica przeżywała boom budowlany. Materiały te albo nie uwzględniały więc nowych inwestycji, albo wręcz przeciwnie – były ona nanoszone, choć pozostawały jeszcze w sferze planów. Kolejną wadą ówczesnych map okazały się liczne błędy i niedociągnięcia. Problemem dla autorów przewodnika był również brak materiałów prezentujących zasięg przestrzenny zniszczeń stolicy z września 1939 r. Przydatność map powojennych także była mocno ograniczona – choćby ze względu na ogrom zniszczeń Warszawy, a getta w szczególności.

Liczne niedoskonałości źródeł kartograficznych sprawiły, że należało sięgnąć do wielu materiałów uzupełniających – fotoplanów czy zdjęć lotniczych. To czyniło zaś redakcję map wyjątkowo trudną i żmudną. Wyzwaniem okazało się już samo wyznaczenie dokładnego przebiegu muru getta. Jak wspomina Paweł Weszpiński, każdy odcinek wymagał długiej dyskusji specjalistów, a w niektórych przypadkach jej wynik musiał bazować jedynie na intuicji autorów.

Pierwsze wydanie przewodnika po getcie ukazało się w 2001 roku. Zawierało ono mapy w skali głównej 1:5000 wszyte w książkę i podzielone na arkusze w formacie książki. Publikacja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że po około dekadzie jej ceny w internetowych serwisach aukcyjnych dochodziły nawet do 2 tys. zł! W kolejnych latach po wydaniu szybko przybywało materiałów rzucających nowe światło na historię warszawskiego getta. Jedne nadsyłali czytelnicy, inne były efektem najświeższych badań naukowych. Po zapoznaniu się z nimi autorzy zdecydowali się opracować drugie wydanie przewodnika, które ukazało się w zeszłym roku. Wyróżnia je wiele zmian m.in. w części kartograficznej dzieła.

Zamiast wszyte w książkę i podzielone na części, mapy opublikowano w formie odrębnych, wielkoformatowych arkuszy w skali głównej 1:6250. Udało się je unacześnić oraz poprawić kartometryczność. Dokonano ponadto wielu zmian graficznych i redakcyjnych, które miały zwiększyć czytelność map. Dzięki nowym materiałom źródłowym udało się także wzbogacić książkę o nowe mapy tematyczne. Przybliżają one takie zagadnienia, jak zmiany w układzie komunikacji publicznej czy wywóz gruzu z getta.

Opracowanie nowych map oraz aktualizacja tych z I wydania to w dużej mierze konsekwencja dotarcia do mało jeszcze znanego zbioru zdjęć lotniczych Polski w National Archives College Park pod Waszyngtonem. Jak podkreślał Paweł Weszpiński, jego bogactwo jest na tyle duże, że wiele przechowywanych w nim obrazów dopiero czeka na odkrycie. Z pewnością pomogą one w opracowaniu kolejnych map getta, nad którymi już teraz myślą autorzy przewodnika.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS