Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-01-09| GNSS, Geodezja

Pierwsze sukcesy w pracy nad nawigacją wewnątrz budynków

Realizowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie we współpracy z chińskimi uczelniami badania dotyczące budowy systemu pozycjonowania wewnątrz pomieszczeń zaczynają przynosić obiecujące efekty. O polsko-chińskich projektach naukowych możemy przeczytać w eGazecie UWM.


Pierwsze sukcesy w pracy nad nawigacją wewnątrz budynków
Badania – które uczelnia prowadzi z dwoma chińskimi uniwersytetami (Nanchang University oraz Jiangxi Normal University) – skupiają się na mikro-elektro-mechanicznej technologii MEMS, której zastosowanie zwiększa dokładność pozycjonowania wewnątrz pomieszczeń. Z ramienia UWM w pracach uczestniczy dr inż. Marcin Uradziński z Katedry Astronomii i Geodynamiki Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej. Dotychczasowa współpraca zaowocowała uzyskaniem w czasie rzeczywistym dokładności pozycjonowania rzędu 0,5-0,8 m, co stanowi dotychczas najlepszy wynik na świecie. Badany system może znaleźć praktyczne zastosowanie m.in. w kopalniach, szpitalach, a także w podziemnych parkingach.

Realizowane obecnie badania są kontynuacją współpracy dr. Uradzińskiego z chińskimi naukowcami z lat 2009-10. Przebywał on wówczas w Wuhan University, gdzie został zaproszony do udziału w projekcie naukowym dotyczącym precyzyjnego wzajemnego pozycjonowania pojazdów w celu zwiększenia bezpieczeństwa na autostradach. Projekt ten był kontynuacją badań, które wcześniej realizował podczas stażu naukowego na Uniwersytecie w Nowym Brunszwiku w Kanadzie.

Dr Marcin Uradziński planuje również dalszą współpracę z naukowcami zza Wielkiego Muru. Nowy projekt ma dotyczyć ochrony i monitorowania największego jeziora w Chinach – Poyang, z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii satelitarnych.

Źródło: UWM w Olsztynie


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS