|2013-11-28|
Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software
O produktywnej kamerze A3 Edge
Czy da się wykonać zdjęcia lotnicze i ortofotomapę całej Polski w trzy miesiące z wykorzystaniem tylko jednego systemu fotogrametrycznego? Podczas wczorajszego (27 listopada) seminarium na Politechnice Warszawskiej przedstawiciel izraelskiej firmy VisionMap przekonywał, że dzięki rozwiązaniu A3 Edge jest to możliwe.
Kluczem do wysokiej produktywności tego sytemu jest kamera lotnicza z wychylającymi się na boki dwoma obiektywami, które wykonują zdjęcia lotnicze z prędkością 16 ramek na sekundę. Po złożeniu zdjęć z jednego wychylenia powstaje obraz o wielkości aż 718 Mpx. Dzięki takiemu rozwiązaniu – przekonywał na Politechnice Warszawskiej Jurij Raizman, główny naukowiec w VisionMap – samolot może wykonywać obrazy w tej samej rozdzielczości co maszyna z konkurencyjną kamerą, ale lecąc od niej nawet 2-3 razy wyżej! A wyższy pułap oznacza znacznie szerszą ścieżkę zbierania danych, czyli krótszy lot.
Jak wyliczał Jurij Raizman, wykonanie zdjęć lotniczych dla całej Polski w rozdzielczości 21 cm z wykorzystaniem systemu A3 Edge wymagałoby około 72 godzin nalotów. Licząc, że jedna misja trwa 5 godzin, naloty trwałyby nieco ponad dwa tygodnie (zakładając oczywiście sprzyjającą pogodę).
Ale skoro kamera A3 Egde zbiera tak ogromne ilości danych, to jak je sprawnie przetworzyć? Rozwiązaniem są: dedykowane oprogramowanie A3 LightSpeed oraz „naziemny system przetwarzania”, czyli specjalny hardware. W zautomatyzowany sposób dokonują one aerotriangulacji oraz generowania modeli terenu i ortofotomapy. Co ciekawe, dzięki wysokiemu wzajemnemu pokryciu zdjęć w procesie tym nie są wymagane ani fotopunkty, ani dane z inercyjnej jednostki pomiarowej (IMU) – wystarczy GPS. W ciągu doby A3 LightSpeed może wygenerować ortofotomapę w rozdzielczości 20 cm dla 4 tys. km kw.
Dzięki ruchomym obiektywom system A3 Egde sprawdza się nie tylko przy projektach wielkoobszarowych, ale także w kartowaniu miast. Może bowiem wykonywać zdjęcia ukośne służące później do tworzenia trójwymiarowych modeli zabudowy. Jak przekonywał Jurij Raizman, także i w tego typu projektach system A3 Egde wyróżnia znacznie większa produktywność niż u konkurencji.
Takie elementy, jak ruchome obiektywy, wysoki pułap nalotu czy brak konieczności użycia IMU i fotopunktów, rodzą wątpliwości, czy rozwiązanie to jest w stanie zagwarantować wysoką jakość danych. Przedstawiciel VisionMap rozwiewał jednak te wątpliwości, prezentując wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Wykazały one, że średni błąd ortofotomapy wygenerowanej przez ten system nie przekraczał jej rozdzielczości. Potwierdzeniem klasy tego systemu może być także to, że przez 3 lata sprzedano już 30 zestawów A3 oraz nowszych, zaprezentowanych w tym roku A3 Edge.
Seminarium z udziałem Jurija Raizmana na Politechnice Warszawskiej wzbudziło spore zainteresowanie. W szczelnie wypełnionej sali znaleźli się nie tylko studenci i pracownicy naukowi PW, ale także goście z innych uczelni oraz przedstawiciele urzędów centralnych i firm z branży geodezyjnej.
Więcej o systemie A3 Egde w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
Jerzy Królikowski
|