Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-11-28 | Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software

O produktywnej kamerze A3 Edge

Czy da się wykonać zdjęcia lotnicze i ortofotomapę całej Polski w trzy miesiące z wykorzystaniem tylko jednego systemu fotogrametrycznego? Podczas wczorajszego (27 listopada) seminarium na Politechnice Warszawskiej przedstawiciel izraelskiej firmy VisionMap przekonywał, że dzięki rozwiązaniu A3 Edge jest to możliwe.


Ilustracja: O produktywnej kamerze A3 Edge

Kluczem do wysokiej produktywności tego sytemu jest kamera lotnicza z wychylającymi się na boki dwoma obiektywami, które wykonują zdjęcia lotnicze z prędkością 16 ramek na sekundę. Po złożeniu zdjęć z jednego wychylenia powstaje obraz o wielkości aż 718 Mpx. Dzięki takiemu rozwiązaniu – przekonywał na Politechnice Warszawskiej Jurij Raizman, główny naukowiec w VisionMap – samolot może wykonywać obrazy w tej samej rozdzielczości co maszyna z konkurencyjną kamerą, ale lecąc od niej nawet 2-3 razy wyżej! A wyższy pułap oznacza znacznie szerszą ścieżkę zbierania danych, czyli krótszy lot.

Jak wyliczał Jurij Raizman, wykonanie zdjęć lotniczych dla całej Polski w rozdzielczości 21 cm z wykorzystaniem systemu A3 Edge wymagałoby około 72 godzin nalotów. Licząc, że jedna misja trwa 5 godzin, naloty trwałyby nieco ponad dwa tygodnie (zakładając oczywiście sprzyjającą pogodę).

Ale skoro kamera A3 Egde zbiera tak ogromne ilości danych, to jak je sprawnie przetworzyć? Rozwiązaniem są: dedykowane oprogramowanie A3 LightSpeed oraz „naziemny system przetwarzania”, czyli specjalny hardware. W zautomatyzowany sposób dokonują one aerotriangulacji oraz generowania modeli terenu i ortofotomapy. Co ciekawe, dzięki wysokiemu wzajemnemu pokryciu zdjęć w procesie tym nie są wymagane ani fotopunkty, ani dane z inercyjnej jednostki pomiarowej (IMU) – wystarczy GPS. W ciągu doby A3 LightSpeed może wygenerować ortofotomapę w rozdzielczości 20 cm dla 4 tys. km kw.

Dzięki ruchomym obiektywom system A3 Egde sprawdza się nie tylko przy projektach wielkoobszarowych, ale także w kartowaniu miast. Może bowiem wykonywać zdjęcia ukośne służące później do tworzenia trójwymiarowych modeli zabudowy. Jak przekonywał Jurij Raizman, także i w tego typu projektach system A3 Egde wyróżnia znacznie większa produktywność niż u konkurencji.

Takie elementy, jak ruchome obiektywy, wysoki pułap nalotu czy brak konieczności użycia IMU i fotopunktów, rodzą wątpliwości, czy rozwiązanie to jest w stanie zagwarantować wysoką jakość danych. Przedstawiciel VisionMap rozwiewał jednak te wątpliwości, prezentując wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Wykazały one, że średni błąd ortofotomapy wygenerowanej przez ten system nie przekraczał jej rozdzielczości. Potwierdzeniem klasy tego systemu może być także to, że przez 3 lata sprzedano już 30 zestawów A3 oraz nowszych, zaprezentowanych w tym roku A3 Edge.

Seminarium z udziałem Jurija Raizmana na Politechnice Warszawskiej wzbudziło spore zainteresowanie. W szczelnie wypełnionej sali znaleźli się nie tylko studenci i pracownicy naukowi PW, ale także goście z innych uczelni oraz przedstawiciele urzędów centralnych i firm z branży geodezyjnej.

Więcej o systemie A3 Egde w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

nie w Polsce Już kilka lat temu dla IGiK-u prezentowane były wcześniejsze wersje systemu i nic to nie dało. Wystarczy prześledzić zapytania i odpowiedzi do przetargów na LPIS oraz na ISOK, aby zorientować się, że nasi urzędnicy nie dopuszczą do zastosowania A3 w Polsce.
  
 1 
Kom Mistrzowie drugiego planu :-)
  
 1 
nie sądzę! po treści pytań jakie zadawali to nie sądzę że ktoś to u nas kupi...
  
 1 
klient? Patrząc na zdjęcie nasuwa się pytanie czy znalazł się już pierwszy klient w Polsce.
  
 1 



zobacz też:

Cyfrowy mętlik

527 stoisk na powierzchni 2,8 ha, a na nich najnowszy sprzęt i oprogramowanie geodezyjne z całego świata. W październikowym numerze...

Większa rodzina kamer A3

Firma VisionMap zaprezentowała dwa nowe modele fotogrametrycznych kamer lotniczych z serii A3.

Fotogrametryczne nowości na Intergeo

Na kończących się dziś (7 października) targach Intergeo w Kolonii zaprezentowano sporo ciekawych aplikacji oraz...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
największą planetą Układu Słonecznego jest Jowisz?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mieczysław Józef Milewski (1925-2022)

Mieczysław Józef  Milewski (1925-2022)
Mieczysław Józef Milewski urodził się 13 sierpnia 1925 r. w Krakowie. W 1949 roku ukończył z odznaczeniem studia na Wydziale Geologiczno-Mierniczym Akademii Górniczej w Krakowie (obecnie AGH), uzyskując dyplom magistra inżyniera miernictwa...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1931
Zapoczątkowanie pomiarów paralaktycznych w Polsce.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama