Na początku tego tygodnia odbyły się dwa spotkania robocze na ten temat – w piątek, 15 listopada, i w poniedziałek, 18 listopada, podczas których zostały uzgodnione uwagi innych resortów i instytucji publicznych. Przyjęto miedzy innymi propozycję ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, by ze środków przeznaczonych na digitalizację i udostępnianie informacji sektora publicznego finansowane były projekty, dzięki którym zasoby instytucji publicznych będą dostępne dla obywateli za darmo.
Przypomnijmy, że łączny budżet PO PC to 10 mld zł, z czego na oś związaną z cyfryzacją administracji przewidziano ponad 4 mld zł. Według projektu środki tę będą mogły być wydawane m.in. na:
• kontynuację cyfryzacji map stanowiących zasób geodezyjny i kartograficzny,
• kontynuację procesu udostępniania e-usług wytworzonych z wykorzystaniem zintegrowanych danych PZGiK i innych danych geoprzestrzennych administracji rządowej i samorządowej w standardzie dyrektywy INSPIRE,
• zapewnienie każdemu dostępu do danych i dokumentów gromadzonych w powiatowych rejestrach publicznych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w szczególności w ewidencji gruntów i budynków (EGiB), bazie danych obiektów topograficznych (BDOT500) oraz geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT).
• zapewnienie możliwości przeglądania, wyszukiwania, pobierania i przekształcania danych przestrzennych z rejestrów krajowej infrastruktury informacji przestrzennej prowadzonych przez organy administracji inne niż służba geodezyjna i kartograficzna,
• unowocześnienie procesów związanych z produkcją i udostępnianiem danych statystycznych.
Projekt PO Polska Cyfrowa zostanie teraz przekazany na Komitet Stały Rady Ministrów. W pierwszej połowie 2014 roku toczyć się będą negocjacje programu z Komisją Europejską. Jego realizacja rozpocznie się zaś w drugiej połowie 2014 r.