Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-19| GNSS

Rosjanie będą monitorować czy szpiegować?

Plan rozbudowy rosyjskiego systemu nawigacji GLONASS zagraża bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych – alarmują CIA i Pentagon. O sprawie rozpisują się światowe media.


Rosjanie będą monitorować czy szpiegować?

Wszystko zaczęło się od tego, że w zeszłym roku Rosjanie zwrócili się do amerykańskiego rządu z wnioskiem o pozwolenie na budowę na terytorium USA sześciu stacji monitorujących GLONASS. Jak tłumaczy rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos, mają one służyć wyłącznie temu, by system ten był dokładniejszy i bardziej niezawodny. Podobne stacje są już lub będą budowane m.in. w Brazylii, Hiszpanii, Indonezji i Australii.

Dla Amerykanów to jednak trudna decyzja. Z jednej strony wydanie zgody mogłoby poprawić chłodne stosunki pomiędzy państwami. Z drugiej strony amerykańskie służby obawiają się, że stacje będą stanowiły potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Mogą bowiem posłużyć np. do precyzyjnego kierowania pociskami, są również obawy, że ułatwią szpiegowanie lub też będą wykorzystywane do zakłócania sygnałów GPS.

Jest też i bardziej prozaiczny argument przeciw wydaniu zgody. Jej udzielenie pomogłoby Rosjanom w ekspansji technologicznej. – Chciałbym zrozumieć, dlaczego Stany Zjednoczone miałyby być zainteresowane wspieraniem konkurenta GPS, jakim jest GLONASS, skoro zależność świata od GPS daje USA przewagę technologiczną na wielu poziomach? – pyta w liście do sekretarza stanu Johna Kerry’ego oraz szefa amerykańskiego wywiadu Jamesa Clappera republikański kongresmen Mike D. Rogers.

Na razie odpowiedzialny za wydanie decyzji Departamentem Stanu gra na zwłokę i opóźnia wydanie decyzji, prosząc Roskosmos o przekazanie dodatkowych dokumentów.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS