Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-02| GNSS

Potrójna katastrofa GLONASS "na żywo"

Miliony Rosjan mogły dziś (2 lipca) „na żywo” obejrzeć katastrofę rakiety Proton-M, która miała wynieść na orbitę okołoziemską trzy satelity rosyjskiego systemu nawigacji GLONASS.


Potrójna katastrofa GLONASS "na żywo"

Wypadek miał miejsce nad kosmodromem Bajkonur o godzinie 8:32 lokalnego czasu. Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn zaraz po starcie maszyna zmieniła trajektorię lotu, zaczęła lecieć w dół, zajęła się ogniem i tuż przed Ziemią zaczęła się rozpadać.

To już druga podobna katastrofa w historii systemu GLONASS. W grudniu 2010 roku Rosjanie stracili trzy aparaty GLONASS-M. Przyczyną tamtej katastrofy było złe zatankowanie rakiety nośnej (użyto blisko 2 ton paliwa za dużo), w wyniku czego nie doszło do odłączenia się jej ostatniego członu. Według nieoficjalnych źródeł przebieg dzisiejszych zdarzeń wskazuje, że przyczyna wypadku leży prawdopodobnie w silnikach.JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS