wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-16| GNSS, Mapy, Firma

Rynek nawigacji wciąż się kurczy

W III kwartale br. zarówno TomTom, Garmin, jak i Nokia HERE zanotowały spadek przychodów.


Rynek nawigacji wciąż się kurczy <br />
fot. TomTom
fot. TomTom

Holenderski TomTom znów zanotował spadek sprzedaży. W III kwartale przychody skurczyły się względem analogicznego okresu ubiegłego roku o 11% do 242 mln euro. Jakby tego było mało, o połowę spadły zyski – z 22 do 11 mln euro. Te kiepskie wyniki władze firmy tłumaczą m.in. kurczącym się rynkiem na osobiste urządzenia nawigacyjne (PND). Jak napisano w raporcie, zapotrzebowanie na ten sprzęt spadło w Europie o 15%, a w Ameryce Północnej – o 28%.

Powodów do radości nie ma także Nokia. Jak pisze w swoim raporcie, jej dział HERE odpowiedzialny za rozwiązania kartograficzne i lokalizacyjne wypracował w III kwartale br. 211 mln dol. przychodów, czyli o 1/5 mniej niż rok wcześniej. Optymistycznym akcentem jest natomiast poprawa sprzedaży rozwiązań nawigacyjnych zintegrowanych z samochodami (in-vehicle navigation) – w badanym okresie sprzedano ich 2,6 mln szt., czyli o pół miliona więcej niż przed rokiem.

Najmniejszy spadek przychodów (o 4% do 644 mln dol.) zanotował amerykański Garmin. W podziale na rynki najgorzej sytuacja wygląda w dziale rozwiązań samochodowych i turystycznych, które skurczyły się odpowiednio o 16% i 4%. Z kolei wartość sprzedaży urządzeń lotniczych, sportowych i morskich wzrosła odpowiednio o: 15%, 25% i 24%. Dobrą wiadomością jest także wzrost zysków – ze 140 do 188 mln dol.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS