Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-16| GNSS, Mapy, Firma

Rynek nawigacji wciąż się kurczy

W III kwartale br. zarówno TomTom, Garmin, jak i Nokia HERE zanotowały spadek przychodów.


Rynek nawigacji wciąż się kurczy <br />
fot. TomTom
fot. TomTom

Holenderski TomTom znów zanotował spadek sprzedaży. W III kwartale przychody skurczyły się względem analogicznego okresu ubiegłego roku o 11% do 242 mln euro. Jakby tego było mało, o połowę spadły zyski – z 22 do 11 mln euro. Te kiepskie wyniki władze firmy tłumaczą m.in. kurczącym się rynkiem na osobiste urządzenia nawigacyjne (PND). Jak napisano w raporcie, zapotrzebowanie na ten sprzęt spadło w Europie o 15%, a w Ameryce Północnej – o 28%.

Powodów do radości nie ma także Nokia. Jak pisze w swoim raporcie, jej dział HERE odpowiedzialny za rozwiązania kartograficzne i lokalizacyjne wypracował w III kwartale br. 211 mln dol. przychodów, czyli o 1/5 mniej niż rok wcześniej. Optymistycznym akcentem jest natomiast poprawa sprzedaży rozwiązań nawigacyjnych zintegrowanych z samochodami (in-vehicle navigation) – w badanym okresie sprzedano ich 2,6 mln szt., czyli o pół miliona więcej niż przed rokiem.

Najmniejszy spadek przychodów (o 4% do 644 mln dol.) zanotował amerykański Garmin. W podziale na rynki najgorzej sytuacja wygląda w dziale rozwiązań samochodowych i turystycznych, które skurczyły się odpowiednio o 16% i 4%. Z kolei wartość sprzedaży urządzeń lotniczych, sportowych i morskich wzrosła odpowiednio o: 15%, 25% i 24%. Dobrą wiadomością jest także wzrost zysków – ze 140 do 188 mln dol.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS