wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-22| GNSS, Mapy, Sprzęt, Firma

Rynek nawigacji w dół w 2012 roku

Dla dwóch największych firm z branży nawigacyjnej ubiegły rok nie był najlepszy – wynika z raportów finansowych Garmina i TomToma.


Rynek nawigacji w dół w 2012 roku <br />
fot, TomTom
fot, TomTom

Amerykańska spółka Garmin osiągnęła w zeszłym roku sprzedaż na poziomie 2,72 mld dolarów, co w porównaniu z rokiem 2011 oznacza spadek o 2%. Dużo bardziej dotkliwy jest za to spadek przychodów za IV kwartał – aż o 16% do 769 mld dol.

Za pogorszenie wyników sprzedaży odpowiada przede wszystkim dział rozwiązań samochodowych i mobilnych, który w 2012 roku skurczył się o 6%. Wciąż przynosi on spółce około połowę przychodów. O tyle samo procent zmalała także sprzedaż urządzeń morskich. Wzrosły za to przychody z rozwiązań sportowych, turystycznych i lotniczych. W podziale regionalnym spadki sprzedaży – jak zwykle – notują najbardziej intratne rynki amerykański i EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Rośnie za to sprzedaż Garmina w Azji i Australii. Mimo spadającej sprzedaży Garmin nie dość, że zakończył rok na plusie (542 mln dol.), to w porównaniu z rokiem 2011 zwiększył zysk netto o ponad 20 mln dol.

Przychody spadły także w holenderskiej firmie TomTom. W 2011 r. wyniosły 1,27 mld euro, a w 2012 r. – 1,05 mld euro. Optymistycznym akcentem jest wyjście spółki na plus. Rok 2011 zakończyła ona 439 mln euro pod kreską, a w ubiegłym roku osiągnęła 129 mln euro zysku netto.

W tym roku spółka spodziewa się spadku popytu na urządzenia samochodowe, co jest związane z malejącą sprzedażą samochodów. Ma za to wzrosnąć wartość sprzedaży rozwiązań biznesowych.

Przy okazji w raporcie finansowym firma chwali się, że w IV kwartale 2012 roku TomTom przekroczył 50% udziału w europejskim rynku urządzeń nawigacyjnych (PND).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS