|2013-11-05|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software, Instytucje
Jedyny taki skaner w Polsce
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN stał się posiadaczem stanowiska naziemnego skaningu laserowego wraz z wyposażeniem dodatkowym do archiwizacji i przetwarzania danych.
Sercem stanowiska jest impulsowy naziemny skaner laserowy dalekiego zasięgu Riegl VZ-4000. Unikatową cechą tego urządzenia jest zasięg do 4 km, ale przede wszystkim możliwość rejestracji intensywności kolejnych odbić poszczególnych sygnałów dla każdego punktu z chmury. Jak zachwala nowy nabytek Instytut, jest to technologia niespotykana w jakichkolwiek innych urządzeniach do naziemnego skaningu i stosowana do tej pory wyłącznie w sprzęcie lotniczym. W przypadku skanerów Riegla serii VZ kolejne echa są interpretowane poprzez metodę detekcji tzw. pełnej fali (full waveform detection), która polega na cyfrowym próbkowaniu całej krzywej fali powracającej do detektora i niosącej ze sobą informacje o odbiciu od wielu obiektów. Z lotniczego LIDAR-u zaimplementowano także zaawansowaną analizę poszczególnych stref – MTA (Multiple Time Around). – Z satysfakcją pragniemy odnotować, że nasze urządzenie jest pierwszym i zarazem jedynym egzemplarzem tego modelu skanera w Polsce – chwali się Instytut. Urządzenie kosztowało 867 tys. zł.
Kolejnym elementem stanowiska, służącym do precyzyjnej i powtarzalnej lokalizacji skanera, szczególnie ważnej podczas badań monitoringowych, są dwa zestawy satelitarne firmy Trimble realizujące pomiar w czasie rzeczywistym (RTK). Są to odbiorniki R4 i rejestratory TSC3 wraz z akcesoriami. Taka konfiguracja zapewnia zarówno pracę w krajowej sieci ASG-EUPOS, jak i poza granicami Polski, w trybie baza-rover.
Pełną niezależność stanowiska, nawet podczas wielodniowych badań ekspedycyjnych, zapewniają dodatkowe akcesoria, w tym m.in. notebook Dell, przenośne dyski twarde i agregat prądotwórczy Honda 20i. Uzupełnieniem stanowiska terenowego są m.in. stacje robocze Dell i serwer plików NAS (do archiwizowania surowych danych). Stację wyposażono ponadto w specjalistyczne oprogramowanie w wersjach sieciowych służące do zaawansowanego przetwarzania chmur punków (RiscanPro z dodatkowymi modułami firmy Riegl, LP360 Advanced firmy QCoherent, pakiet Cyclone firmy Leica) oraz dalszych analiz geoprzestrzennych (ArcGIS Advanced firmy Esri z rozszerzeniami).
W ramach otrzymanej dotacji zorganizowano także tygodniowe warsztaty z naziemnego skaningu laserowego i pomiarów GPS RTK.
Źródło: IGiPZ PAN, JK
|