Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-10-26| Ludzie

45 lat pracy naukowej prof. Jerzego Rogowskiego

Uroczyste posiedzenie Rady Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej wypełnił jubileusz prof. Jerzego Rogowskiego, który przepracował na tej uczelni 45 lat. Jak się jednak doliczyli przyjaciele profesora, z zawodem jest on związany już 52 lata, zaczynał bowiem u boku ojca, również geodety, i również profesora Politechniki Warszawskiej.


45 lat pracy naukowej prof. Jerzego Rogowskiego

Zacne grono gości – nie tylko współpracowników profesora, ale również jego mentorów, rodziny i przede wszystkim wychowanków, w tym kilku już doktorów habilitowanych – zebrało się 25 października w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej. Sylwetkę jubilata przedstawił prof. Marcin Barlik, podkreślając jego zaangażowanie w sprawy Obserwatorium Astronomicznego w Józefosławiu.
Jako pierwszy gratulacje złożył jubilatowi rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt. Zaznaczył przy tym, że dorobkiem uczelni jest właśnie kadra i absolwenci. Dziekan Wydziału prof. Alina Maciejewska (na fot. z jubilatem) wyraziła uznanie i podziękowała prof. Rogowskiemu za wieloletnią, pełną zaangażowania pracę na rzecz rozwoju Wydziału.

– Wszystko, co osiągnąłem, zawdzięczam mojej Alma Mater – podsumował wzruszony prof. Jerzy Rogowski. Gratulacje przekazywali profesorowi przedstawiciele wszystkich najważniejszych uczelni w kraju kształcących nie tylko w zakresie geodezji, ale i nawigacji.



Rogowski Jerzy Bolesław urodził się 19 grudnia 1942 r. w Warszawie. Dyplom magistra inżyniera uzyskał na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w 1966 r. Kolejne szczeble kariery naukowej wyznaczają uzyskane stopnie i tytuły: doktora nauk technicznych (1974), doktora habilitowanego (1985), profesora nauk technicznych (1995).
Piastował stanowiska związane z działalnością naukową, poczynając od asystenta (PW 1966-68), przez adiunkta (PW 1974-86), po profesora zwyczajnego (PW od 2002). Od 2005 r. jest także profesorem zwyczajnym Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej Curie.
Na Politechnice Warszawskiej pełnił funkcje: zastępcy dyrektora Instytutu Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej (1977-81 i 1987-96), kierownika Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego w Józefosławiu (od 1974 roku), prodziekana WGiK (1996-2002) oraz dyrektora IGWiAG PW (2005-07).

Początkowo osiągnięcia Jerzego Rogowskiego dotyczyły dwóch problemów: metodyki wyznaczeń parametrów ruchu obrotowego Księżyca i współrzędnych selenograficznych z pomiarów astrometrycznych Ziemia – Księżyc (prace wykonywane we współpracy z Instytutem Badań Kosmicznych w Moskwie i opublikowane w liczących się czasopismach zagranicznych) oraz teorii niepolarnych efektów w zmianach współrzędnych geograficznych (przedmiot rozprawy doktorskiej). Po obronie doktoratu zainteresowania naukowe jubilata zaczęły ewoluować w kierunku geodezji satelitarnej, co zaowocowało rozprawą habilitacyjną dotyczącą stabilności układu odniesienia realizowanego na podstawie obserwacji satelitów systemu TRANSIT oraz technologią opracowania obserwacji fotograficznych sztucznych satelitów Ziemi (wspólnie z prof. Kazimierzem Czarneckim).

Następnym krokiem było podjęcie zagadnień dotyczących wykorzystania obserwacji satelitarnych w badaniach geodynamicznych. Przy współudziale prof. Rogowskiego i pod jego kierownictwem powstał nowy program badań naukowych w Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnym PW, który doprowadził do włączenia tej jednostki do sieci pracującej w ramach Międzynarodowej Służby IGS (International GPS Service for Geodynamics) oraz przyczynił się do stworzenia Centrum Analiz IGS obejmującego Europę Środkową. Dzięki staraniom profesora powstał nowy budynek obserwatorium i został wyposażony w aparaturę.

Prof. Jerzy Rogowski jest współautorem międzynarodowego projektu geodynamicznego CERGOP (Central European Regional Geodynamics Project) obejmującego państwa Inicjatywy Środkowo-Europejskiej. W ramach tego projektu pełnił funkcję kierownika grup studiów. Jest autorem wielu prac i wdrożeń z zakresu zastosowań technologii GPS w geodezji, kierował 10 projektami badawczymi KBN.

Członek m.in. Komitetu Geodezji PAN, Królewskiego Instytutu Nawigacji przy Królewskim Stowarzyszeniu Geograficznym w Londynie oraz Europejskiego Stowarzyszenia Geofizycznego. Autor lub współautor 122 publikacji naukowych, dwóch monografii naukowych, 26 ekspertyz i opracowań. Promotor 8 obronionych rozpraw doktorskich, 6 rozpraw habilitacyjnych i 3 wniosków o tytuł profesora.

Prof. Jerzy Rogowski jest laureatem 4 nagród zespołowych MNiSzWiT (I, II i III stopnia), nagrody zespołowej MEN II stopnia oraz MBiGP III stopnia w dziedzinie badań naukowych oraz wielu nagród indywidualnych i zespołowych rektora Politechniki Warszawskiej.
Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. Zainteresowania poza zawodowe jubilata to historia Polski, muzyka, narciarstwo i żeglarstwo.

Więcej zdjęć w Fotogalerii

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS