Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-08-07 | Geodezja, Firma, Przetargi

Geoplan na kolejowej jedynce

Do 2015 roku zrewitalizowany zostanie 125-kilometrowy odcinek linii kolejowej nr 1 pomiędzy Koluszkami i Częstochową. Skróci to czas przejazdu między tymi miastami o pół godziny. Koszt inwestycji to blisko 600 mln zł. Za jej obsługę geodezyjną odpowiada firma Geoplan.


Ilustracja: Geoplan na kolejowej jedynce

Rewitalizacja – w przeciwieństwie do modernizacji, która zakłada poprawę parametrów linii kolejowej i zwiększanie dopuszczalnej szybkości pociągów – jest odtworzeniem pierwotnego stanu linii kolejowej. W wielu miejscach w Polsce to najtańsza i najszybsza metoda doprowadzenia infrastruktury kolejowej do cywilizowanych warunków, podwyższenia bezpieczeństwa ruchu i likwidacji ograniczeń prędkości. Jest to szczególnie pożądane na intensywnie używanych liniach o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym, np. linii nr 1 pomiędzy Warszawą i Katowicami, nazywana dawniej koleją warszawsko-wiedeńską. Na odcinku między Koluszkami i Częstochową jest to główna trasa kolejowa łącząca województwa łódzkie i śląskie.

Początkowo po odcinku tym pociągi osobowe mogły poruszać się z prędkością 120 km/h, a towarowe – 100 km/h. Dziś w wielu miejscach muszą zwalniać do zaledwie 50 km/h. Na pokonanie całego odcinka składy regionalne potrzebują 2 godzin 20 minut, a składy TLK – 1 godziny 50 minut. PKP PLK S.A. zdecydowały się na rewitalizację tego odcinka, co umożliwi skrócenie czasu podróży o 30 minut i zwiększy bezpieczeństwo pasażerów oraz komfort podróży.

Zwycięzcą przetargu na te prace zostało konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Inżynierskich „Pol-Aqua”, Dragados, Vias y Construcciones, Electren. Umowę podpisano 16 kwietnia. W jej ramach wykonawca ma 150 dni na opracowanie dokumentacji projektowej i 730 dni na wykonanie prac budowlanych. Cała inwestycja obejmuje wymianę dwóch torów na łącznej długości ponad 158 km, wymianę ok. 83 km sieci trakcyjnej, remont 51 obiektów inżynieryjnych (30 mostów, 5 wiaduktów, 15 przepustów, 1 muru oporowego) i 24 przejazdów kolejowych, wymianę 142 rozjazdów oraz przebudowę 43 peronów na stacjach i przystankach osobowych: Rokiciny, Baby, Moszczenica, Jarosty, Piotrków Trybunalski, Milejów, Gorzkowice, Gorzędów, Kamieńsk, Dobryszyce, Radomsko, Bobry, Teklinów, Jacków, Kłomnice, Rzerzęczyce, Rudniki i Aniołów. Inwestycja ubiega się o unijne finansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W przedsięwzięciu uczestniczy przedsiębiorstwo geodezyjne Geoplan ze Zgierza. Marcin Jankowski, dyrektor ds. kontraktów kolejowych Geoplanu informuje, że firma współpracuje z głównym wykonawcą jako podwykonawca na całym rewitalizowanym odcinku. – Będziemy kompleksowo obsługiwać geodezyjnie całą inwestycję w zakresie wymiany układu torowego, sieci trakcyjnej i systemu sterowania ruchem. W związku z etapowaniem rewitalizacji na placu budowy pracować będzie około 30 osób podzielonych na 2- lub 3-osobowe zespoły pomiarowe.

Od dokładności pomiarów geodetów z Geoplanu zależy poprawne wykonanie tak ważnych aspektów, jak geometria toru i jego podbicie. Na słupach trakcyjnych założona zostanie precyzyjna osnowa, która posłuży także jako punkt odniesienia do prac regulacyjnych przy torach.

Firma ze Zgierza ma już bogate doświadczenie związane z modernizacją i remontami infrastruktury kolejowej. Uczestniczyła m.in. w modernizacji Centralnej Magistrali Kolejowej do parametrów szybkiej kolei. Jej specjaliści są na czasie ze wszelkimi technologicznymi nowinkami ułatwiającymi i przyspieszającymi prace nad poprawą stanu linii kolejowych. Geoplan jako pierwszy w Polsce przetestował na dużą skalę technologię wózków pomiarowych GEDO CE, które prowadzone po torach, odczytują parametry związane z geometrią toru. Marcin Jankowski zapowiada, że przy rewitalizacji linii Koluszki-Częstochowa Geoplan także będzie pionierem, stosując system GEDO CE 2.0, który wszedł na rynek w tym roku.

Geoplan z siedzibą w Zgierzu powstał w 1998 r. i obecnie zatrudnia ponad 70 osób. Właścicielem firmy jest inż. Andrzej Kwiatkowski. Przedsiębiorstwo współpracowało przy największych inwestycjach drogowych i kolejowych ostatnich lat na terenie całej Polski, a obecnie otwiera się także na europejskie rynki. Poza projektami kolejowymi w portfolio Geoplanu znajdują się m.in. geodezyjna obsługa budów odcinków autostrad A1, A2, A4, dróg ekspresowych S7 i S8 oraz remontów linii kolejowych nr 4 i 540 (Łódź Widzew – Łódź Chojny) czy inwestycji takich jak Centrum Dydaktyki Nowych Mediów PWSFTviT w Łodzi, Centrum Dystrybucyjne IKEA w Jarostach czy Aquapark w Kutnie.

Źródło: Geoplan


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Geoplan nominowany do tytułu lidera nowoczesnych technologii

Jako pierwsza firma geodezyjna w Polsce Geoplan ze Zgierza może się pochwalić nominacją...

Dron kartuje niedokończoną autostradę

Wznowione zostały prace budowlane na nieukończonym fragmencie autostrady A1 pomiędzy Kowalem i Toruniem. Za...

Dotacje na innowacyjne pomiary kolei

Firma Geoplan ze Zgierza otrzyma blisko 665 tys. zł ze środków łódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego na...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
producent skanerów ? firma FARO ? nazywał się najpierw Res-Tech?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Franciszek Biernacki (1897-1984)

Franciszek  Biernacki  (1897-1984)
Urodził się Piotrkowie Trybunalskim 2 kwietnia 1897 roku, był synem kolejarza. W wieku 18 lat wstąpił do Legionów Polskich do Pierwszej Brygady. W latach 1915-16 walczył na Wołyniu i Polesiu. W 1918 w stopniu sierżanta był już żołnierzem...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1927
W Ameryce Północnej zaczął obowiązywać system odniesień przestrzennych NAD 27, bazujący na elipsoidzie Clarke'a, z punktem przyłożenia w centralnej części USA.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama