Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-05| Geodezja, Firma

Dotacje na innowacyjne pomiary kolei

Firma Geoplan ze Zgierza otrzyma blisko 665 tys. zł ze środków łódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę zintegrowanego systemu pomiaru szlaków komunikacyjnych.


Dotacje na innowacyjne pomiary kolei

Łączna wartość projektu o pełnej nazwie „Wdrożenie wyników prac B+R w celu zwiększenia precyzji i szybkości pomiarów geodezyjnych dla kolejnictwa z uwzględnieniem potrzeb kolei dużych prędkości” to 1,365 mln zł. Będzie on realizowany przy współpracy wyższych uczelni wyłonionych w konkursie ofert.

Celem projektu jest opracowanie zintegrowanego systemu pomiaru szlaków komunikacyjnych łączącego precyzyjne pomiary bezpośrednie, naziemny skaning laserowy, fotogrametrię lotniczą niskiego pułapu i satelitarne systemy pozycjonowania. Dzięki niemu możliwa będzie kompleksowa obsługa geodezyjna budowy nowych i modernizacji/rewitalizacji istniejących szlaków kolejowych, w tym dostosowania ich do potrzeb kolei dużych prędkości. W stosunku do usług obecnie świadczonych na rynku polskim i zagranicznym pomiar będzie dwukrotnie dokładniejszy i wykonywany pięciokrotnie szybciej. Nowa usługa zostanie poddana certyfikacji w zakresie ISO14001+18001.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy Geoplan, dotychczas nie ma na rynku jednolitego systemu, który łączyłby szybkość pomiarów 1 km szlaku komunikacyjnego w ciągu pół godziny z dokładnościami wymaganymi przy pracach modernizacyjnych linii kolejowych, tj. 0,3 mm, a dla pomiaru przechyłki toru w zakresie 265 mm – z dokładnością 0,5 mm.

W skład systemu ma wejść najnowocześniejszy na rynku sprzęt geodezyjny, tj.: system wózkowy, naziemny skaner 3D, wielosystemowy odbiornik satelitarny, samolot bezzałogowy do cyfrowej fotogrametrii lotniczej niskiego pułapu oraz program do przetwarzania, opracowania i modelowania chmury punktów (praca na zbiorach dochodzących do 50 milionów punktów). Dodatkowo zakupione zostaną wyniki prac badawczo-rozwojowych dotyczące analizy niezawodności i oceny danych uzyskanych z pomiarów dla kolejnictwa z wykorzystaniem nowych technologii, a także w zakresie stworzenia oprogramowania do analizy danych pod kątem niezawodności i występowania obserwacji odstających.

Projekt ma być zrealizowany do końca listopada 2013 roku. To już czwarte przedsięwzięcie Geoplanu współfinansowane ze środków unijnych. Wartość projektów dotychczas zrealizowanych to blisko 3 mln. zł.

Geoplan powstał w 1998 i obecnie zatrudnia ponad 70 osób. Działa na rynku ogólnopolskim, obecnie podejmuje kroki zmierzające do świadczenia usług również w innych krajach europejskich. Wyspecjalizowała się przede wszystkim w obsłudze geodezyjnej na rzecz większych firm budowlanych, przedsiębiorstw i instytucji. Firma obsługiwała m.in. budowę dróg A1, A2, A4, S7 i S8 oraz remonty linii kolejowych nr 4 (Centralna Magistrala Kolejowa) czy 540 (Łódź Widzew – Łódź Chojny).

Źródło: Geoplan


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS