Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-06-04| GNSS, Edukacja, Ludzie, Imprezy

Większa rola Polski w EUREF

W ostatnich tygodniach odbyły się dwa spotkania związane z działalnością podkomisji EUREF. W obu niepoślednią rolę odegrali polscy naukowcy.


Większa rola Polski w EUREF

Pierwsze z nich „8th EPN LACs Workshop” obyło się w Brukseli (15-16 maja). Poza częścią sprawozdawczą, w której poszczególne Centra Analiz (ACC, Analysis Centre Coordinator) przedstawiły aktualne badania związane z geodezją satelitarną i układami odniesienia, odbyła się dyskusja nad bieżącymi problemami, z którymi będzie musiała się zmierzyć społeczność EPN.

Zgodnie z wezwaniem z 4 kwietnia tego roku dotyczącym powołania nowego Koordynatora Analiz, przedstawiono propozycję wspólnego objęcia tego stanowiska przez Wojskową Akademię Techniczną przy współpracy z Politechniką Warszawską. Karolina Szafranek (WAT) przedstawiła skład zespołu, który mógłby przejąć te obowiązki po 10-letniej kadencji niemieckiego urzędu geodezji i kartografii (BKG), za które odpowiedzialni byli Matthias Becker oraz Heinz Habrich. Propozycja została wstępnie zaakceptowana z rekomendacją przedstawienia wniosku Grupie Roboczej (EPN TWG).

Z kolei w dniach 29-31 maja w Budapeszcie odbyło się doroczne Sympozjum EUREF 2013, poprzedzone spotkaniem Grupy Roboczej, na które zaproszeni zostali Karolina Szafranek oraz Andrzej Araszkiewicz (WAT). W spotkaniu uczestniczył także Marcin Ryczywolski z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, który przedstawił raport narodowy na temat zagęszczenia sieci europejskiej na terenie Polski.

Grupa Robocza zatwierdziła propozycję przejęcia prowadzenia Centrum Analiz przez konsorcjum WAT-PW (od 1 czerwca 2013 r.). Przez pierwsze dwa lata Koordynatorem będzie Karolina Szafranek, przez następne dwa – Andrzej Araszkiewicz. To wyróżnienie jest uznaniem prac prowadzonych przez Centrum Geomatyki Stosowanej działające w strukturze organizacyjnej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT (w ramach EPN od kilku lat). Jest to także wielkie wyzwanie, jakie czeka jego pracowników w najbliższych miesiącach. Operacyjne działanie Centrum powinno rozpocząć się jesienią br.

W trakcie sympozjum zaprezentowano prace związane z realizacją układów odniesienia w poszczególnych krajach europejskich, najnowsze strategie opracowania danych satelitarnych oraz wyniki zastosowania technik GNSS do badania Ziemi. Prof. Jarosław Bosy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawił plan badań prowadzonych wspólnie przez trzy ośrodki geodezyjne w Polsce (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Wojskową Akademię Techniczną).

Badania są prowadzone w ramach nowego programu COST (GNSS4SWEC) związanego z wykorzystaniem GNSS do monitorowania zjawisk pogodowych i klimatycznych. Marcin Ryczowolski zaprezentował natomiast praktyczne i teoretyczne aspekty realizacji systemu ETRS89 w Polsce.
Organizatorem sympozjum był zespół Obserwatorium Węgierskiego Instytutu Geodezji, Kartografii i Teledetekcji pod kierownictwem dr. Ambrusa Kenyeresa.

Źródło: Centrum Geomatyki Stosowanej WAT


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS