|2013-05-29|
GIS, Mapy, Edukacja, Ludzie
Wrocławska geografka triumfatorką konkursu prac magisterskich
Za pracę badającą zjawisko El Niño i La Niña Małgorzata Świerczyńska z Zakładu Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego została laureatką I miejsca w V Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich z zakresu kartografii i geoinformacji, który odbył się 24 maja w Toruniu.
Prezentowane w tym roku postery, zawierające główne założenia i wyniki prac magisterskich, zostały wzbogacone o prezentacje multimedialne, które uwypuklały utylitarność pracy oraz oryginalność i specyfikę problemu naukowego, a dominującą kwestią było wykorzystanie systemów informacji geograficznej w badaniach, analizach i wizualizacjach procesów zachodzących w środowisku przyrodniczym – zarówno fizycznogeograficznym, jak i społeczno-ekonomicznym.
Za przykłady badań wykorzystujących GIS w geografii fizycznej może posłużyć praca Pawła Chrząszcza (UMK) podejmująca problematykę chwiejności atmosfery w kontekście uprawiania sportów lotniczych oraz zwycięski poster Małgorzaty Świerczyńskiej (UWr) z zakresu altimetrycznych zmian poziomu oceanu. Rozpowszechnienie metod geoinformacyjnych w geografii społeczno-ekonomicznej zostało potwierdzone pracą Pawła Cybuskiego (UAM) na temat animacji czasowych bezrobocia. Ponadto wśród prezentowanych zagadnień znalazła się praca z zakresu metodyki kartografii tematycznej dotycząca uniwersalnej klasyfikacji znaków map dawnych (Tomasz Panecki, UW).
Prace konkursowe oceniało pięcioosobowe jury, które kierowało się m.in.: oryginalnością i specyfiką problemu naukowego, utylitarnym charakterem pracy i jej konkretnym wykorzystaniem, zastosowanymi metodami prezentacji, zakresem użytych baz danych oraz aplikacji, walorami graficzno-estetycznymi, logicznym układem pracy oraz sposobem przekazania treści pracy przez autora.
Na podstawie wystawionych przez członków komisji ocen i przeprowadzonej dyskusji zgodnie wyłoniono laureatów. I miejsce zajęła Małgorzata Świerczyńska z Uniwersytetu Wrocławskiego za pracę pt. „Wyznaczanie zmiennych w czasie charakterystyk przestrzennych szeregów czasowych na przykładzie altimetrycznych zmian poziomu oceanu”. Promotorem jej pracy jest dr hab. Tomasz Niedzielski. Wywiad z laureatką można na temat jej pracy można przeczytać na stronie UWr.
Drugą lokatę przyznano Pawłowi Cybulskiemu (UAM, promotor: dr hab. Beata Medyńska-Gulij), który zaprezentował zagadnienie „Parametrów zmiennych dynamicznych w animacjach czasowych bezrobocia w województwie wielkopolskim przy użyciu technologii Flash”. III miejsce przyznano ex aequo: Tomaszowi Paneckiemu (UW, promotor: dr Izabela Gołębiowska oraz dr inż. Izabela Karsznia, temat „Metodyka opracowania uniwersalnej klasyfikacji znaków map dawnych dla geoportalu historycznego”) oraz Pawłowi Chrząszczowi (UMK, promotor: dr hab Marek Kejna z Katedry Klimatologii, temat: „Charakterystyka chwiejności atmosfery nad obszarami górskimi – analiza na potrzeby sportów lotniczych”).
Warto dodać, że z racji bardzo wysokiego poziomu tegorocznego konkursu, wszyscy uczestnicy mogą czuć się zwycięzcami, podobnie zresztą jak to miało miejsce w poprzednich latach. Zgodnie z tradycją konkursu kolejna, VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Prac Magisterskich z Zakresu Kartografii i Geoinformacji odbędzie się w ośrodku, z którego pochodzi laureat poprzedniej edycji. W przyszłym roku będzie to więc Uniwersyet Wrocławski.
Agnieszka Pilarska (Laboratorium Geomatyki i Kartografii UMK w Toruniu)
|