Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-05-21| Mapy

Co nowego na półkach z kartografią?

W ciągu ostatniego roku na polskim rynku wydawniczym ukazało się wyraźnie mniej książek o tematyce kartograficznej oraz map. Mimo to nie zabrakło ciekawych nowości – wczoraj (20 maja) wybrane z nich prezentowano na seminarium otwartym w Katedrze Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego.


Co nowego na półkach z kartografią?

Wśród wydawnictw książkowych najwięcej miejsca poświęcono „Kartografii tematycznej” pod redakcją Wiesławy Żyszkowskiej oraz Waldemara Spallka i Doroty Borowicz. Jak podkreślali jej recenzenci, dr hab. Wiesław Ostrowski oraz dr Jerzy Siwek, ostatni podręcznik omawiający to zagadnienie wydano ponad 3 dekady temu. Tak więc mimo iż najnowsza publikacja zawiera błędy i nieścisłości, jest bardzo potrzebną i ważną pozycją. Analizuje bowiem zagadnienie map tematycznych z punktu widzenia najświeższych teorii naukowych i podsumowuje dorobek polskiej kartografii w tym zakresie.

Jeśli chodzi o pozostałe nowości, to – jak w latach poprzednich – najwięcej z nich poświęcono kartografii historycznej. Jerzy Ostrowski wymienił tu m.in.: katalog wystawy kartografii ptolemejskiej w zbiorach Biblioteki Narodowej, monografię dr Beaty Konopskiej o wpływie aparatu władzy PRL na mapy czy III tom „Biblioteki Polskiego Przeglądu Kartograficznego” poświęcony coraz popularniejszemu tematowi wykorzystania map jako źródła historycznego.

Zainteresowanym najnowszymi osiągnięciami kartografii wojskowej warto polecić przewodnik pt. „Polskie mapy wojskowe” wydany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Z kolei osoby zajmujące się analizami przestrzennymi środowiska może zaciekawić napisany w przystępnym języku podręcznik „Geomatyka w Lasach Państwowych”.

Na półce z mapami i atlasami sporo nowości dotyczy opracowań historycznych. Ukazały się np. pierwsze dwa tomy „Historyczno-topograficznego atlasu miast śląskich” (docelowo ma być ich 34), „Topodemograficzny atlas gmin i obszarów dworskich Pomorza Zachodniego” czy kolejna seria reprintów krajowych przedwojennych map wydawnictwa „?tr Kartografia”.

Jeśli chodzi o wydawnictwa urzędowe, w ciągu ostatniego roku znacznie wzbogaciły się zasoby Bazy Danych Obiektów Topograficznych. Jak jednak zwrócił uwagę dr Jerzy Siwek, na razie w niewielkim stopniu przekłada się to na nowe mapy topograficzne. Nieznacznie przybyło natomiast arkuszowych map tematycznych – sozologicznej i hydrograficznej. Poza tym GUGiK wydał serię map podziału administracyjnego poszczególnych województw w skali 1:200 000.

Z innych nowości warto wymienić np.: „Atlas społeczno-demograficzny Mazowsza”, „Atlas sozologiczny gmin Polskich” czy drugi suplement do „Atlasu Miasta Łodzi” (zasadniczy atlas wydano w 2002 r.). Zdaniem Jerzego Siwka tę ostatnią pozycję można byłoby pominąć, gdyby nie fakt, że Łódź jest jedynym polskim miastem, które w ostatnich latach wydaje tego typu publikacje.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama