Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-05-17| Mapy, Edukacja, Instytucje, Imprezy

Co nowego w wydawnictwach kartograficznych?

Tradycyjnie ostatnie w roku akademickim zebranie otwarte organizowane przez Katedrę Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego poświęcono nowościom kartograficznym, jakie od maja zeszłego roku ukazały się na polskim i zagranicznym rynku.


Co nowego w wydawnictwach kartograficznych?

Wybrane piśmiennictwo zaprezentował dziś (17 maja) Jerzy Ostrowski (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN), a mapy i atlasy – dr Jerzy Siwek (UW). Z pierwszej grupy w ciągu ostatniego roku na polskim rynku wydawniczym uzbierało się 20 pozycji. Jak podkreślił Jerzy Ostrowski, większość z nich dotyczy kartografii historycznej oraz historii kartografii, co świadczy o sporej aktywności naukowców zajmujących się tą dziedziną wiedzy. Godna polecenia, zdaniem prelegenta, jest przede wszystkim wydana w Słupsku biografia polityczna Eugeniusza Romera autorstwa Mariana Mroczko.

Z podręczników ukazały się aż dwie książki poświęcone podstawom geodezji i przeznaczone dla kierunków niegeodezyjnych. Pierwszą z nich („Podstawy geodezji") napisała Sabina Łyszkowicz, druga („Elementy geodezji, teledetekcji i kartografii w inżynierii środowiska i budownictwie") jest pracą zbiorową naukowców z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego z Bydgoszczy.

Ciekawe publikacje w ciągu ostatniego roku wydał także Instytut Geodezji i Kartografii. Tym, którym nie udało się zapisać na cykl szkoleń „Wszechnica GIS", warto polecić skrypt omawiający poruszane podczas tych zajęć zagadnienia. Od 2009 roku instytut zaprzestał ponadto wydawania periodyku „Prace IGiK". Zamiast tego rozpoczęto publikowanie „Geoinformation Issues" – angielskojęzycznego czasopisma poruszającego zagadnienia z dziedziny geodezji, kartografii oraz systemów informacji geograficznej.

Omawiając papierowe mapy i atlasy, dr Jerzy Siwek zauważył, że w porównaniu z poprzednimi latami na polskim rynku można zauważyć coraz mniejszą liczbę nowości z tej grupy. Dotyczy to w szczególności map urzędowych. Od maja 2009 roku praktycznie nie zmieniło się bowiem pokrycie Bazy Danych Topograficznych, nie mówiąc już o innych mapach seryjnych. Pocieszeniem może być jedynie wydanie pierwszych arkuszy mapy topograficznej 1:10 000 w standardzie TBD.

Omawiając nowości kartograficzne, nie sposób nie wspomnieć o perypetiach Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych. W 2009 roku pod marką „Copernicus" wydawało ono 130 tytułów, a w tym – już żadnego. – PPWK żyje, tylko w innym ciele – uspokajał jednak dr Jerzy Siwek, prezentując atlas samochodowy 1:200 000 wydawnictwa Express Map. Identyczna publikacja, tyle że z inną okładką, jeszcze rok wcześniej wydawana była bowiem przez PPWK.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy na rynku ukazało się sporo niszowych map i atlasów tematycznych. Do najbardziej obszernych należy „Atlas roślinności lasów" Leokadii Witkowskiej-Żuk. Publikacja ta zawiera blisko pół tysiąca map i choć są one w bardzo małej skali, to jak skomentował Jerzy Ostrowski, za każdą z nich kryją się lata mozolnych badań. Poza tym do księgarń trafiły atlasy poświęcone m.in.: roślinności okolic Krakowa, ekstremalnym zjawiskom pogodowym, przestępczości czy polskim obszarom morskim. Zdaniem dr. Siwka wyraźnie widać, że wiele z nich powstawało bez udziału kartografów.

Z atlasów zagranicznych na uwagę zasługuje przede wszystkim poświęcony historii i kulturze czwarty i jednocześnie ostatni tom Atlasu Narodowego Rosji. Jak zauważył dr Siwek, dostrzec w nim można akcenty polityczne. Przykładowo II wojna światowa zaczyna się tutaj na mapach prezentujących wydarzenia z 1941 roku.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS