Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-04-11 | Geodezja, GIS, Firma, Software, Kataster

EWMAPA wkrótce zgodna z rozporządzeniem o GESUT i BDOT 500

Firma Geobid zapowiada, że jeszcze maju br. udostępni oprogramowanie EWMAPA 11 dostosowane do wymogów rozporządzenia w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.


Ilustracja: EWMAPA wkrótce zgodna  z rozporządzeniem o GESUT i BDOT 500

Prace nad nową wersją aplikacji trwały już od jesieni 2012 roku. Równocześnie producent EWMAPY informuje, że rezygnuje z utrzymywania programu SESUT do prowadzenia GESUT. Obsługa tej bazy będzie bowiem zintegrowana z nową EWMAPĄ.

Nowe bazy (zarówno GESUT, jak i BDOT 500) będą całkowicie obiektowe. W programie EWMAPA od wielu lat rozwijano rozbudowane struktury obiektowe, a zwłaszcza obiekty hierarchicznie złożone (obiekty zawierające podobiekty), co idealnie wkomponowuje się w wymogi nowego rozporządzenia – zaznacza firma Geobid.

Już w wersji 10 wprowadzono etykiety wyświetlane na mapie, pobierane bezpośrednio z bazy danych. Teraz ten mechanizm będzie w pełni wykorzystany. Nie oznacza to jednak, w programie nie trzeba było wprowadzać żadnych zmian. Znacznej rozbudowie uległy obiekty w wersji FireBird (która będzie podstawą obiektowej bazy GESUT i BDOT 500). Wprowadzono nowe typy obiektów: multipunkt, multipolilinię, multipoligon. Zgodnie z wymogami rozporządzenia zostały wprowadzone obiekty o dualnej strukturze, np. polilinia lub poligon. Dla ułatwienia pracy na obiektach poszerzono także funkcjonalność menu aktywności, które będzie obejmować także obiekty. Zmiany będą dotyczyły również bibliotek linii i symboli.

Producent podkreśla, że EWMAPA jako system graficzny obrazuje dane przestrzenne z systemów dziedzinowych działających w różnych miejscach, np. w ośrodkach dokumentacji (różnego szczebla), gminach, zakładach przemysłowych, wojsku, służbach ochrony pogranicza i wielu innych. Aplikacja umożliwia swobodne zorganizowanie prezentowanych i przechowywanych danych, co ma istotne znaczenie przy migracji do nowej obiektowej bazy BDOT 500 i GESUT. Proces ten będzie mógł być realizowany stopniowo, w zależności od posiadanych środków i możliwości kadrowych. Nie będzie problemu z utrzymaniem dualnej (warstwowej i obiektowej) struktury w okresie przejściowym. Należy mieć na uwadze, iż przejście do nowej struktury będzie wymagało zebrania dodatkowych informacji, np. rozróżnienie sieci oświetleniowej od sieci niskiego napięcia, rowów przydrożnych od rowów melioracyjnych czy różnych parametrów sieci gazowej – przypomina firma Geobid.

Koszty upgrade’u z wersji 10 do 11 nie przekroczą 2000 zł netto (licencja wielostanowiskowa).

Źródło: Geobid


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

na temat Panowie-na temat-osobiste żale to chyba nie to forum
    1 
 5 
Geopolis liderem? Jakim liderem? Spróbujcie odnaleźć ich geoportal dla miasta Grodzisk Mazowiecki: http://www.geopolis.pl/system-informacji-przestrzennej-grodziska-mazowieckiego-sipgm.html Życzę powodzenia.
    3 
 5 
@minio Geopolis liderem? Chyba zartyjesz. Podaj jakies przyklady osiagniec
    4 
 6 
taaaa Przez to ze EWMAPA w ogóle zaistniala jestesmy dzisiaj w ogonie Europy. Programik do rysowania obrazków wspierany w dziwny sposób przed laty przez kierownictwo rządu i partii. Na szczęście pojawila się konkurencja przygotowana do dzialania w XXI wieku. Geopolis, Geomatyka, Compass - to są dzisiaj liderzy.
    6 
 10 
Stach i inni c.d. Jest zima, budujmy wszędzie nowe skocznie narciarskie -w Warszawie też ( bo muszą być na mapie) . Piotrek Żyła ubawi się setnie, a on tak fajnie się śmieje.
    2 
 5 
Drogi Stachu Nie do XXII w. a do XXV w. Bo trzeba jeszcze rozróżnić w danych budynki ze względu na nowe funkcje (niezgodne z klasyfikacją obiektów budowlanych), pozyskać do EGiB schody tarasy werandy ganki wiatrołapy.Trzeba będzie zapytać o wszystkie projektowane budynki (nie wiem po co). Dalej, trzeba będzie pozyskać tak powszechne w Polsce skocznie narciarskie i tory saneczkowe. W końcu należy zmierzyć się ze wszystkimi drzewami, które znajdują się nie mniej i nie więcej tylko dokładnie 5 m od trawnika czy cmentarza (cyt.Do klasy obiektów OBOP nie pozyskuje się drzew owocowych oraz poszczególnych drzew występujących na terenach: działek budownictwa indywidualnego,z wyjątkiem drzew znajdujących się w odległości 5,0 m od linii rozgraniczającej, obiektów klasy PTTU, PTCM). Jeśli jeszcze założyć,że ktoś nie uchyli tego bubla(rozporządzenia) ze względu na bełkot informatyczny w załącznikach, niezrozumiały wręcz nie polski język to perspektywa XXV wieku wcale nie wydaje się zbyt odległa.
    2 
 9 
Najważnejsze są dane a nie program "Gratuluję" tym co mają już w PODGiK program za 100 000 zł (sto tys. złotych), a teraz wydadzą kolejne na uaktualnienie tego cuda. Na danie geodezyjne nie starczy już pieniędzy. Tym sposobem modernizacja EGiB będzie trwać do XXII w.
    4 
 5 
nowa wersja będzie tak dobra jak moduł do xml-i?
  
 2 
heheh jesli wersja ta bedzie dostosowana tak jak zaimplementowany jest standard WMS, to zycze powodzenia! zaden serwis nie waliduje sie wg. OGC... good job!
    3 
 8 



zobacz też:

Eksportuj GML z EwMapą

Śląska firma Geobid udostępniła aktualizację EwMapy, która rozszerza możliwości tego programu do zakładania i edycji...

Adres zgodny z rozporządzeniem

Firma Geobid rozpoczęła sprzedaż oprogramowania Adres 3 do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów zgodnie...

By osnowy były zgodne z rozporządzeniem

16 lipca firma Geobid rozpocznie sprzedaż nowej wersji programu Bank Osnów, zgodnej z rozporządzeniem...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
piesek Izaaka Newtona wabił się Diament?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Brożek z Kurzelowa (Broscius Cureloviensis) (1585-1653)

Jan  Brożek z Kurzelowa (Broscius Cureloviensis)  (1585-1653)
Urodził się 1 listopada 1585 roku w Kurzelowie koło Włoszczowy (woj. świętokrzyskie) w rodzinie mieszczańskiej. Pierwsze nauki pobierał od ojca. W 1604 roku rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej. Już w 1608 roku wykładał na niej matematykę, a dwa...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1924
W Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie powstaje pracownia kartograficzna.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2