|2013-04-11|
Geodezja, GIS, Firma, Software, Kataster
EWMAPA wkrótce zgodna z rozporządzeniem o GESUT i BDOT 500
Firma Geobid zapowiada, że jeszcze maju br. udostępni oprogramowanie EWMAPA 11 dostosowane do wymogów rozporządzenia w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.
Prace nad nową wersją aplikacji trwały już od jesieni 2012 roku. Równocześnie producent EWMAPY informuje, że rezygnuje z utrzymywania programu SESUT do prowadzenia GESUT. Obsługa tej bazy będzie bowiem zintegrowana z nową EWMAPĄ.
Nowe bazy (zarówno GESUT, jak i BDOT 500) będą całkowicie obiektowe. W programie EWMAPA od wielu lat rozwijano rozbudowane struktury obiektowe, a zwłaszcza obiekty hierarchicznie złożone (obiekty zawierające podobiekty), co idealnie wkomponowuje się w wymogi nowego rozporządzenia – zaznacza firma Geobid.
Już w wersji 10 wprowadzono etykiety wyświetlane na mapie, pobierane bezpośrednio z bazy danych. Teraz ten mechanizm będzie w pełni wykorzystany. Nie oznacza to jednak, w programie nie trzeba było wprowadzać żadnych zmian. Znacznej rozbudowie uległy obiekty w wersji FireBird (która będzie podstawą obiektowej bazy GESUT i BDOT 500). Wprowadzono nowe typy obiektów: multipunkt, multipolilinię, multipoligon. Zgodnie z wymogami rozporządzenia zostały wprowadzone obiekty o dualnej strukturze, np. polilinia lub poligon. Dla ułatwienia pracy na obiektach poszerzono także funkcjonalność menu aktywności, które będzie obejmować także obiekty. Zmiany będą dotyczyły również bibliotek linii i symboli.
Producent podkreśla, że EWMAPA jako system graficzny obrazuje dane przestrzenne z systemów dziedzinowych działających w różnych miejscach, np. w ośrodkach dokumentacji (różnego szczebla), gminach, zakładach przemysłowych, wojsku, służbach ochrony pogranicza i wielu innych. Aplikacja umożliwia swobodne zorganizowanie prezentowanych i przechowywanych danych, co ma istotne znaczenie przy migracji do nowej obiektowej bazy BDOT 500 i GESUT. Proces ten będzie mógł być realizowany stopniowo, w zależności od posiadanych środków i możliwości kadrowych. Nie będzie problemu z utrzymaniem dualnej (warstwowej i obiektowej) struktury w okresie przejściowym. Należy mieć na uwadze, iż przejście do nowej struktury będzie wymagało zebrania dodatkowych informacji, np. rozróżnienie sieci oświetleniowej od sieci niskiego napięcia, rowów przydrożnych od rowów melioracyjnych czy różnych parametrów sieci gazowej – przypomina firma Geobid.
Koszty upgrade’u z wersji 10 do 11 nie przekroczą 2000 zł netto (licencja wielostanowiskowa).
Źródło: Geobid
|