wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-04-11| GNSS, Sprzęt

Premiery i sequele

W kwietniowym wydaniu GEODETY publikujemy drugą część zestawienia geodezyjnych odbiorników satelitarnych. Miesiąc wcześniej zaprezentowaliśmy 34 modele odbiorników 15 marek zaczynających się na litery od A do L. Teraz dochodzimy do końca alfabetu, przybliżając kolejne 28 instrumentów, wśród których można znaleźć dwie nowe marki (Satlab i UniStrong) i aż 14 premier!


Premiery i sequele

Żeby być precyzyjnym, zaznaczmy, że do wielu nowości raczej pasuje określenie sequel niż premiera. Z wyglądu w zasadzie nie różnią się bowiem niczym od produktów obecnych na polskim rynku od kilku lat, choć zmiany można dostrzec w specyfikacji instrumentu.

Pierwszy przykład satelitarnego sequelu to Pentax G2100-R. Jego obudowa niewiele różni się do zaprezentowanego w zeszłym roku przez firmę Geopryzmat modelu G3100-R1. Serce odbiornika jest jednak zupełnie inne. Płytę Septentrio zastąpiono bowiem 120-kanałowym rozwiązaniem kanadyjskiego NovAtela, które wyróżnia m.in. gotowość na odbiór systemu Galileo.

Za sprawą firmy Satell-Cad na krajowy rynek trafiła szwedzka marka Satlab. Choć Szwecja kojarzy się z wysokimi cenami, to wyposażony w 220-kanałową płytę odbiornik iSur­vey SL500 można nabyć za relatywnie niewielką kwotę. W zamian – jak chwali się dystrybutor – klient otrzymuje m.in. pancerną obudowę, oprogramowanie przyspieszające nawiązywanie połączenia z ASG-EUPOS, a także wbudowany radiomodem.

Po tym, jak dwa lata temu Trimble kupił Ashtecha, odbiorniki tej drugiej firmy dostępne były pod starą marką. Teraz się to zmieniło i znana polskim geodetom seria ProMark ma w tym roku logo Spectra Precision. Przy okazji producent udoskonalił modele ProMark 100 i 200, dodając do nich możliwości technologii Z-Blade. Dzięki niej do inicjalizacji pomiarów RTK urządzenie nie musi „widzieć” 5 satelitów GPS. Wystarczy dowolna kombinacja pięciu amerykańskich i rosyjskich aparatów.

Zupełną nowością w ofercie włoskiej firmy Stonex jest S7 G, czyli już kolejna w tym roku premiera odbiornika zintegrowanego z rejestratorem. Można go używać jako precyzyjnego instrumentu GIS-owego śledzącego nie tylko sygnały GPS i GLONASS, ale także Galileo i Bei­Dou (...).

Na udoskonalanie odbiorników postawił także japoński Topcon, czego przykładem jest kolejna odsłona serii HiPer (...). Z kolei w ofercie Trimble’a są trzy sequele i tylko jedna premiera, ale za to jaka! Odbiornik R10 wyróżnia już sama obudowa o nietypowym kształcie, która mieści antenę, modemy wi-fi, GSM oraz radiomodem, a przy tym waży on tylko 1,12 kg (...).

A na deser nowa marka, czyli chiński UniStrong. W ofercie tej firmy znajdziemy bazujący na płycie Hemisphere odbiornik Loka z wbudowanym rejestratorem oraz zewnętrzną anteną geodezyjną. O firmie tej z pewnością usłyszymy jeszcze nieraz. Niedawno wykupiła bowiem geodezyjny biznes kanadyjskiej spółki Hemishpere...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS