Żeby być precyzyjnym, zaznaczmy, że do wielu nowości raczej pasuje określenie sequel niż premiera. Z wyglądu w zasadzie nie różnią się bowiem niczym od produktów obecnych na polskim rynku od kilku lat, choć zmiany można dostrzec w specyfikacji instrumentu.
Pierwszy przykład satelitarnego sequelu to Pentax G2100-R. Jego obudowa niewiele różni się do zaprezentowanego w zeszłym roku przez firmę Geopryzmat modelu G3100-R1. Serce odbiornika jest jednak zupełnie inne. Płytę Septentrio zastąpiono bowiem 120-kanałowym rozwiązaniem kanadyjskiego NovAtela, które wyróżnia m.in. gotowość na odbiór systemu Galileo.
Za sprawą firmy Satell-Cad na krajowy rynek trafiła szwedzka marka Satlab. Choć Szwecja kojarzy się z wysokimi cenami, to wyposażony w 220-kanałową płytę odbiornik iSurvey SL500 można nabyć za relatywnie niewielką kwotę. W zamian – jak chwali się dystrybutor – klient otrzymuje m.in. pancerną obudowę, oprogramowanie przyspieszające nawiązywanie połączenia z ASG-EUPOS, a także wbudowany radiomodem.
Po tym, jak dwa lata temu Trimble kupił Ashtecha, odbiorniki tej drugiej firmy dostępne były pod starą marką. Teraz się to zmieniło i znana polskim geodetom seria ProMark ma w tym roku logo Spectra Precision. Przy okazji producent udoskonalił modele ProMark 100 i 200, dodając do nich możliwości technologii Z-Blade. Dzięki niej do inicjalizacji pomiarów RTK urządzenie nie musi „widzieć” 5 satelitów GPS. Wystarczy dowolna kombinacja pięciu amerykańskich i rosyjskich aparatów.
Zupełną nowością w ofercie włoskiej firmy Stonex jest S7 G, czyli już kolejna w tym roku premiera odbiornika zintegrowanego z rejestratorem. Można go używać jako precyzyjnego instrumentu GIS-owego śledzącego nie tylko sygnały GPS i GLONASS, ale także Galileo i BeiDou (...).
Na udoskonalanie odbiorników postawił także japoński Topcon, czego przykładem jest kolejna odsłona serii HiPer (...). Z kolei w ofercie Trimble’a są trzy sequele i tylko jedna premiera, ale za to jaka! Odbiornik R10 wyróżnia już sama obudowa o nietypowym kształcie, która mieści antenę, modemy wi-fi, GSM oraz radiomodem, a przy tym waży on tylko 1,12 kg (...).
A na deser nowa marka, czyli chiński UniStrong. W ofercie tej firmy znajdziemy bazujący na płycie Hemisphere odbiornik Loka z wbudowanym rejestratorem oraz zewnętrzną anteną geodezyjną. O firmie tej z pewnością usłyszymy jeszcze nieraz. Niedawno wykupiła bowiem geodezyjny biznes kanadyjskiej spółki Hemishpere...
Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY