wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-01-02| GNSS, Geodezja, GIS, Sprzęt, Firma, Przetargi, Software, Instytucje

Umowa na założenie ASG-EUPOS wreszcie podpisana


Dziś (2 stycznia) w siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii została podpisana umowa na „założenie wielofunkcyjnego systemu precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego ASG-EUPOS na obszarze Polski”.

Umowę ze strony wyłonionego wykonawcy (konsorcjum firm z liderem WASKO S.A.) podpisali wiceprezes zarządu WASKO S.A. Andrzej Rymuza oraz członek jego zarządu Piotr Zerhau, ze strony zamawiającego - dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej Jerzy Zieliński.

Przypomnijmy, że w skład wyłonionego w ramach przetargu konsorcjum firm wchodzą: WASKO S.A. z Gliwic (lider), Geotronics Polska Sp. z o.o. z Krakowa oraz Trimble Europe BV z Eersel w Holandii. Zamówienie podzielono na dwie części - dostarczenie sprzętu i uruchomienie 75 stacji referencyjnych oraz dostawa i uruchomienie 65 dwuczęstotliwościowych, geodezyjnych odbiorników mobilnych GPS z wyposażeniem do pomiarów RTK/DGPS. Natomiast kwota, za jaką wykonawca zrealizuje to zamówienie, wynosi nieco ponad 20,5 mln zł brutto, a termin realizacji mija 15 grudnia 2007 r.

Przy podpisywaniu umowy obecny był m.in. główny geodeta kraju Wiesław Potrapeluk, który wyraził zadowolenie z faktu dobrnięcia do zakończenia postępowania przetargowego. Ma on nadzieję, iż dla wykonawcy realizacja zamówienia będzie przyjemnością zarówno jeśli chodzi o rozwój nowej technologii, jak i rozwój firmy, a także da mu satysfakcję finansową. Wiesław Potrapeluk określił projekt jako strategiczny i zarazem wyjątkowy (podobnego przetargu prawdopodobnie więcej nie będzie). Wykonawcy życzył, aby projekt został zrealizowany w terminie, gdyż - jak podkreślił - jest to niezwykle ważne zarówno dla GUGiK, jak i współfinansujących ten projekt. Jego zdaniem jest to duży krok, jeśli chodzi o rozwój nowoczesnych technologii w Polsce. GGK zaznaczył, że urząd będzie jeszcze czekało postępowanie związane z umiejscowieniem tego projektu w systemie prawnym. Wszyscy zebrani wyrazili nadzieję, iż w ciągu tego roku uda się skoordynować i jedno, i drugie.
Z kolei występujący w imieniu zarządu WASKO S.A. wiceprezes Andrzej Rymuza zapewnił, że zrobi wszystko, aby zamawiający był zadowolony. Stwierdził też, że wykorzystując wypracowaną w trakcie realizacji przetargu technologię, firma planuje przygotować swoje produkty i wdrażać je w Polsce. Podkreślił, że termin podjęcia realizacji projektu łączy się z wejściem firmy na Giełdę Papierów Wartościowych pod nową nazwą. Obecnie jako spółka giełdowa funkcjonuje pod nazwą Hoga.pl, ale wkrótce zamierza występować już jako WASKO S.A. (połączenie obu firm nastąpiło 4 grudnia 2006 r.). I taki kontrakt - jego zdaniem - bardzo firmie pomoże.

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Galileo Czy Galileo będzie miało serwis RTK za darmo to nie jestem pewien. DGPS możliwe że tak, natomiast dokładności pojedynczych cm myslę że będą kosztowały. Poza tym to do czasu uruchomienia Galileo będzie można korzystać z ASG-EUPOS. I tak Polska pod tym względem jest daleko w tyle.
odpowiedz zgłoś
Falstart??? Galileo to nie tylko satelity i udostępnianie sygnału ale także w większosci darmowy serwis usług podobnych do planowanych w ramach EUPOS. Czy Eupos to nie marnotrawstwo środków publicznych?? Czy Eupos to nie zaściankowa incjatywa krajow europy wsch. pod patronatem Niemiec. Co na to reszta Europy?
odpowiedz zgłoś
Dziekuję Kolegom za informacje. Teraz już jestem mniej zapóźniony.
odpowiedz zgłoś
RTK < 3cm w poziomie i 5cm w pionie Przy założeniu, że pomiar odbywa się wewnątrz figur utworzonych przez stacje położone w odległościach ok. 70 km od siebie. Sporadycnie zdarzają się odległości powyżej 70 km
odpowiedz zgłoś
RTK < 5 cm O ile mi wiadomo przetarg obejmuje m.in. uruchomienie systemu obliczeniowego do prowadzenia 3 serwisów precyzyjnego pozycjonowania w czasie rzeczywistym: serwisu RTK (NAWGEO) o dokładności określenia pozycji nie gorszej niż 0,05 m, serwisu RTK/DGPS (KODGIS) o dokładności nie gorszej niż 0,25 m i serwisu DGPS (NAWGIS) o dokładności nie gorszej niż 3 m, dostępnych dla użytkowników za pomocą Internetu, telefonii komórkowej GSM (UMTS), oraz fal radiowych.
odpowiedz zgłoś
Pytanie do znających temat Czy po zrealizowaniu projektu pokrycie stacjami referencyjnymi będzie na tyle gęste, że w każdym punkcie kraju będzie można wykonywać pomiary syt.-wys. metodą RTK, z dokładnościami wymaganymi instrukcjami,w nawiązaniu do tychże stacji referencyjnych?
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS