|2007-01-02|
GNSS, Geodezja, GIS, Sprzęt, Firma, Przetargi, Software, Instytucje
Umowa na założenie ASG-EUPOS wreszcie podpisana
Dziś (2 stycznia) w siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii została podpisana umowa na „założenie wielofunkcyjnego systemu precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego ASG-EUPOS na obszarze Polski”.
Umowę ze strony wyłonionego wykonawcy (konsorcjum firm z liderem WASKO S.A.) podpisali wiceprezes zarządu WASKO S.A. Andrzej Rymuza oraz członek jego zarządu Piotr Zerhau, ze strony zamawiającego - dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej Jerzy Zieliński.
Przypomnijmy, że w skład wyłonionego w ramach przetargu konsorcjum firm wchodzą: WASKO S.A. z Gliwic (lider), Geotronics Polska Sp. z o.o. z Krakowa oraz Trimble Europe BV z Eersel w Holandii. Zamówienie podzielono na dwie części - dostarczenie sprzętu i uruchomienie 75 stacji referencyjnych oraz dostawa i uruchomienie 65 dwuczęstotliwościowych, geodezyjnych odbiorników mobilnych GPS z wyposażeniem do pomiarów RTK/DGPS. Natomiast kwota, za jaką wykonawca zrealizuje to zamówienie, wynosi nieco ponad 20,5 mln zł brutto, a termin realizacji mija 15 grudnia 2007 r.
Przy podpisywaniu umowy obecny był m.in. główny geodeta kraju Wiesław Potrapeluk, który wyraził zadowolenie z faktu dobrnięcia do zakończenia postępowania przetargowego. Ma on nadzieję, iż dla wykonawcy realizacja zamówienia będzie przyjemnością zarówno jeśli chodzi o rozwój nowej technologii, jak i rozwój firmy, a także da mu satysfakcję finansową. Wiesław Potrapeluk określił projekt jako strategiczny i zarazem wyjątkowy (podobnego przetargu prawdopodobnie więcej nie będzie). Wykonawcy życzył, aby projekt został zrealizowany w terminie, gdyż - jak podkreślił - jest to niezwykle ważne zarówno dla GUGiK, jak i współfinansujących ten projekt. Jego zdaniem jest to duży krok, jeśli chodzi o rozwój nowoczesnych technologii w Polsce. GGK zaznaczył, że urząd będzie jeszcze czekało postępowanie związane z umiejscowieniem tego projektu w systemie prawnym. Wszyscy zebrani wyrazili nadzieję, iż w ciągu tego roku uda się skoordynować i jedno, i drugie. Z kolei występujący w imieniu zarządu WASKO S.A. wiceprezes Andrzej Rymuza zapewnił, że zrobi wszystko, aby zamawiający był zadowolony. Stwierdził też, że wykorzystując wypracowaną w trakcie realizacji przetargu technologię, firma planuje przygotować swoje produkty i wdrażać je w Polsce. Podkreślił, że termin podjęcia realizacji projektu łączy się z wejściem firmy na Giełdę Papierów Wartościowych pod nową nazwą. Obecnie jako spółka giełdowa funkcjonuje pod nazwą Hoga.pl, ale wkrótce zamierza występować już jako WASKO S.A. (połączenie obu firm nastąpiło 4 grudnia 2006 r.). I taki kontrakt - jego zdaniem - bardzo firmie pomoże.
AW
|