Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-03-06 | Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software, Imprezy

Gatewing na targach budownictwa w Łodzi

Na XX Targach Budownictwa INTERBUD (Łódź, 1-3 marca) spotkali się przedsiębiorcy z branży budowlanej. Uczestniczyła w nich także jedna z firm geodezyjnych – Geoplan ze Zgierza, która podczas dwóch specjalnych prezentacji pokazała nowoczesny system szybkiego kartowania terenu oparty na UAV (ang. Unmanned Aerial Vehicle) Gatewing X100, podkreślając jego atuty ekonomiczne.


Ilustracja: Gatewing na targach budownictwa w Łodzi <br />
fot. Gatewing NV
fot. Gatewing NV
System Gatewing przeznaczony jest do pozyskiwania i obróbki danych przestrzennych zebranych przez odpowiednio wyposażony samolot bezzałogowy. Może być stosowany m.in. do tworzenia map dla potrzeb gospodarki gruntami i planowania przestrzennego, wizualizacji i inwentaryzacji projektów infrastrukturalnych, na potrzeby monitoringu stanu wegetacyjnego roślin z wykorzystaniem obrazów wykonanych w paśmie widzialnym i bliskiej podczerwieni.

Konstrukcja samolotu jest lekka i odporna. Na jego pokładzie umieszczona jest kamera cyfrowa oraz moduły komunikacji z komputerem polowym. Samolot wystrzeliwany jest z wyrzutni, a następnie automatycznie wykonuje nalot zgodnie z zaplanowanym do pomiaru obszarem wybranym przez użytkownika. Z wykorzystaiem specjalnego oprogramowania ortofotomapy mogą być generowane w czasie już od kilku minut do godziny.

Na stoisku Geoplanu można było zapoznać się też m.in. z odbiornikiem GPS firmy Trimble – Trimble R10 GNSS i skanerem laserowym Trimble TX5 3D.


Geoplan powstał w 1998 i obecnie zatrudnia ponad 70 osób. Działa na rynku ogólnopolskim, podejmując kroki zmierzające do świadczenia usług również w innych krajach europejskich. Firma wyspecjalizowała się przede wszystkim w obsłudze geodezyjnej na rzecz większych firm budowlanych, przedsiębiorstw i instytucji. Obsługiwała m.in. budowę dróg A1, A2, A4, S7 i S8 oraz remonty linii kolejowych nr 4 (Centralna Magistrala Kolejowa) czy 540 (Łódź Widzew – Łódź Chojny).

Źródło: Geoplan Andrzej Kwiatkowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Do odp Chmura PIX4D czyli to co Gatewing używa to zwykłe pecety na zasadzie jeden pecet na jeden lot. Szybsze jednak kilkakrotnie niż najszybszy laptop. Jak zwykle Polacy niedoinformowani. Mapa w kwadrans to brednie.
  
odp @pseudonim: pudło, krawat zakładam tylko "od święta". A ile czasu będzie generować to orto Twój sprzęt? Czy to nie będzie jednak czas większy niż wysłanie danych wygenerowanie tego w chmurze? Bądźmy poważni, Gatewing to nie Cessna, Pix4D nie Inpho, przetwarzanie w chmurze jest dla tych, którzy robią to okazjonalnie. Choćby po liczbie dostępnych opcji widać dla kogo przeznaczony jest ten program. @g: dlatego, że skoro korzystasz z internetu i masz pojęcie o IT, to wiesz, że pozostawiasz po sobie wiele śladów w internecie. To, że masę Twoich danych z wielu urzędów jest dostępnych przez internet (choćby eWUŚ) Ci nie przeszkadza?
  
A czemu ktoś zakłada że ja chcę wysyłać swoje dane w sieć serwerów które nie do końca wiadomo kto prowadzi i w jaki sposób używa ?
  
 2 
Sans sujet "Słowo-klucz: cloud computing." Cloud computing wymaga wysłania danych na klaster. Około 2GB danych na km2 do wysłania i 1GB do ściągnięcia przy konserwatywnym 10cm GSD... W kwadrans? A może nawet w 4 godziny, przy powierzchni deklarowanej przez Gatewingów rzędu 8km2 (niechby była prawdziwa), to kto da radę? Niech zgadnę: post od faceta w krawacie? Kolejny mit: "w paśmie widzialnym i podczerwieni." Praktyczna realizacja wymaga dwóch aparatów cyfrowych w tym jeden w świetle widzialnym, bo jak nie to zostają kamerki typu 1MPIX. Zobaczcie artykuły PIX4D, tam wspomnieli jaki sprzęt to potrafi unieść. Z pewnością nic klasy Gatewinga.
    2 
do 2317 Co do korekcji obrazu może i masz rację, ale co do prędkości przetwarzania mylisz się i to mocno. Słowo-klucz: cloud computing. Proponujesz powrót do socjalizmu wraz z jej cudnymi wynalazkami takimi jak mapa zasadnicza? :)
    2 
 2 
2317 "Z wykorzystaiem specjalnego oprogramowania ortofotomapy mogą być generowane w czasie już od kilku minut do godziny." ...Jeśli powierzchnia nalotu wynosi 300x300m i GSD 20cm... W praktyce kilka godzin na dobrym stacjonarnym pececie. Bez wstępnego poprawiania ostrości i aberracji. Itd. A nie są to warunki występujące w terenie. Resztę parametrów też ponaciągali 50-1000%. Kapitalizm to żałosny gniot że daje kasę ściemniaczom w okularkach.
    3 
 4 



zobacz też:

Dotacje na innowacyjne pomiary kolei

Firma Geoplan ze Zgierza otrzyma blisko 665 tys. zł ze środków łódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego na...

Nowości w ofercie Geotronics Polska

Portfolio firmy Geotronics Polska, dystrybutora sprzętu marki Trimble, wzbogaciło się w tym miesiącu m.in. o...

Drony atakują!

Bezpilotowe maszyny latające (UAV) zdominowały w Hanowerze nie tylko stoiska fotogrametryczne, ale i całe targi Intergeo (9-11...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Wenecjanin Angelo Sala odkrył (1614 r.), że azotan srebra starty na proszek zaczernia się pod wpływem światła słonecznego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Teodor Blachut (1915-2004)

Teodor  Blachut  (1915-2004)
Urodził się 10 lutego 1915 roku w Częstochowie. Po ukończeniu gimnazjum Karola Miarki w Mikołowie studiował na Oddziale Mierniczym Politechniki Lwowskiej (1932-38). Po uzyskaniu dyplomu powrócił na Śląsk i do chwili wybuchu II wojny światowej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1913
W Wiedniu odbył się I Międzynarodowy Kongres Fotogrametryczny.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2