Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-02-28 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Zachęcają urzędników do Copernicusa

Centrum UNEP/GRID-Warszawa we współpracy z Instytutem Geodezji i Kartografii oraz firmą Astrium uruchomiły portal Geoserwisy.pl, który ma zachęcić administrację publiczną do korzystania z europejskiego programu monitoringu środowiska Copernicus (dawniej GMES).


Ilustracja: Zachęcają urzędników do Copernicusa  <br />
fot. KARI/ESA
fot. KARI/ESA

Serwis przeznaczony jest dla służb ochrony przyrody, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek administracji publicznej realizujących zadania z zakresu ochrony środowiska, planowania przestrzennego i zarządzania kryzysowego. Jego tematyka skupia się wokół produktów informacyjnych, które będą dostarczane przez usługi Copernicusa.

Portal cechuje budowa modułowa – dla poszczególnych grup użytkowników przygotowano strefy dedykowane, w których w łatwy i szybki sposób wyszukają oni informacje przydatne w codziennej pracy. Odbiorcy znajdą w nim m.in. zestaw dobrych praktyk – prezentacje konkretnych działań, w których korzystano z map tematycznych, baz danych, raportów, opracowanych na bazie wyników analizy zdjęć satelitarnych i danych z pomiarów in-situ (tzn. prowadzonych z naziemnych stacji pomiarowych oraz przy pomocy czujników zainstalowanych na statkach powietrznych i morskich).

Ciekawostkę stanowi także Vademecum – na bieżąco uzupełniany słowniczek przydatnych terminów, pomagający usystematyzować i zgłębić wiedzę dotyczącą systemu pozyskiwania, analizowania i udostępniania informacji satelitarnej, a zwłaszcza działań realizowanych w tym zakresie w ramach programu Copernicus.

– W nadchodzących miesiącach planowana jest systematyczna rozbudowa serwisu. Chcemy, aby portal Geoserwisy.pl pełnił nie tylko funkcję serwisu informacyjnego. Pragniemy, aby stał się również miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy urzędnikami, który korzystają w swojej pracy z informacji satelitarnej, a w przyszłości będą pierwszymi użytkownikami serwisów Copernicusa – mówi Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, kierownik projektu. – W najbliższym czasie udostępnimy prosty formularz, ułatwiający dzielenie się ciekawymi inicjatywami realizowanymi przez organy administracji publicznej – dodaje.

Od połowy br. na portalu zostanie także udostępniony geoportal oraz aplikacja mobilna, umożliwiające analizę produktów informacyjnych oraz ich integrację z danymi z innych źródeł, w tym udostępnianymi poprzez usługi sieciowe w ramach infrastruktury informacji przestrzennej.

– Głównym celem naszych działań jest wsparcie administracji publicznej w wypełnianiu obowiązków wynikających z zapisów dyrektyw Unii Europejskiej oraz prawa krajowego. Dotyczą one zwłaszcza monitorowania stanu środowiska oraz raportowania o nim, ale także zrównoważonego zarządzania zasobami przyrodniczymi i przestrzenią – tłumaczy Wołoszyńska-Wiśniewska. – Już dziś zapraszamy na jesienny cykl szkoleń stacjonarnych oraz e-learning, w trakcie których w praktyce zaprezentujemy jego działanie – dodaje.

Portal został opracowany w ramach projektu „Serwisy ESA jako narzędzie wspierające zarządzanie środowiskiem w Polsce”, finansowanego ze środków Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: Centrum UNEP/GRID-Warszawa


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Mamy Copernicusa! Ale co dalej?

Wygrana walka o nadanie europejskiemu programowi obserwacji Ziemi nazwy „Copernicus” powinna być dobrą...

Partnerstwo Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Cartomatic

Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Cartomatic zadeklarowały partnerstwo w celu prowadzenia działań...

Gmino, przetestuj GeoPanel

Do 30 września samorządy mogą zgłaszać się do bezpłatnego programu „Testuj GeoPanel w gminie”. Realizowane...

GIS mocniej wkroczy do polskich szkół

Centrum UNEP/GRID-Warszawa przystąpiło do europejskiej sieci digital-earth.eu. Celem tego projektu...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1835-36 geometra Joachim łuszczewski wykonał szczegółowe pomiary Płocka?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin Barlik (1944-2018)
Specjalista od geodezyjnych pomiarów podstawowych, przewodniczący Komitetu Geodezji PAN, wieloletni pracownik Wydziału Geodezji i Kartografii PW oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, wybitny uczony i wychowawca wielu pokoleń geodetów...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1784
Rozpoczynają się pierwsze pomiary sieci triangulacyjnej w Wielkiej Brytanii, kieruje nimi generał William Roy (1726-90). 5-milowa baza w Hounslow Heath pod Londynem mierzona jest sosnowymi łatami. W 1787 r. dokonano spektakularnych pomiarów poprzez...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama