Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-12-05 | Mapy

Dla miłośników starych map

Na półki księgarskie trafiła kilka dni temu książka Henryka Bartoszewicza „Z dziejów kartografii Mazowsza i ziem sąsiednich XVII-XX wieku”. Ten zbiór artykułów jest wynikiem kilkuletnich badań autora. Trzy teksty są publikowane po raz pierwszy, a dwadzieścia pięć stanowi poprawioną i uzupełnioną wersję artykułów drukowanych na łamach miesięcznika GEODETA.


Ilustracja: Dla miłośników starych map

Tom podzielono na cztery części według układu rzeczowego. W pierwszej umieszczono artykuły dotyczące twórców map i ich dzieł. Teksty poświęcone Zbiorowi Geograficznemu Stanisława Augusta ukazują nie tylko dzieje kolekcji, ale także działalność ostatniego króla Polski jako mecenasa sztuki kartograficznej, który skupił wokół siebie wielu wybitnych twórców map z Karolem Perthéesem na czele. Cztery artykuły poświęcono twórcom map okresu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego doby konstytucyjnej.

W tej części książki na szczególną uwagę zasługuje opis udziału topografów armii Królestwa Polskiego w wojnie polsko-rosyjskiej 1830-31 (opublikowany w 180. rocznicę wybuchu powstania listopadowego w GEODECIE 11/2010, do którego dołączono reprint najcenniejszego dzieła kartograficznego dotyczącego powstania, jakim jest Atlas map i planów służących zrozumieniu historii powstania ludu polskiego wydany w Lipsku w 1833 r. w języku francuskim). Artykuł zamykający tę część jest poświęcony nieznanej edycji atlasu Alexisa Huberta Jaillota i jednocześnie spełnia rolę wstępu edytorskiego do elektronicznego wydania tej edycji umieszczonej na Geoforum.pl.

Artykuły dotyczące map granic tworzą część drugą książki. Omówiono w nich zarówno mapy sądowe, ukazujące obraz kartograficzny granic dóbr ziemskich i sporów granicznych między nimi, jak i prace delimitacyjne i demarkacyjne prowadzone po pierwszym i trzecim rozbiorze Polski oraz ich produkt finalny, jakim były opisy granic i mapy. Zostały one opracowane na podstawie bogatej, unikatowej bazy źródłowej, rzadko wykorzystywanej przez badaczy. Podobnie obszerny materiał – mapy i akta – przebadano na potrzeby napisania artykułu o demarkacji granic Królestwa Polskiego ustanowionych po kongresie wiedeńskim. Tę część zamyka studium poświęcone granicy ryskiej, w którym ukazano rokowania rozejmowe i pokojowe oraz wytyczenie granicy polsko-rosyjskiej.

Najobszerniejsza jest część trzecia książki, której przedmiotem są dzieje polskiej kartografii miejskiej do końca XIX w. Teksty te mają na celu nie tylko prezentację zachowanych miejskich map wielkoskalowych, ale także ukazanie podstaw prawnych sporządzania tego typu kartografików.

W czwartej część umieszczono opracowania prezentujące problematykę mierzenia i kartowania gruntów od XVII do XX wieku. Otwiera ją artykuł o początkach warsztatu geometry i najstarszych polskich mapach gospodarczych. Przedmiotem artykułu dotyczącego dóbr królewskich w XVIII w. są z kolei zachowane kartografika wytworzone dla potrzeb Kamery Ekonomicznej Jego Królewskiej Mości w okresie panowania Augusta II i Augusta III Sasów oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Problematyce mierzenia i kartowania dóbr ziemskich na Mazowszu w XIX w. poświęcono studium ukazujące podstawy prawne działalności i prace geometrów Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie.

Publikacja zawiera bibliografię obejmującą wykorzystane w badaniach źródła i opracowania. Artykuły ilustruje 48 barwnych rycin z najbardziej interesującymi mapami opatrzonymi obszernymi opisami katalogowymi. Książką ukazała się nakładem wydawnictwa GEODETA Sp. z o.o. w koedycji z Akademią Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Liczy 236 stron i jest dostępna w księgarni Geoforum.pl w cenie 80 złotych.

Opr. redakcji


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Kartograficzny rarytas na Geoforum

Na Geoforum.pl w zakładce Galerie udostępniliśmy zeskanowany XVII-wieczny atlas świata ze zbiorów Archiwum Głównego...

Kartografowie w ogniu walk powstańczych

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. atakiem na Belweder rozpoczęło się powstanie listopadowe, które następnie...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łańcuch triangulacyjny w łuku Struvego miał długość 2880 km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stefan Juliusz Hausbrandt (1896-1971)

Stefan Juliusz  Hausbrandt  (1896-1971)
Urodził się w Warszawie 19 listopada 1896 roku. W 1922 roku ukończył tamtejszą Państwową Szkołę Mierniczą. Przez kilka lat prowadził prace pomiarowe związane z triangulacją, poligonizacją i scaleniami, najpierw jako praktykant, a po uzyskaniu tytułu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1818
Robert Adrain (1775-1843), matematyk irlandzki, zainspirowany pracami Laplace'a pisze pracę pt. "Investigation of the figure of the Earth and of the gravity in different latitudes", w której określił, że spłaszczenie Ziemi na biegunach wynosi 1/319.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2