Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-17| Mapy, Edukacja

Kartograficzny rarytas na Geoforum

Na Geoforum.pl w zakładce Galerie udostępniliśmy zeskanowany XVII-wieczny atlas świata ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.


Kartograficzny rarytas na Geoforum

Alexis Hubert Jaillot wydał atlas świata „Atlas nouveau contenant toutes les partie du monde (…)” we Francji pod koniec XVII wieku. Oprócz francuskich, atlas doczekał się także wielu wydań niderlandzkich. Pochodzenie egzemplarza przechowywanego w AGAD nie jest jasne. Prawdopodobnie jest on kompilacją map z wydań atlasu, które ukazały się w Amsterdamie w latach 1692-96.

Bogato ilustrowane opracowanie prezentuje stan ówczesnej wiedzy kartograficznej. Najwierniej została w nim oddana Europa. Większość map do atlasu sporządził Guillame Sanson, ponadto Frederik de Wit oraz inni wybitni kartografowie i rytownicy. Ponad 200-stronicowy atlas zawiera 133 mapy w różnych skalach oraz liczne tabele: geograficzne, podziału administracyjnego i alfabetyczne. Mapa Rzeczypospolitej w skali około 1:1 650 000 (Korona i Wielkie Księstwo Litewskie) opatrzona jest datą 1692 r. i zawiera przejrzyście wykreśloną oraz dobrze opisaną sieć hydrograficzną.

W zakładce Mapy na Geoforum.pl oraz w styczniowym numerze miesięcznika GEODETA można przeczytać obszerne opracowanie dr. Henryka Bartoszewicza (pracownika AGAD i Uniwersytetu Warszawskiego) na temat dziejów i zawartości „Atlas nouveau”, a szczególnie wydania z warszawskiego archiwum.

Zapraszamy do oglądania i czytania!


Mapa Polski, G. Sanson (fragment)

BS


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS