Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-11-30| Mapy

Kartografowie w ogniu walk powstańczych

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. atakiem na Belweder rozpoczęło się powstanie listopadowe, które następnie zamieniło się w wojnę polsko-rosyjską. Jego przebieg ukazują opracowania sporządzone przez oficerów kartografów.


Kartografowie w ogniu walk powstańczych

W ubiegłą sobotę (27 listopada) mieszkańcy Warszawy mogli się poczuć jak 180 lat temu, gdy wybuchło powstanie. Uliczna inscenizacja „nocy listopadowej" przyciągnęła tłumy. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że w tym zrywie niepodległościowym zasłużyli się inżynierowie, wywodzący się ze służb topograficznych armii Królestwa Polskiego, tacy jak chociażby Ignacy Prądzyński i Wojciech Chrzanowski. Obaj zostali awansowani w czasie powstania do stopnia generała dywizji.

Przed wybuchem powstania pracami pomiarowymi zajmowały się dwie jednostki armii Królestwa Polskiego: Sztab Kwatermistrzostwa Generalnego i Korpus Inżynierów Wojskowych. Dowódcy tych jednostek: Maurycy Hauke i Jan Mallet niechętnie odnosili się do powstania. Hauke został przez powstańców zamordowany w dniu wybuchu powstania 29 listopada. Jednak wielu wojskowych wywodzących się z tych służb wykorzystało swoje umiejętności w czasie walk, wykonując mapy i plany. Mimo to zaopatrzenie w kartografika było podczas wojny polsko-rosyjskiej niewystarczające.

Informacji na temat działalności służb topograficznych w czasie walk dostarczają opracowania powstałe zaraz po upadku powstania. Jednym z takich cennych dzieł jest „Atlas de cartes et de plans pour servir à l'intelligence de l'histoire de l'insurrection du peuple polonais" wydany w Lipsku w 1883 r. przez Richarda Otto Spaziera na podstawie materiałów dostarczonych przez generałów i oficerów służb topograficznych przebywających po upadku powstania na emigracji. To unikatowe dzieło pozwala lepiej poznać przebieg powstania, ruchy wojsk w czasie bitew, choćby po Iganiami i Grochowem.

Reprint atlasu Spaziera załączony jest do listopadowego numeru GEODETY. W numerze również artykuł dr Henryka Bartoszewicza ukazujący losy polskich inżynierów kartografów w czasie powstania i wojny polsko-rosyjskiej.

Barbara Stefańska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS