wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-08| Mapy, Ludzie, Instytucje

Kto pokieruje standaryzacją nazw geograficznych?

Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski powołał na stanowisko przewodniczącej Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) prof. Ewę Wolnicz-Pawłowską.


Kto pokieruje standaryzacją nazw geograficznych? <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

Nowa przewodnicząca działa w komisji od 1997 roku, w latach 2000-08 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej. Jest pierwszym językoznawcą na tym stanowsku. Wcześniej (od 2007 r.) piastował je dr. inż. Waldemar Rudnicki.

Główny geodeta kraju, dziękując odchodzącemu przewodniczącemu, podkreślił, że był on inicjatorem uwzględniania georeferencji dla każdego nazwanego obiektu geograficznego. Komisja przyjęła takie rozwiązanie przed wprowadzeniem tego wymogu do przepisów prawa. Duże znaczenie miało systematyczne publikowanie opracowań nazewniczych przygotowywanych przez komisję.

W trakcie 74. posiedzenia członkowie KSNG przyjęli plan pracy na 2013 rok. Głównymi zadaniami realizowanymi w przyszłym roku będą: opracowanie polskiego nazewnictwa geograficznego świata oraz przygotowanie urzędowego wykazu nazw państw i terytoriów niesamodzielnych. W ramach prac komisji planowane jest także opracowanie słownika terminów używanych przy standaryzacji nazw geograficznych.

W porządku obrad znalazło się omówienie i przyjęcie zasad latynizacji dla pięciu języków posługujących się niełacińskim systemem pisma oraz omówienie wykazu polskich nazw dla form podmorskich. Kolejne posiedzenie KSNG zaplanowano na 28 listopada br.

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS