Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-08| Mapy, Ludzie, Instytucje

Kto pokieruje standaryzacją nazw geograficznych?

Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski powołał na stanowisko przewodniczącej Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) prof. Ewę Wolnicz-Pawłowską.


Kto pokieruje standaryzacją nazw geograficznych? <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

Nowa przewodnicząca działa w komisji od 1997 roku, w latach 2000-08 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej. Jest pierwszym językoznawcą na tym stanowsku. Wcześniej (od 2007 r.) piastował je dr. inż. Waldemar Rudnicki.

Główny geodeta kraju, dziękując odchodzącemu przewodniczącemu, podkreślił, że był on inicjatorem uwzględniania georeferencji dla każdego nazwanego obiektu geograficznego. Komisja przyjęła takie rozwiązanie przed wprowadzeniem tego wymogu do przepisów prawa. Duże znaczenie miało systematyczne publikowanie opracowań nazewniczych przygotowywanych przez komisję.

W trakcie 74. posiedzenia członkowie KSNG przyjęli plan pracy na 2013 rok. Głównymi zadaniami realizowanymi w przyszłym roku będą: opracowanie polskiego nazewnictwa geograficznego świata oraz przygotowanie urzędowego wykazu nazw państw i terytoriów niesamodzielnych. W ramach prac komisji planowane jest także opracowanie słownika terminów używanych przy standaryzacji nazw geograficznych.

W porządku obrad znalazło się omówienie i przyjęcie zasad latynizacji dla pięciu języków posługujących się niełacińskim systemem pisma oraz omówienie wykazu polskich nazw dla form podmorskich. Kolejne posiedzenie KSNG zaplanowano na 28 listopada br.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS