Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-11-05 | Prawo, Ludzie, Instytucje

Czy wreszcie dowiemy się, ile zarabia geodeta Warszawy?

Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że prezydent m.st. Warszawy nie ma prawa utajniać zarobków geodety miasta.


Ilustracja: Czy wreszcie dowiemy się, ile zarabia geodeta Warszawy?
W marcu tego roku miesięcznik GEODETA opublikował raport na temat płac w geodezji w 2011 roku. Podstawą dla materiału pokazującego zarobki w części „administracja geodezyjna” były informacje nadesłane przez odpowiednie urzędy. Redakcja zwróciła się do urzędów w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. W wykazie opublikowanym przez GEODETĘ zabrakło geodety miasta stołecznego Warszawy. Prezydent miasta odmówiła bowiem udostępnienia informacji na temat wysokości zarobków brutto geodety miasta za 2011 r.

Jednym z argumentów, na który powoływali się prawnicy miejscy, było to, że geodeta m.st. Warszawy nie ma upoważnienia prezydenta miasta do wydawania decyzji administracyjnych i według nich nie jest on osobą pełniącą funkcje publiczne.

Z tą argumentacją nie zgodziła się redakcja GEODETY, która wniosła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego odwołanie, w którym wnioskowała o: uchylenie decyzji, umorzenie postępowania i nakazanie organowi wykonania wniosku.
Według redakcji odmowa podania zarobków geodety m.st. Warszawy stanowiła rażące naruszenie prawa, pełnienie funkcji publicznej nie polega bowiem tylko na możliwości wydawania decyzji, jak twierdziła prezydent Warszawy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w decyzji z 23 października br. stwierdziło, że odwołanie jest zasadne. Jak czytamy w uzasadnieniu:

„W niniejszej sprawie nie ma bowiem zastosowania przepis art. 5 ust 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, który stanowi: >>prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa<<.

Z powyższego jednoznacznie wynika, iż prawo do informacji publicznej doznaje ograniczenia ze względu na >>prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorstwa<>o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji...<<.

W niniejszej sprawie nie ulega wątpliwości, iż w świetle zapisów art. 6a ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, geodeta powiatowy a w niniejszej sprawie miejski [...] będzie osobą mającą związek z pełnieniem funkcji publicznej. Funkcję tę bowiem w m.st. Warszawie niewątpliwie pełni Prezydent m.st. Warszawy. Geodeta miejski (powiatowy) jest natomiast zgodnie z ww. przepisem podmiotem, przy pomocy którego wykonywane są zadania z zakresu geodezji ciążące jako zadania zlecone na Prezydencie m.st. Warszawy (staroście)”.

Dlatego – zdaniem Kolegium – prezydent m.st. Warszawy nie miała podstaw do wydania decyzji odmawiającej udostępnienia GEODECIE informacji o wysokości zarobków geodety miasta.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze umorzyło sprawę, decyzja jest ostateczna, może być jednak zaskarżona w ciągu 30 dni do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, gdyby była niezgodna z prawem.

O całej sprawie wkrótce więcej w GEODECIE.

Decyzja SKO

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

z U.P. "osobą do wydawania decyzji jest PREZYDENT WARSZAWY" - pozazdrościć, nie każdy Prezydent/Starosta/Burmistrz czy inny Wójt ma prwnienia z drugiego zakrseu, bo wydawanie decyzji z zakresu geodezji to przecież jest wykonywanie samodzielnych funkcji... czy nie?
  
nie mam nic przeciwko dobrym zarobkom wyższych urzędników, ale Tylko i wyłącznie gdy są bardzo dobre efekty ich pracy. Tak jak w firmach prywatnych. BO pracy do zrobienia jest nieprawdopodobnie dużo. Powstaje pytanie, czy cokolwiek da się zmienić? Bo jeśli nikt nie ma rozsądnego pomysłu, to chyba nie ma co narzekać, bo szkoda czasu:/ POzdrawiam
  
 2 
Takie czasy Niestety teraz są właśnie takie czasy, że najwięcej pieniędzy trafia do ludzi którzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności - są tylko na świeczniku i nie muszą się znać zupełnie na niczym. Nie stoi za nimi ani wiedza, ani doświadczenie, ani jakieś specjalne kompetencje. Ale za to: mają za sobą silną gardę w postaci zaplecza politycznego czy innego, to wystarcza.
  
 6 
Zwolnijmy tych butnych ludzi! Facet o którym tu mowa jest wyjątkowym urzędnikiem. Jego wyjątkowość faktycznie polega na tym, że jest niedecyzyjny. Ilość zlecanych opinii, na podstawie których podpisuje kwity bo przecież nie podejmuje decyzję w tym wypadku jest ogromna. Takich urzędników powinno się wykluczać z życia publicznego. Są zarazą, tyfusem współczesności. Opamiętajmy się i przy najbliższej okazji zwolnijmy takich typów http://www.pb.pl/2841223,15705,lista-wstydu-platformy-obywatelskiej
    1 
 6 
Pieniądze publiczne Pamiętajcie mili moi, że urzędnicy państwowi w ramach swoich obowiązków muszą również odpisywać na sprawy do nich kierowane czy też przydzielone (sprawy typu - ile zarabiają). Czy odpowiedzą to już inna bajka ale napiać pismo muszą i to pewnie dumają parami bo samemu to smutno i można babola zrobić. Więc walka Geodety (bo przecież bykiem trzeba stawać zawsze a do urzędnika to już koniecznie) i wszystkich nas z urzędnikami sprowadza się do jednego - ich pracy a tym samym wydatkowania moich, pana i pani podatków. Zastanówmy się choć raz czy lepiej dać im spokojnie pracować, czy lepiej pisma pisać o #$%!!oły a później narzekać że urzędników przybywa (bo przecież musi przybywać jak muszą odpowiadać na pisma o #$%!!oły).
    9 
 4 
W trzecią stronę Zadaj waść pytanie na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ale miesięcznik Geodeta to nie urząd ... oh wait! To oni nie służą za publiczne pieniądze? OH WAIT!
  
 3 
W drugą stronę A ile zarabia Przywara i Kwiatkowska ?
    8 
Folwark a nie państwo z zasadami Nic dodać, nic ująć - żenada po prostu - a swoją drogą niezły duet: Pani "Bufetowa" i Pan Ekscelencja Myśliński. Ale co tam - grunt to trwać, trwać, i ....."zarabiać". Brawo za komentarz dla "Urzędnika": "To w tym Biurze Geodezji miasta Stołecznego Warszawy nie ma żadnej osoby upoważnionej do podpisywania decyzji administracyjnej.? Rzecz niesłychana. To Pani Prezydent wszystko osobiście podpisuje.? Niesłychane."
    1 
 5 
do koleżanki z BGK która tak gorliwie broni urzędu: upoważnienia do wydawania decyzji mają zestępcy jego ekselencji Myślińskiego. Pytanie z pierwszego komentarza jest na miejscu. Układ albo jak kto woli sitwa opanowała BGK i ratusz. Dlatego bufetowa ma w wyborach przechlapane.
  
 8 
Buta urzędników Geodeta Warszawy nie podejmuje żadnych decyzji merytorycznych, bo to dla niego zbyt trudne. Wynagrodzenie zawiera składnik za podejmowanie decyzji i branie za nie odpowiedzialności, ale niestety nie ma to odzwierciedlenia w jego pracy więc trzeba ukryc ten przykry fakt. Złą passę mają też prawnicy, powinni kopać rowy, a nie zajmowac się prawem. Ekspertyzy GUGiK-u też pewnie zamawiane u prawników miejskich. Co musi się stać by urzędnicy zrozumieli że maja służyć mieszkańcom, czas odkurzyć pręgierz i otworzyć szkołę katowską
  
 7 
upoważnienia To w tym Biurze Geodezji miasta Stołecznego Warszawy nie ma żadnej osoby upoważnionej do podpisywania decyzji administracyjnej.? Rzecz niesłychana. To Pani Prezydent wszystko osobiście podpisuje.? Niesłychane.
  
 10 
do geodetka kompetentną osobą do wydawania decyzji jest PREZYDENT WARSZAWY; a w przypadku jego nieobezności - zastępca /zastępcy i osoby upowaznione przez Prezydenta. i nie ma koniecznosci by wszyscy urzędnicy byli upowaznieni przez prezydenta/burmistrza lub wójta, bo to byłby juz absurd-bo wszyscy mogliby wydawać decyje i sami je podpisywać - i po co wówczas byłby Prezydent?:)
    18 
 6 
urzędnik samorządowy na takim ważnym stanowisku, który nie ma upoważnienia prezydenta miasta do wydawania decyzji administracyjnych i nie jest on osobą pełniącą funkcje publiczne, to kim jest taki urzędnik.? Jak może osoba na tak ważnym stanowisku (najważniejszy samorząd w Kraju) nie mieć upoważnienia do wydawania decyzji. W BGiK wiele działań wymaga wydania decyzji administracyjnej. To kto jest w BGiK kompetentny i odpowiedzialny za wydawanie decyzji i ma takie upoważnienie.? Czy mogę prosić o taką informację publiczną?
    1 
 14 



zobacz też:

Inwentaryzacji Powązek cd.

Do końca października 2011 roku na Starych Powązkach warszawski ratusz szczegółowo zinwentaryzował już 123 kwatery i ponad...

Radosna twórczość urzędników stołecznego ratusza

Na początku czerwca Biuro Geodezji i Katastru w Warszawie odmówiło jednemu z biegłych sądowych...

Ortofoto Warszawy 2010 już dostępna

W serwisie mapowym Urzędu m.st. Warszawy można obejrzeć nową ortofotomapę opracowaną na podstawie cyfrowych...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
warszawskie posesje ponumerowano dopiero w 1784 r. na polecenie Komisji Brukowej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Lubomir Włodzimierz Baran (1937-2009)

Lubomir Włodzimierz Baran (1937-2009)
Urodził się 27 września 1937 r. w Żniatynie (woj. lubelskie). Tuż po ukończeniu studiów na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (1960) rozpoczął pracę w Olsztynie na stanowisku pracownika naukowo-technicznego w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1965
W Warszawskim Instytucie Maszyn Matematycznych powstaje maszyna licząca ZAM 41. Polski konstruktor Jacek Karpiński realizuje pomysł minikomputera KAR-65. (Oba komputery nie trafiły do produkcji.)
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama