|2012-10-27|
Geodezja, Firma, Ludzie, Imprezy
Spółka OPGK Opole świętuje 20-lecie
200 km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz 400 obiektów mostowych – takim wynikiem w zakresie geodezyjnej obsługi drogownictwa może pochwalić się opolskie OPGK. Uroczystość z okazji jubileuszu odbyła się 25 października w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera.
Korzenie firmy sięgają jednak znacznie głębiej. W 1955 r. grupa pomiarowa Okręgowego Przedsiębiorstwa Mierniczego z Wrocławia rekrutująca się z pierwszych absolwentów Technikum Geodezyjnego w Opolu rozpoczęła prace geodezyjne na terenie miasta. Na bazie tej kadry w roku 1956 powstało Przedsiębiorstwo Geodezyjne Gospodarki Komunalnej „Południe” w Katowicach – Wydział Produkcyjny w Opolu.
Po trzech latach Wydział Produkcyjny przekształcono w Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Geodezyjne Gospodarki Komunalnej, a w roku 1974 w Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne. Firma wykonywała na terenie województwa opolskiego opracowania map dla celów ewidencji gruntów, inwestycji przemysłowych, mieszkaniowych, rolnictwa, planowania przestrzennego, obronności kraju. Maksymalne zatrudnienie wynosiło 380 pracowników.
Kolejna ważna data to rok 1992. Wtedy przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której właścicielami stało się 132 pracowników. Dzisiaj firma zatrudnia 70 osób, od chwili prywatyzacji może pochwalić się corocznie dodatnim wynikiem finansowym. Ubiegły rok był dla firmy rekordowy, a przychody przekroczyły 17 mln złotych.
Uroczystość w filharmonii była okazją do spotkania w gronie pracowników firmy, wyróżnienia najbardziej zasłużonych, nie zabrakło również znaczących gości, którzy kierowali do jubilata ciepłe słowa. Wojewoda Ryszard Wilczyński powiedział, że OPGK Opole może służyć jako przykład budowy społeczeństwa opartego na wiedzy.
WINGiK Marek Świetlik zauważył, że największym sukcesem firmy są zatrudnieni w niej specjaliści. Przypomniał, że czasie katastrofalnych powodzi w 1997 oraz 2010 roku to zarząd spółki był inicjatorem współpracy z administracją publiczną. Podkreślił również udział OPGK w najnowszym przedsięwzięciu – budowie baz danych Opolskiego Systemu Informacji Przestrzennej.
Geodeta województwa opolskiego Jacek Górny rozwinął temat opolskiego SIP, przypominając, że OPGK uczestniczy w przedsięwzięciu od samego początku, czyli od 2001 r., a ukoronowaniem tych prac jest projekt Opolskie w Internecie – jako geoportal regionalnej IIP. W dobrej współpracy mówili również przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm, uczelni i szkolnictwa zawodowego.
Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej wyróżnił odznaką „Zasłużony dla budownictwa” Macieja Jakubca, a odznaką „Zasłużony dla drogownictwa” prezesa spółki Wojciecha Będkowskiego. Minister administracji i cyfryzacji uhonorował odznaką „Za zasługi dla geodezji i kartografii”: Krzysztofa Rutowicza, Grzegorza Sikorę oraz Beniamina Żurka. Grzegorz Skowronek otrzymał od marszałka województwa oznakę „Za zasługi dla województwa opolskiego”. Odznaczenia firmowe przyznano 6 osobom spoza spółki oraz 11 pracownikom. Część oficjalną zakończył występ kwartetu smyczkowego Grace.
Spotkaniu towarzyszyła prezentacja dorobku OPGK połączona z warsztatami, na których prezentowali się partnerzy firmy: MGGP Aero z Tarnowa, ZUI S. Kowalski z Wrocławia, SANGO z Poznania, Systherm Info z Poznania, Softline Plus z Wrocławia, Geotronics Polska z Krakowa, Intergraph Polska z Warszawy oraz sponsorowana przez OPGK Modelarnia Szkutnicza „Ster”.
Dodać jeszcze wypada, że OPGK Opole oferuje szeroki wachlarz usług, który - poza wspomnianymi już obsługą geodezyjną drogownictwa oraz GIS-em - obejmuje m.in. obsługę budownictwa przemysłowego, hydrotechnicznego czy energetycznego.
Zobacz zdjęcia w Galerii
Wywiad z prezesami OPGK Opole Wojciechem Będkowskim i Krystianem Wachowskim w grudniowym GEODECIE
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
|