Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-07| GIS, Mapy, Ludzie, Instytucje, Imprezy

W Opolskiem postawiono na e-usługi

OWI to akronim nazwy projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, który obejmuje system informacji przestrzennej i portal informacyjno-promocyjny województwa. Wczoraj (6 września) w Izbicku k. Opola zakończyła się dwudniowa konferencja podsumowująca dotychczasowe efekty tego przedsięwzięcia.


W Opolskiem postawiono na e-usługi

Zainicjowany w maju 2009 r. projekt jest efektem aktywnej współpracy dwóch jednostek UMWO: Biura Społeczeństwa Informacyjnego i Informatyki oraz Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Prace nad nim ruszyły w styczniu 2010 r., trwają więc ponad 2,5 roku.

– Realizacja projektu, którego beneficjentem jest samorząd województwa, to pokłosie przyjętej w 2007 r. dyrektywy INSPIRE ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej – mówił podczas otwarcia konferencji marszałek województwa Józef Sebesta. Kierująca projektem Edyta Wenzel-Borkowska (na zjęciu poniżej) podkreślała, że jego ideą jest utworzenie regionalnego systemu informacji przestrzennej, który umożliwia: gromadzenie danych przestrzennych, wykonywanie na ich podstawie analiz przestrzennych, udostępnienie wybranych usług dla klientów fizycznych i instytucjonalnych. Realizacja projektu polegała na budowie systemu informatycznego obejmującego: zinformatyzowane rejestry publiczne, infrastrukturę informatyczną umożliwiającą aktualizację i zarządzanie systemem z poziomu UMWO, portal informacyjno-promocyjny, skrzynkę podawczą, BIP. Podczas spotkania zwracano uwagę, że efektem integracji wszystkich baz w jednym systemie są obniżone koszty, centralna jednostka zarządzania danymi i ograniczenie ryzyka związanego z zarządzaniem w różnych systemach.

Powstały w wyniku realizacji projektu system (dostępny pod adresem www.mapy.opolskie.pl) składa się z trzech zasadniczych modułów: GIS, informacyjno-promocyjnego oraz e-urząd. Dane zawarte w geoportalu (opartym na technologii Intergraph GeoMedia SDI Portal) udostępniono za pomocą usług danych przestrzennych WMS i WMTS. Zawiera on bazę ponad 600 warstw tematycznych dotyczących terenu województwa i 23 tys. rodzajów obiektów. Zasoby są pogrupowane w serwisach tematycznych, które zawierają bazy danych (np.: warstwy referencyjne, Bazę Danych Obiektów Topograficznych, warstwy branżowe, mapę sozologiczną, mapę hydrograficzną, strukturę użytkowania, zasięg powodzi z 1997 oraz 2010 roku), a także mapy tematyczne (np.: kataster, środowisko przyrodnicze, oświata, bezpieczeństwo, plan zagospodarowania przestrzennego), numeryczny model terenu, a także obiekty 3D (opolskie perełki architektoniczne). Portal umożliwia ponadto tworzenie własnych warstw oraz kompozycji mapowych, zapisywanie ich, wykonywanie analiz przestrzennych oraz sporządzanie raportów danych w formie tabelarycznej. Udostępnia narzędzia do wykonywania pomiarów na mapie oraz analiz przestrzennych.

Wicemarszałek Tomasz Kostuś przypomniał, że kilka lat temu zarzucano Zarządowi Województwa brak koncepcji wykorzystania funduszy unijnych związanych z budową społeczeństwa informacyjnego. Jednak w odróżnieniu od innych województw zamiast na budowę sieci informatycznych w Opolskiem postawiono na e-usługi i – w ocenie wicemarszałka – była to dobra decyzja, bo dzięki temu możliwa była realizacja m.in. tego przedsięwzięcia.

Obecnie projekt jest w fazie ostatnich testów, których zakończenie zaplanowano na październik tego roku. Jak jednak podkreślał dyrektor Biura SIiI Mariusz Bogucki (na zdjęciu obok), na finiszu jest etap na poziomie wojewódzkim, kolejne etapy realizowane mają być na poziomie powiatów, a w dalszej przyszłości gmin. Od strony informatycznej na poziomie województwa stworzone zostało Centrum Przetwarzania Danych, a powiaty zostaną włączone do systemu poprzez umieszczenie w nich lokalnych centrów przetwarzania danych. Dalej na poziomie gminy mają być tworzone autonomiczne punkty dostępowe.

Duże zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziła prezentacja on-line interaktywnych map i możliwości ich zastosowania. Jedno z wystąpień dotyczyło też perełek architektonicznych w 3D, przy tworzeniu których wykorzystano technologię skaningu laserowego. Tomasz Berezowski (Intergraph) przeprowadził analizę dostępnych serwisów wojewódzkich, z której wynikało, że opolski przoduje pod względem liczby usług i zakresu udostępnianych danych. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób, aktywnych uczestników projektu, a także przedstawiciele instytucji, które będą korzystać z jego efektów.

Jak już informowaliśmy na Geoforum.pl, serwis „Opolskie w internecie” udostępniono w marcu br. Zarządzający systemem w okresie od marca do sierpnia zanotowali ponad 13 tys. wejść, maksymalnie było ich 805 na dzień, przy czym te liczby z dnia na dzień sukcesywnie wzrastały. Natomiast pierwszego dnia konferencji w godzinach popołudniowych system nie był dostępny, zanotowano wzmożoną liczbę odwiedzin (ok. 5 tys.), co tłumaczy się atakiem tzw. bota, i nastąpiły zakłócenia w jego działaniu. Awarię usunięto, a obecnie system działa bez większych problemów i jest na bieżąco monitorowany.

Projekt o pełnej nazwie „Opolskie w Internecie – system informacji przestrzennej i portal informacyjno-promocyjny województwa opolskiego” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013, Oś priorytetowa „Społeczeństwo Informacyjne”, Działanie 2.2 „Moduły Informacyjne, platformy e-usług i bazy danych”. Całkowita wartość projektu wynosi 9,96 mln zł. Dofinansowanie z RPO stanowi 85% całkowitych wydatków kwalifikowalnych, a pozostałe 15% to wkład własny UMWO.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS