Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-14| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Studenci Uniwersytetu Rolniczego zmierzą zaporę w Solinie

W poniedziałek, 17 września, członkowie Koła Naukowego Geodetów i sekcji fotogrametrii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie rozpoczynają tygodniowy Obóz Naukowy nad Soliną. Jego celem będzie wykonanie pomiarów zapory wodnej techniką naziemnego skaningu laserowego z wykorzystaniem skanera Leica ScanStation C10.


Studenci Uniwersytetu Rolniczego zmierzą zaporę w Solinie
Jest to już drugi obóz organizowany przez to koło w tegoroczne wakacje. Poprzedni, dwutygodniowy, odbył się na Krymie, gdzie satelitarnemu pomiarowi podlegały tamtejsze góry.

Zapora wodna w Solinie jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce o długości 664 m, podzieloną na 43 sekcje, o wysokości 82 m i objętości betonu 760 000 m3.

Studenci wraz z opiekunem sekcji fotogrametrii dr. Bartoszem Mitką wykonają pomiary z wykorzystaniem osnowy geodezyjnej służącej do monitoringu zapory. Pozyskane dane zostaną następnie w ciągu roku akademickiego opracowane przez sekcję fotogrametrii Koła Naukowego Geodetów UR z wykorzystaniem oprogramowania Leica Cyclone. Będzie to m.in. filtracja, orientacja chmury punktów, modelowanie bryły zapory, pomiar punktów charakterystycznych i modelowanie powierzchni. Wyniki tej pracy zostaną porównane z rezultatami uzyskanymi w trakcie geodezyjnego monitoringu tej konstrukcji.

Ostateczne efekty pracy zostaną przedstawione władzom PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina – Myczkowice w Solinie, operatorowi zapory wodnej, a takze posłużą studentom Koła jako doskonały materiał do referatów prezentowanych na sesjach kół naukowych.

Obóz naukowy realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu rektora Uniwersytetu Rolniczego, dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji i krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Magda Bełz, Tomasz Noszczyk (KNG UR)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS