Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-08-16 | Prawo, Instytucje, Kataster

Uwagi resortów do rozporządzenia ws. EGiB

Na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii opublikowano uwagi do projektu nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków zgłoszone w toku uzgodnień międzyresortowych.


Ilustracja: Uwagi resortów do rozporządzenia ws. EGiB
Główny Urząd Statystyczny zwraca się do projektodawcy, by ten zadbał o to, aby zmiana formatu danych ewidencyjnych z SWDE na GML nie wpłynęła na terminowość przekazywania ich ze starostw do GUS. Podkreśla ponadto, że z powodu stosowania różnorodnych rozwiązań informatycznych w poszczególnych powiatach obecnie jakość danych z rejestru cen i wartości nieruchomości często pozostawia wiele do życzenia. Warto więc – zdaniem GUS – zadbać zawczasu o to, by nowe rozporządzenie zapewniło jednolitość oprogramowania stosowanego w starostwach.
Urząd zwraca również uwagę, że nowe rozporządzenie wyłączy z obserwacji GUS-u znaczną część obrotu nieruchomościami, np. sytuacje, gdy w jednej transakcji sprzedawanych jest kilka nieruchomości.

Ministerstwo Finansów – co zrozumiałe – skupia się natomiast na skutkach finansowych wejścia w życie nowelizacji. Zwraca m.in. uwagę, że w ocenie skutków regulacji nie wzięto pod uwagę kosztów, jakie będą musiały ponieść gminy na oprogramowanie do przeglądania plików GML. Resort zaleca także doprecyzowanie, skąd konkretnie mają pochodzić środki na dostosowanie lub wymianę systemów do prowadzenia EGiB (oszacowano je na 57 mln zł).
Ministerstwo sugeruje ponadto, by nowelizowane przepisy jednoznacznie określały, że właściciel nieruchomości ma być zawiadamiany o zmianach w ewidencji dokonywanych w trybie czynności materialno-technicznych.

Rządowe Centrum Legislacji sugeruje z kolei, by z uwagi na zakres oraz obszerność proponowanych zmian projektowany akt nie był nowelizacją, ale nowym rozporządzeniem, całościowo regulującym zagadnienia ewidencji gruntów i budynków.

Uwagi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi koncentrują się przede wszystkim na nazwach i definicjach poszczególnych rodzajów gruntów. Resort proponuje ponadto usunięcie kategorii gruntów o nieuregulowanym stanie prawnych. Ministerstwo Środowiska zwraca natomiast uwagę, że pojęcie „obszaru zagrożonego powodzią” nie jest funkcją działki, tylko uwarunkowaniem.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

prawo I znowu knot made in mr R.
    2 
 1 
W sumie słuszna uwaga Tylko komu zgłosić. Odpowiedź warto oprzeć o rozdział VI Konstytucji RP (kto może wydawać rozporządzenia).
  
do dyskutantów Szanowni dyskutanci, zamiast stękać na forum i narzekać a jednocześnie opisywać swoją niebywałą światłość proponuję po prostu zgłosić do tego projektu uwagi. Szczególnie namawiam Turystę bo przecież już wie, że projekt jest zły - ujawnij swoją wiedzę i pozwól autorom projekt poprawić. Każdy ma szanse, każdy może, każdy przed stękaniem na forum powinien przynajmniej spróbować. Wtedy to jest konstruktywne, wtedy to ma sens i wtedy idziemy do przodu.
  
 2 
projekt wątpliwości i braku wyjaśnienia dotychczasowych problemów jest bardzo wiele. Tak ogólnie to projekt niewiele wnosi, szkoda, że nie zawarto wiele wyjaśnień z G-5 (który nie jest instrukcją). Jednym z problemów jest zaliczenie użytku zabudowanego rolnego. Definicja jest nieprecyzyjna i uznaniowa (grunty zajęte pod budynki przeznaczone do produkcji rolniczej). A nie byłoby łatwiej, jezeli ktoś prowadzi działalność rolniczą, to jak inni powinien posiadać zarejestrowaną działalność co skutkowałoby zaliczeniem tych gruntów.
  
Zacznijmy od porządnej definicji budynku Definicja budynku w EGiB to najbardziej zagmatwana i tajemnicza definicja typu: trzy kroki w prawo, dwa w lewo, osiem do przodu itd. Czy wiata to budynek? Nie! To po co G-5 jest wymieniana. Podobnie w Klasyfikacji Środków Trwałych, w budynkach jest zadaszona trybuna sportowa, choć na początku w oryginale jest budynek dokładnie z prawa budowlanego. W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z wiat jako szczególnego rodzaju budynku wycofano się już w 2003 r. Każdy powiat sobie interpretuje tę definicję. Trzeba to jednoznacznie zapisać, że w EGiB jest budynek wg definicji z prawa budowlanego.
  
 3 
Oj, coś czuję że nowe roporządzenie to będzie fajna sprawa.... Nowe intepretacje co miesiąc, w skrucie pobije dotychczasowe nasze rozporządzenie o standardach. No geodeci szykować kasę na szkolenia, bo urzędnicy mają "Zdarma"
    1 
 4 



zobacz też:

Rozporządzenie o EGiB trafiło do konsultacji i uzgodnień

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował na swojej stronie internetowej projekt...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Ferdynand Magellan podczas wyprawy dookoła świata (1519-22) zabrał ze sobą 30-minutowe klepsydry i precyzyjnie mierzył czas? Po powrocie jego załoga była zdumiona, że jednak ?zgubili? jeden dzień.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Mikołaj Kopernik (1473-1543)

Mikołaj  Kopernik  (1473-1543)
Urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, jego ojciec - Mikołaj był krakowskim kupcem, matka z domu Watzenrode - córką ławnika miejskiego w Toruniu. Po śmierci ojca (1483 r.) rodziną zaopiekował się wuj Kopernika, kanonik włocławski Łukasz...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1939
Przedsiębiorstwo fotolotnicze "Fotolot" zatrudnia 116 osób, posiada 5 samolotów przystosowanych do wykonywania zdjęć fotogrametrycznych i urządzenia do przetwarzania zdjęć. Firma działała do wybuchu II wojny światowej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2