Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-08-16| Prawo, Instytucje, Kataster

Uwagi resortów do rozporządzenia ws. EGiB

Na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii opublikowano uwagi do projektu nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków zgłoszone w toku uzgodnień międzyresortowych.


Uwagi resortów do rozporządzenia ws. EGiB
Główny Urząd Statystyczny zwraca się do projektodawcy, by ten zadbał o to, aby zmiana formatu danych ewidencyjnych z SWDE na GML nie wpłynęła na terminowość przekazywania ich ze starostw do GUS. Podkreśla ponadto, że z powodu stosowania różnorodnych rozwiązań informatycznych w poszczególnych powiatach obecnie jakość danych z rejestru cen i wartości nieruchomości często pozostawia wiele do życzenia. Warto więc – zdaniem GUS – zadbać zawczasu o to, by nowe rozporządzenie zapewniło jednolitość oprogramowania stosowanego w starostwach.
Urząd zwraca również uwagę, że nowe rozporządzenie wyłączy z obserwacji GUS-u znaczną część obrotu nieruchomościami, np. sytuacje, gdy w jednej transakcji sprzedawanych jest kilka nieruchomości.

Ministerstwo Finansów – co zrozumiałe – skupia się natomiast na skutkach finansowych wejścia w życie nowelizacji. Zwraca m.in. uwagę, że w ocenie skutków regulacji nie wzięto pod uwagę kosztów, jakie będą musiały ponieść gminy na oprogramowanie do przeglądania plików GML. Resort zaleca także doprecyzowanie, skąd konkretnie mają pochodzić środki na dostosowanie lub wymianę systemów do prowadzenia EGiB (oszacowano je na 57 mln zł).
Ministerstwo sugeruje ponadto, by nowelizowane przepisy jednoznacznie określały, że właściciel nieruchomości ma być zawiadamiany o zmianach w ewidencji dokonywanych w trybie czynności materialno-technicznych.

Rządowe Centrum Legislacji sugeruje z kolei, by z uwagi na zakres oraz obszerność proponowanych zmian projektowany akt nie był nowelizacją, ale nowym rozporządzeniem, całościowo regulującym zagadnienia ewidencji gruntów i budynków.

Uwagi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi koncentrują się przede wszystkim na nazwach i definicjach poszczególnych rodzajów gruntów. Resort proponuje ponadto usunięcie kategorii gruntów o nieuregulowanym stanie prawnych. Ministerstwo Środowiska zwraca natomiast uwagę, że pojęcie „obszaru zagrożonego powodzią” nie jest funkcją działki, tylko uwarunkowaniem.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS