Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-07-16| Geodezja, Prawo, Kataster

Rozporządzenie o EGiB trafiło do konsultacji i uzgodnień

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował na swojej stronie internetowej projekt nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków.


Rozporządzenie o EGiB trafiło do konsultacji i uzgodnień
Przedstawione w nim propozycje zmian mają na celu przede wszystkim:
• dostosowanie dotychczasowych przepisów rozporządzenia do obowiązujących obecnie innych przepisów prawa, w tym ustaw o infrastrukturze informacji przestrzennej, o gospodarce nieruchomościami, o własności lokali;
• harmonizację zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków z innymi zbiorami danych;
• ujednolicenie zbiorów danych zawartych w powiatowych bazach EGiB oraz logicznych modeli tych baz i stworzenia przez to warunków do udostępniania danych zgodnie z ustawą o IIP oraz wykonania obowiązków dotyczących zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach;
• przyjęcie formatu GML, jako podstawowego formatu wymiany i udostępniania zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków oraz dostosowanie dotychczasowego formatu wymiany danych ewidencyjnych SWDE do potrzeb ZSIN oraz infrastruktury informacji przestrzennej;
• doprecyzowanie zasad zaliczania gruntów do rodzajów użytków gruntowych;
• dostosowanie systematyki grup i podgrup rejestrowych do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami;
• rozszerzenie zakresu zestawień zbiorczych danych objętych ewidencją o dane dotyczące gleboznawczych klas gruntów.

Przepisy przejściowe zakładają, że jeszcze przez 18 miesięcy od wejścia rozporządzenia w życie dopuszczona będzie wymiana i udostępnianie danych ewidencyjnych zgodnie z załącznikiem 4 starego rozporządzenia (tj. z 2001 roku). Z kolei format SWDE może być stosowany jeszcze przez 30 miesięcy. Po tym okresie może być używany wyłącznie dodatkowo, obok obowiązkowego GML-a.

Jak napisano w ocenie skutków regulacji, propozycje zmian wychodzą naprzeciw sugestiom i postulatom zgłaszanym przez przedstawicieli służby geodezyjnej i kartograficznej wszystkich szczebli administracji, środowisko naukowe, wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych oraz instytucje i organy administracji wykorzystujące lub planujące wykorzystywanie danych rejestru ewidencji gruntów i budynków.

Prawodawcy przewidują, że projektowane rozporządzenie będzie miało pozytywny wpływ na działalność organów administracji rządowej i samorządowej. W celu jego wykonania niezbędne będą jednak dodatkowe działania ze strony starostów związane z modernizacją systemów teleinformatycznych do prowadzenia ewidencji, w tym doprowadzeniem struktury i treści baz danych do zgodności z rozporządzeniem. W latach 2012-14 ma to kosztować 57 mln zł, czyli około 150 tys. zł w przeliczeniu na powiat. By zredukować te koszty, starostowie i prezydenci miast będą mogli nieodpłatnie wykorzystywać system teleinformatyczny tworzony i pilotażowo wdrażany w ramach projektu „Wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod integracji danych katastralnych, mapy zasadniczej i Bazy Danych Topograficznych oraz modernizacja usług publicznych świadczonych przez służbę geodezyjną i kartograficzną” (realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z GGK).

Uzgodnienia resortowe tego aktu potrwają 2 tygodnie. Terminu przesyłania uwag w ramach konsultacji społecznych na razie nie podano.

Projekt rozporządzenia

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS