Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-08-14| GIS, Teledetekcja, Prawo, Instytucje

INSPIRE pod lupą Komitetu ds. Cyfryzacji

Podczas posiedzenia Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, które odbyło się 8 sierpnia, rozpoczęto przegląd projektów związanych z europejską dyrektywą INSPIRE.


INSPIRE pod lupą Komitetu ds. Cyfryzacji  <br />
rys. A. Szadkowski na podst. danych ISOK
rys. A. Szadkowski na podst. danych ISOK

Szef komitetu oraz minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zaczął spotkanie od informacji o stanie zaawansowania projektów, które pozwolą na monitorowanie i przewidywanie zjawisk pogodowych. I tak, realizowane przez GUGiK skanowanie laserowe kraju postępuje zgodnie z planem – większość prac powinna być dokończona jesienią tego roku i wiosną 2013 r.

Ponadto, jak informuje Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, założenia dyrektywy unijnej w sprawie ryzyk powodziowych zostaną zrealizowane w terminie – do grudnia 2013. Mapa hydrograficznego podziału Polski istnieje już, ale w skali 1:50 000. Za dziesięć miesięcy powstanie mapa w podstawowej skali 1:10 000. Opóźniony jest za to Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK). Ale projekt ten jest pod szczególnym nadzorem i jego nowy termin zakończenia nie powinien być opóźniony.

– Istotą wdrażania dyrektywy INSPIRE jest budowa krajowej bazy informacji o różnych dziedzinach życia, tak by można je było szybko analizować. Jeśli np. połączy się informacje o ryzykach powodziowych z planami zagospodarowania przestrzennego, danymi o występowaniu różnych zjawisk pogodowych czy o nasyceniu infrastrukturą teleinformatyczną, to na tej podstawie można podjąć bardziej racjonalne decyzje: i te długoterminowe (np. gdzie, co i jak budować), i krótkoterminowe, kryzysowe (błyskawiczne przewidywanie zagrożeń, lepsze organizowanie pomocy) – podkreślił Boni. Przypomniał też, że większość z informacji w ramach systemu informacji przestrzennej ma status informacji publicznych, dlatego obywatele mają prawo dostępu do nich.

Przegląd kolejnych projektów związanych z INSPIRE zaplanowano na 22 sierpnia.

Źródło: MAC, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS