Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-07-19 | Geodezja, Edukacja, Instytucje, Imprezy

Trzeba szkolić permanentnie

Aby podnieść jakość wiedzy i kwalifikacji urzędników odpowiedzialnych za prowadzenie oraz udostępnianie informacji przestrzennej na wszystkich poziomach administracji przeszkolono 4 tys. osób. Merytorycznie przygotowano też 240 ekspertów z tego zakresu.


Ilustracja: Trzeba szkolić permanentnie
Odbyło się to wszystko w ramach realizowanego przez GUGiK projektu pn. „Edukacyjne wsparcie procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE w administracji samorządowej w kontekście podniesienia jakości usług i efektywności działania”. Projekt podsumowano na dzisiejszej (19 lipca) konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Ogólne statystyki projektu przedstawiła kierująca nim dr Ewa Wysocka (szczegóły poniżej).

– Budowa INSPIRE jest przedsięwzięciem bardzo złożonym zarówno pod względem organizacyjnym, naukowym, ekonomicznym, jak i szczególnie skomplikowanym technicznie i prawnie – podkreślił w swoim wystąpieniu główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski. – Proces wdrażania dyrektywy INSPIRE w aspekcie technicznym i prawnym nie został jeszcze zakończony. Niezbędnym warunkiem powodzenia tego procesu jest opracowanie i wdrożenie odpowiednich aktów prawnych na poziomie unijnym w postaci rozporządzeń i decyzji – dodał. Kazimierz Bujakowski podkreślił, że w pracach międzynarodowych zespołów przygotowujących poszczególne przepisy wykonawcze pracują również eksperci z Polski.

W kontekście omawianego projektu GGK zwrócił też uwagę, że obecnie, ale i w przyszłości szczególnie istotne jest właściwe kształcenie i doskonalenie ekspertów, ale może jeszcze bardziej konieczne jest przekazywanie wiedzy decydentom, którzy mają być bezpośrednimi beneficjentami możliwości stwarzanych przez infrastrukturę informacji przestrzennej.

W ramach spotkania zastępca GGK Jacek Jarząbek przedstawił stan obecny i perspektywy procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE. Pracownicy GUGiK mówili o szkoleniach przeprowadzanych czy planowanych w ramach realizacji takich projektów, jak: „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT) wraz z krajowym systemem zarządzania” (planowane szkolenia dla służby geodezyjnej i kartograficznej różnych szczebli oraz użytkowników), TERYT 2 (planowane szkolenia z zakresu aplikacji do prowadzenia EMUA) czy Geoportal 2 (w planach m.in. szkolenia z zakresu modułu SDI). Z kolei o roli geoinformacji w kształtowaniu kompetencji zawodowych młodzieży i projekcie zrealizowanym w tym zakresie przez UNEP/GRID-Warszawa mówiła Elżbieta Wołoszyńska.



Biorący udział w dyskusji zainicjowanej przez dyrektora Instytutu Geodezji i Kartografii dr. Marka Baranowskiego podkreślali konieczność permanentnej edukacji w zakresie geodezji i kartografii, apelowano o wypracowanie stałych form kształcenia administracji publicznej. Natomiast GGK poinformował o pomyśle zaproszenia do udziału w szkoleniach przedstawicieli MEN, MNiSW, kuratorów, nauczycieli, którzy uczą geografii w szkołach średnich (a może i podstawowych) po to, żeby edukacja związana z umiejętnością wykorzystania, czytania i interpretowania map była podjęta możliwie wcześnie. Z kolei na 17-18 września zapowiedział forum poświęcone kształceniu i doskonaleniu w dziedzinie geodezji i kartografii w szkołach wyższych. GUGiK chciałby zainicjować nim dyskusję na temat kształcenia na tym poziomie, poddać ocenie obecne programy nauczania zarówno w uczelniach publicznych, jak i niepublicznych oraz zasygnalizować potrzeby w tym zakresie ze strony wykonawstwa, administracji i in. instytucji.

Podczas ostatniej sesji przewidziano prezentacje przykładów wykorzystania informacji przestrzennej do celów zarządzania (m.in. budowa gminnej infrastruktury SIP w Zakrzówku, SIP powiatu cieszyńskiego czy małopolska IIP w realizacji zadań publicznych, Karkonosze w INSPIRE, e-zasób a współpraca podmiotów publicznych czy budowa regionalnych i lokalnych węzłow IIP z wykorzystaniem środków UE).

W spotkaniu wzięło udział ok. 150 osób, w tym m.in. przewodniczący Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej prof. Jerzy Gaździcki, przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej prof. Bogdan Ney (mentor konferencji w sprawach dotyczących informacji przestrzennej stosowanej do celów planowania przestrzennego) oraz prof. Stanisław Białousz z PW zaangażowany merytorycznie w realizację projektu (jest redaktorem naukowym wydanych podręczników), nie zabrakło też przedstawicieli innych ośrodków uczelnianych w Polsce, ale także przedstawicieli geodezyjnej administracji na poziomie województw (geodeci województw i wojewódzcy inspektorzy nadzoru gik), którzy dzień wcześniej uczestniczyli w spotkaniu roboczym z GGK.


Statystyki dotyczące projektu:

Czas trwania: 2009-12

• Szkolenia podstawowe:
· ponad 4 tys. uczestników (głównie pracownicy administracji samorządowej)
· 30 godzin szkoleniowych (2 sesje po 2 dni)
· 5 grup tematycznych

• Szkolenia dedykowane, organizowane między innymi we współpracy z:
· Głównym Urzędem Statystycznym
· Narodowym Instytutem Dziedzictwa
· Państwową Strażą Pożarną
· wojewódzkimi zarządami melioracji i urządzeń wodnych
· Głównym Inspektoratem Sanitarnym

• Szkolenia eksperckie:
· 240 uczestników (głównie pracownicy administracji poziomu centralnego i wojewódzkiego)
· 130 godzin szkoleniowych (6 sesji po 2 lub 3 dni)
· możliwość uzyskania Certyfikatu Konsultanta ds. INSPIRE

Organizatorem szkoleń było konsorcjum w składzie: OPEGIEKA Elbląg, Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Instytut Geodezji i Kartografii z Warszawy. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ble, ble, ble Od 30 lat to samo pitolenie i ciągle jesteśmy na początku drogi a miliardy złotych polskich poszło i pójdzie drugie tyle i minie kolejne 30 lat a temat ciągle nie zostanie zakończony. Za 30 lat znowu będziemy mówić o modernizacji ewidencji. To tu właśnie powinno się zrobić analizę potrzeb i celowości wydawanych środków publicznych.
  
 3 
Rzeczowe argumenty królika Cytuję "ble ble ble ble", czyżby absolwent geoinformatyki.
    1 
 3 
zamroczony krzyżowiec Jeżeli zacząć krzyżować za inspire to zacznijmy od Komisarzy,parlamentarzystów unijnych, potem tych co wprowadzili Polskę do unii, a potem tych co to popierali itd i itd. Ewidencja, sieć uzbrojenia, mapa zasadnicza - ble, ble, ble, ble, ble ble ble ble ble ..... never ending story i zawracanie głowy. Niektórzy rozwijają się bardzo powoli.
    3 
 1 
Szkolenia ? kolejne sposób na wyprowadzenie kasiorki dla znajomych królika, a wy tu dalej bijcie pianę o danych, usługach i innych bzdetach. Żałosne komentarze lemingów wierrzących w inspire i jej ozdrowieńczy dla gospodarki charakter. Nam potrzeba solidnych podstaw: ewidencji gruntów, sieci uzbrojenia, usprawnienia procesów gospodarczych. Jak już to wszystko będzie można zacząć realizować następne kroki. Budowa tzw inspire na obecnym etapie naszego rozwoju jest zbędna. Ba, jest to przestępstwo niegospodarności i osoby odpowiedzialne za wprowadzenie powinny być ukarane, ale oczywiście to "znajomi królika"
    4 
 2 
Inspire Kajetan: różnica między usługami i danymi jest zasadnicza. Brak zrozumienia tej róznicy jest powodem takich wpisów. Profesor: Wiem o czym mówi Dyrektywa. Natomiast szkolenia o tym nie mówiły. Analiza potrzeb zawiera się w zespole środków prawnych, organizacyjnych i technicznych potrzebnych do dostepu do danych co jest celem Dyrektywy.
    1 
 2 
geo Jaka analiza potrzeb? Te szkolenia służyły wdrożeniu INSPIRE w administracji. I tylko taka tematyka mogła się tam znaleźć. INSPIRE To INSPIRE a nie koncert życzeń. Jest ściśleokreślone w przepisach i standardach. No na każdy temat można się wymądrzyć.
    2 
 1 
wykształcić to należy pracowników WODGiKów którzy trzymają dane z zasobu jak swoją własność i nic sobie nie robią z ustawy o IIP.
    1 
do Mi nikt nie mówi o skomplikowanych rozwiązaniach, ale stawianie tego działania jako wzorcowe to moim zdaniem przesada. Miłego weekendu
  
 2 
a co nowego "Budowa INSPIRE jest przedsięwzięciem bardzo złożonym [...] Proces wdrażanie dyrektywy INSPIRE [...] nie został jeszcze zakończony" A to ci odkrycie... To samo mozna było powiedzieć 2 lata temu. I pewnie za 2 lata też będzie można powiedzieć. Bardzo to merytoryczne, odkrywcze i ciekawe, nie ma co. To jak na tym opierają sie takie konferencję, to ja dziekuję.
    3 
 4 
zmarnowany był tylko Twój czas, geo2012. Bo pieniądze to przedmioty wielokrotnego użytku o wysokiej trwałości, jedni je wydają, inni je tym samym zarabiają. Obojętne, czy to szkolenie, wojna czy inne igrzyska.
  
. byłem na takim szkoleniu, tzn. podstawowym i powiem szczerze że nic z niego nie wyniosłem no może poza długopisem. Jak dla mnie to zmarnowane pieniądze i czas. Nie jest to tylko moja opinia. Idea może jest słuszna, ale wykonanie fatalne. Źle dobrany program szkolenia, o oprogramowaniu nie wspomnę. Proponuję najpierw przeprowadzić analizę potrzeb i możliwości uczestników bo inaczej to szkoda kasy na takie projekty
    2 
 9 
osiagniecia do biedy-nie chodzi o kamienie milowe-i prezentacje skomplikowanych rozwiazan-kto nie budował infrastruktury od samego początku-tak jak gdmina Zakrzówek - kto nie musi liczyc sie z ograniczonym budzetem, terenami przygranicznymi nie ma pojecia ile wysilku trzeba wlozyc by zbudowac system. Tak trudno jest pogratulowac innym bo maja odwage pochwalic sie ciezka praca i efektami - to jest wlasnie biedą polskiej mentalności.
    3 
 4 
SIP w Zakrzówku kamieniem milowym budowy infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce. Wątpliwej jakości plan MPZP i działki ewidencyjne. Z całym szacunkiem, ale krajowy geoportal daje więcej możliwości. I na deser SIP Cieszyna. Już wiemy kto był sponsorem konferencji:)
    3 
 2 
ambitnie! Jak ktoś się nie chce uczyć to nikt mu do głowy wiedzy nie wleje i niestety każdy o swoje kompetencje powinien dbać sam i je rozwijać. Wydaje się, że szkolić urząd centralny może w ramach swoich kompetencji i w zakresie swoich zadań. Nie wiem z jakiego paragrafu i za czyje pieniądze mogą być szkoleni pracownicy innych resortów, kuratorzy i nauczyciele? To ogromna liczba ludzi! I jak oni wpiszą się w zadania administracji geodezyjnej? Poza tym chyba od uczenia są szkoły i firmy szkoleniowe. Ale może się mylę. Róbmy swoje, Panowie, róbmy swoje!
    5 
Na uczelniach bez zmian Tak się zastanawiam jak to jest że geoinformatyka się rozwija, a na konferencjach zabierają głos ci sami profesorowie. O co chodzi? Czyżby młodych nie dopuszczali. Może i starsi panowie mówią i do rzeczy, ale postępu w wypowiedziach to ja nie widzę. Czy nasze środowisko naukowe się zakonserwowało, nie ma młodych kadr. Jesteśmy naprawdę dziwnym krajem i źle to wróży naszej branży. Bez zmiany warty nie będzie postępu, pora ustąpić miejsca młodszym. Pora zmieniać programy nauczania na uczelniach. Młodzi doktoranci i doktorzy czy Wy jesteście tak słabi że nie macie nic do zaoferowania naszej branży?
    2 
 6 



zobacz też:

Mamy 240 ekspertów od INSPIRE

Wczoraj (6 grudnia), dokładnie rok od zajęć inauguracyjnych, zakończył się ostatni etap szkolenia eksperckiego...

Szkolenie INSPIRE w Narodowym Instytucie Dziedzictwa

W dniach 1-2 i 8-9 marca 2011 specjaliści Narodowego Instytutu Dziedzictwa (d. KOBiDZ)...

INSPIRE: Ruszyły szkolenia eksperckie dla urzędników

Zajęcia skierowane są do 150 pracowników administracji geodezyjnej szczebla centralnego...

O edukacyjnym wsparciu wdrażania INSPIRE w Polsce

Podczas wczorajszej konferencji, zorganizowanej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii (17...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
XYZ to nazwa pierwszego polskiego komputera skonstruowanego w 1958 r. w Zakładzie Aparatów Matematycznych PAN?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Romuald Kaczyński (1940-2021)

Romuald Kaczyński (1940-2021)
Znany i ceniony w świecie naukowiec i nauczyciel, wybitny specjalista z zakresu fotogrametrii, pracownik Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej. Urodził się w roku 1940. Zaraz po ukończeniu studiów w 1967 roku pracował...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2004
Komputerowy gigant, warszawska spółka Computerland przejęła udziały szczecińskiego Geomaru - największej firmy geodezyjnej w woj. zachodniopomorskim. Rozpoczęła się ekspansja firm informatycznych na dziedzinę zarezerwowaną do tej pory dla firm...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2