Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-07-19| Geodezja, Edukacja, Instytucje, Imprezy

Trzeba szkolić permanentnie

Aby podnieść jakość wiedzy i kwalifikacji urzędników odpowiedzialnych za prowadzenie oraz udostępnianie informacji przestrzennej na wszystkich poziomach administracji przeszkolono 4 tys. osób. Merytorycznie przygotowano też 240 ekspertów z tego zakresu.


Trzeba szkolić permanentnie
Odbyło się to wszystko w ramach realizowanego przez GUGiK projektu pn. „Edukacyjne wsparcie procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE w administracji samorządowej w kontekście podniesienia jakości usług i efektywności działania”. Projekt podsumowano na dzisiejszej (19 lipca) konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Ogólne statystyki projektu przedstawiła kierująca nim dr Ewa Wysocka (szczegóły poniżej).

– Budowa INSPIRE jest przedsięwzięciem bardzo złożonym zarówno pod względem organizacyjnym, naukowym, ekonomicznym, jak i szczególnie skomplikowanym technicznie i prawnie – podkreślił w swoim wystąpieniu główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski. – Proces wdrażania dyrektywy INSPIRE w aspekcie technicznym i prawnym nie został jeszcze zakończony. Niezbędnym warunkiem powodzenia tego procesu jest opracowanie i wdrożenie odpowiednich aktów prawnych na poziomie unijnym w postaci rozporządzeń i decyzji – dodał. Kazimierz Bujakowski podkreślił, że w pracach międzynarodowych zespołów przygotowujących poszczególne przepisy wykonawcze pracują również eksperci z Polski.

W kontekście omawianego projektu GGK zwrócił też uwagę, że obecnie, ale i w przyszłości szczególnie istotne jest właściwe kształcenie i doskonalenie ekspertów, ale może jeszcze bardziej konieczne jest przekazywanie wiedzy decydentom, którzy mają być bezpośrednimi beneficjentami możliwości stwarzanych przez infrastrukturę informacji przestrzennej.

W ramach spotkania zastępca GGK Jacek Jarząbek przedstawił stan obecny i perspektywy procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE. Pracownicy GUGiK mówili o szkoleniach przeprowadzanych czy planowanych w ramach realizacji takich projektów, jak: „Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych (GBDOT) wraz z krajowym systemem zarządzania” (planowane szkolenia dla służby geodezyjnej i kartograficznej różnych szczebli oraz użytkowników), TERYT 2 (planowane szkolenia z zakresu aplikacji do prowadzenia EMUA) czy Geoportal 2 (w planach m.in. szkolenia z zakresu modułu SDI). Z kolei o roli geoinformacji w kształtowaniu kompetencji zawodowych młodzieży i projekcie zrealizowanym w tym zakresie przez UNEP/GRID-Warszawa mówiła Elżbieta Wołoszyńska.



Biorący udział w dyskusji zainicjowanej przez dyrektora Instytutu Geodezji i Kartografii dr. Marka Baranowskiego podkreślali konieczność permanentnej edukacji w zakresie geodezji i kartografii, apelowano o wypracowanie stałych form kształcenia administracji publicznej. Natomiast GGK poinformował o pomyśle zaproszenia do udziału w szkoleniach przedstawicieli MEN, MNiSW, kuratorów, nauczycieli, którzy uczą geografii w szkołach średnich (a może i podstawowych) po to, żeby edukacja związana z umiejętnością wykorzystania, czytania i interpretowania map była podjęta możliwie wcześnie. Z kolei na 17-18 września zapowiedział forum poświęcone kształceniu i doskonaleniu w dziedzinie geodezji i kartografii w szkołach wyższych. GUGiK chciałby zainicjować nim dyskusję na temat kształcenia na tym poziomie, poddać ocenie obecne programy nauczania zarówno w uczelniach publicznych, jak i niepublicznych oraz zasygnalizować potrzeby w tym zakresie ze strony wykonawstwa, administracji i in. instytucji.

Podczas ostatniej sesji przewidziano prezentacje przykładów wykorzystania informacji przestrzennej do celów zarządzania (m.in. budowa gminnej infrastruktury SIP w Zakrzówku, SIP powiatu cieszyńskiego czy małopolska IIP w realizacji zadań publicznych, Karkonosze w INSPIRE, e-zasób a współpraca podmiotów publicznych czy budowa regionalnych i lokalnych węzłow IIP z wykorzystaniem środków UE).

W spotkaniu wzięło udział ok. 150 osób, w tym m.in. przewodniczący Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej prof. Jerzy Gaździcki, przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej prof. Bogdan Ney (mentor konferencji w sprawach dotyczących informacji przestrzennej stosowanej do celów planowania przestrzennego) oraz prof. Stanisław Białousz z PW zaangażowany merytorycznie w realizację projektu (jest redaktorem naukowym wydanych podręczników), nie zabrakło też przedstawicieli innych ośrodków uczelnianych w Polsce, ale także przedstawicieli geodezyjnej administracji na poziomie województw (geodeci województw i wojewódzcy inspektorzy nadzoru gik), którzy dzień wcześniej uczestniczyli w spotkaniu roboczym z GGK.


Statystyki dotyczące projektu:

Czas trwania: 2009-12

• Szkolenia podstawowe:
· ponad 4 tys. uczestników (głównie pracownicy administracji samorządowej)
· 30 godzin szkoleniowych (2 sesje po 2 dni)
· 5 grup tematycznych

• Szkolenia dedykowane, organizowane między innymi we współpracy z:
· Głównym Urzędem Statystycznym
· Narodowym Instytutem Dziedzictwa
· Państwową Strażą Pożarną
· wojewódzkimi zarządami melioracji i urządzeń wodnych
· Głównym Inspektoratem Sanitarnym

• Szkolenia eksperckie:
· 240 uczestników (głównie pracownicy administracji poziomu centralnego i wojewódzkiego)
· 130 godzin szkoleniowych (6 sesji po 2 lub 3 dni)
· możliwość uzyskania Certyfikatu Konsultanta ds. INSPIRE

Organizatorem szkoleń było konsorcjum w składzie: OPEGIEKA Elbląg, Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Instytut Geodezji i Kartografii z Warszawy. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama