Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-12-18|

O edukacyjnym wsparciu wdrażania INSPIRE w Polsce


Podczas wczorajszej konferencji, zorganizowanej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii (17 grudnia, Warszawa), zaprezentowane zostały podjęte przez resort przedsięwzięcia edukacyjne wspierające wdrażanie dyrektywy INSPIRE.

Jak podkreśliła Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju, konferencja inauguruje 3-letni projekt pn. „Edukacyjne wsparcie procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE w administracji samorządowej w kontekście podniesienia jakości usług i efektywności działania” współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Za jego realizację odpowiada właśnie Główny Urząd Geodezji i Kartografii, kieruje nim radca prezesa dr Ewa Wysocka. Budżet przedsięwzięcia wynosi 9,5 mln zł (w tym 8 mln zł ze środków UE).

Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP) nie została w Polsce jeszcze wdrożona (dopiero 16 grudnia odbyło się pierwsze czytanie projektu w sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych), ale program budowy IIP jest realizowany m.in. poprzez przedsięwzięcia edukacyjne i tworzenie wyszkolonej kadry do jego obsługi. I choć pewna grupa specjalistów w zakresie informacji przestrzennej już istnieje, to jednak potrzeby są większe. Poza tym oczekiwanym efektem projektu edukacyjnego jest upowszechnienie wiedzy o informacji przestrzennej i IIP wśród szerokiego grona urzędników oraz wypracowanie procedur współpracy administracji w zakresie współużytkowania zarówno danych przestrzennych, jak i usług. Program ma się zatem przyczynić do budowy podwalin strukturalnych krajowej IIP.

W ramach budowy IIP przewidziane są określone zadania do wykonania. Przede wszystkim potrzebne są metadane dla wszystkich zbiorów danych. Należy uporządkować struktury danych przestrzennych w odpowiednie zbiory, a także zapewnić, aby były one w odpowiednich formatach i standardach. Trzeba też zapewnić powszechną dostępność danych w internecie. Te wszystkie zadania mają pewne ramy czasowe, które wpływają m.in. na realizację zadań edukacyjnych. 24 grudnia 2010 r. powinny powstać metadane dla danych przestrzennych zawarte w aneksach 1 i 2 do dyrektywy INSPIRE, pierwsze dane mają być dostępne w czerwcu 2012 r. Do 15 maja należy przekazać do KE sprawozdanie dotyczące monitorowania wdrażania dyrektywy (kolejne co 3 lata).

W ramach realizacji przedsięwzięcia edukacyjnego będą przeprowadzone 3 typy szkoleń:
Szkolenie eksperckie, w którym ma uczestniczyć 150 osób (z tej grupy wyłonionych zostanie ok. 100 osób, które otrzymają certyfikat konsultanta w zakresie INSPIRE); skierowane jest ono dla pracowników administracji głównie szczebla centralnego i wojewódzkiego; według założeń to właśnie te osoby będą odpowiadać za prowadzenie tzw. resortowych punktów kontaktowych, które mają przekazywać informacje do krajowego punktu kontaktowego o wdrażaniu INSPIRE; program szkolenia będzie obejmował co najmniej 5 trzydniowych zajęć (3 w roku 2010, 2 w roku 2011);
Dwusemestralne studium podyplomowe dla 60 pracowników administracji publicznej, którego rozpoczęcie jest planowane na rok akademicki 2009/2010; celem jest wykształcenie grupy specjalistów w zakresie zarządzania i organizacji e-urzędu, projektowania, administrowania i użytkowania systemów IP.
Szkolenia podstawowe o charakterze informacyjnym przekazujące podstawy wiedzy o krajowej IIP, dyrektywie INSPIRE, zasobach danych przestrzennych i sposobach korzystania z nich dla pracowników administracji samorządowej, które obejmą 4 tys. osób – pracowników administracji samorządowej; szkolenia te będą trwały 3 dni; oprócz tego będą 1-dniowe szkolenia dla starostów.

Rekrutacja na szkolenia rozpocznie się w styczniu 2010 r., kiedy to ruszy strona internetowa projektu www.inspire.gov.pl, i będzie ona miała charakter ciągły do momentu zebrania odpowiedniej liczby zgłoszeń. Podstawą uczestnictwa w zajęciach będzie elektroniczne zgłoszenie. Wszelkie pytania związane ze szkoleniami można przesyłać na adres pokl.inspire@gugik.gov.pl. Poprzez stronę internetową będą też m.in. udostępniane dokumenty oraz materiały dydaktyczne i inne informacje organizacyjne.

Podczas kończącej spotkanie dyskusji prof. Stanisław Białousz (PW) wyraził obawę, że plany są zbyt ambitne jak na tak krótki czas realizacji i zasugerował ograniczenie ich programu. Z kolei prof. Tadeusz Chrobak (AGH) zasugerował możliwość wykorzystania funkcjonujących już w kraju studiów podyplomowych o zbliżonej tematyce jako pewnego rodzaju bazy. Jeśli chodzi o szkolenia podstawowe, to jego zdaniem jednorazowe podejście może być mało efektywne. Lepszym rozwiązaniem byłoby podzielenie szkolenia na 2 realizowane np. w odstępie 1,5 miesiąca.

Podczas spotkania wypowiadali się także prof. Bogdan Ney, prof. Jerzy Gaździcki, prof. Bolesław Szafrański, dr Jan Maciej Czajkowski, dyrektor Maciej Rossa z GDOŚ i dyrektor Jerzy Zieliński z GUGiK. W konferencji uczestniczyło blisko 130 osób, w tym m.in. minister Olgierd Dziekoński, przedstawiciele MSWiA, MI, MŚ, MKiDN, PIG, KOBiDZ, GUS, GIOŚ, WIOŚ, GDOŚ, RDOŚ, KZGW, RZGW, urzędów marszałkowskich, wojewódzkich oraz reprezentanci ośrodków naukowych z całego kraju, a także innych instytucji, związani z tworzeniem i wykorzystaniem informacji przestrzennej.


fot. ze zbiorów GUGiK

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS