Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-12-18 |

O edukacyjnym wsparciu wdrażania INSPIRE w Polsce


Podczas wczorajszej konferencji, zorganizowanej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii (17 grudnia, Warszawa), zaprezentowane zostały podjęte przez resort przedsięwzięcia edukacyjne wspierające wdrażanie dyrektywy INSPIRE.

Jak podkreśliła Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju, konferencja inauguruje 3-letni projekt pn. „Edukacyjne wsparcie procesu wdrażania dyrektywy INSPIRE w administracji samorządowej w kontekście podniesienia jakości usług i efektywności działania” współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Za jego realizację odpowiada właśnie Główny Urząd Geodezji i Kartografii, kieruje nim radca prezesa dr Ewa Wysocka. Budżet przedsięwzięcia wynosi 9,5 mln zł (w tym 8 mln zł ze środków UE).

Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP) nie została w Polsce jeszcze wdrożona (dopiero 16 grudnia odbyło się pierwsze czytanie projektu w sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych), ale program budowy IIP jest realizowany m.in. poprzez przedsięwzięcia edukacyjne i tworzenie wyszkolonej kadry do jego obsługi. I choć pewna grupa specjalistów w zakresie informacji przestrzennej już istnieje, to jednak potrzeby są większe. Poza tym oczekiwanym efektem projektu edukacyjnego jest upowszechnienie wiedzy o informacji przestrzennej i IIP wśród szerokiego grona urzędników oraz wypracowanie procedur współpracy administracji w zakresie współużytkowania zarówno danych przestrzennych, jak i usług. Program ma się zatem przyczynić do budowy podwalin strukturalnych krajowej IIP.

W ramach budowy IIP przewidziane są określone zadania do wykonania. Przede wszystkim potrzebne są metadane dla wszystkich zbiorów danych. Należy uporządkować struktury danych przestrzennych w odpowiednie zbiory, a także zapewnić, aby były one w odpowiednich formatach i standardach. Trzeba też zapewnić powszechną dostępność danych w internecie. Te wszystkie zadania mają pewne ramy czasowe, które wpływają m.in. na realizację zadań edukacyjnych. 24 grudnia 2010 r. powinny powstać metadane dla danych przestrzennych zawarte w aneksach 1 i 2 do dyrektywy INSPIRE, pierwsze dane mają być dostępne w czerwcu 2012 r. Do 15 maja należy przekazać do KE sprawozdanie dotyczące monitorowania wdrażania dyrektywy (kolejne co 3 lata).

W ramach realizacji przedsięwzięcia edukacyjnego będą przeprowadzone 3 typy szkoleń:
Szkolenie eksperckie, w którym ma uczestniczyć 150 osób (z tej grupy wyłonionych zostanie ok. 100 osób, które otrzymają certyfikat konsultanta w zakresie INSPIRE); skierowane jest ono dla pracowników administracji głównie szczebla centralnego i wojewódzkiego; według założeń to właśnie te osoby będą odpowiadać za prowadzenie tzw. resortowych punktów kontaktowych, które mają przekazywać informacje do krajowego punktu kontaktowego o wdrażaniu INSPIRE; program szkolenia będzie obejmował co najmniej 5 trzydniowych zajęć (3 w roku 2010, 2 w roku 2011);
Dwusemestralne studium podyplomowe dla 60 pracowników administracji publicznej, którego rozpoczęcie jest planowane na rok akademicki 2009/2010; celem jest wykształcenie grupy specjalistów w zakresie zarządzania i organizacji e-urzędu, projektowania, administrowania i użytkowania systemów IP.
Szkolenia podstawowe o charakterze informacyjnym przekazujące podstawy wiedzy o krajowej IIP, dyrektywie INSPIRE, zasobach danych przestrzennych i sposobach korzystania z nich dla pracowników administracji samorządowej, które obejmą 4 tys. osób – pracowników administracji samorządowej; szkolenia te będą trwały 3 dni; oprócz tego będą 1-dniowe szkolenia dla starostów.

Rekrutacja na szkolenia rozpocznie się w styczniu 2010 r., kiedy to ruszy strona internetowa projektu www.inspire.gov.pl, i będzie ona miała charakter ciągły do momentu zebrania odpowiedniej liczby zgłoszeń. Podstawą uczestnictwa w zajęciach będzie elektroniczne zgłoszenie. Wszelkie pytania związane ze szkoleniami można przesyłać na adres pokl.inspire@gugik.gov.pl. Poprzez stronę internetową będą też m.in. udostępniane dokumenty oraz materiały dydaktyczne i inne informacje organizacyjne.

Podczas kończącej spotkanie dyskusji prof. Stanisław Białousz (PW) wyraził obawę, że plany są zbyt ambitne jak na tak krótki czas realizacji i zasugerował ograniczenie ich programu. Z kolei prof. Tadeusz Chrobak (AGH) zasugerował możliwość wykorzystania funkcjonujących już w kraju studiów podyplomowych o zbliżonej tematyce jako pewnego rodzaju bazy. Jeśli chodzi o szkolenia podstawowe, to jego zdaniem jednorazowe podejście może być mało efektywne. Lepszym rozwiązaniem byłoby podzielenie szkolenia na 2 realizowane np. w odstępie 1,5 miesiąca.

Podczas spotkania wypowiadali się także prof. Bogdan Ney, prof. Jerzy Gaździcki, prof. Bolesław Szafrański, dr Jan Maciej Czajkowski, dyrektor Maciej Rossa z GDOŚ i dyrektor Jerzy Zieliński z GUGiK. W konferencji uczestniczyło blisko 130 osób, w tym m.in. minister Olgierd Dziekoński, przedstawiciele MSWiA, MI, MŚ, MKiDN, PIG, KOBiDZ, GUS, GIOŚ, WIOŚ, GDOŚ, RDOŚ, KZGW, RZGW, urzędów marszałkowskich, wojewódzkich oraz reprezentanci ośrodków naukowych z całego kraju, a także innych instytucji, związani z tworzeniem i wykorzystaniem informacji przestrzennej.


fot. ze zbiorów GUGiK

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Następne bezsensowne wydawanie pieniędzy, potrzebujemy sprawnej administracji, krótkiej drogi od wniosku do wydania decyzji, mniejszej ingerencji urzędów i urzędników w prywatne sprawy obywateli, a nie dawanie kolejnych certyfikatów. Pewnie niedługo trzeba będzie mieć kilka certyfikatów i pozwoleń żeby mógł pomalować swój pokój czy przestawić łóżko. My geodeci tak dzielnie tworzymy nowy totalitarny ustrój, tylko co będzie jak obudzimy się z ręką w nocniku
  
Przedsiebiorca A czy INSPIRE dotyczy tylko administracji? Może nie jestem zorientowany ale prywatni przedsiębiorcy też biorą udział w tworzeniu infrastruktury przestrzennej. Czy może ktoś to dokładniej wyjaśnić?
  
Dziwne??? Dlaczego szkolenia darmowe tylko dla urzedników?W naszym starostwie rotacja jest 2-razy w roku na stanowiskach decyzyjnych-pieniądze w błoto za szkolenia tych ludzi -Oczywiści prywatny ma płacić.
  



zobacz też:

Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej w komisji sejmowej

W środę (16 grudnia) na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw...

INSPIRE: przyjęto kolejne projekty dokumentów

Komitet INSPIRE, którego zadaniem jest opiniowanie projektów przepisów implementacyjnych dyrektywy o...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
na mapie świata Ptolemeusza (1 w. pne) uwidoczniono Kalisz?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Żurowski (1929-2016)

Adam Żurowski (1929-2016)
Wieloletni pracownik Politechniki Gdańskiej, specjalista w zakresie geodezji inżynieryjnej oraz pomiarów kontrolnych w budownictwie. Urodził się 3 marca 1929 r. we Lwowie. W 1949 r. po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Żeromskiego w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
628
Brahmagupta (ok. 598-670), hinduski matematyk i astronom, w dziele pt. "Brahmasphutasiddhanta" (Otwarcie wszechświata) definiuje liczbę "0", liczby dodatnie i ujemne. Brahmagupta podał algorytmy na obliczenie pierwiastka kwadratowego i rozwiązanie...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2