|2009-12-17|
Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje
Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej w komisji sejmowej
W środę (16 grudnia) na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej.
Założenia ustawy i uzasadnienie do niej zreferował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Komisja skierowała projekt do Podkomisji Nadzwyczajnej, której przewodniczyć będzie poseł Józef Klim (PO). Do 21 stycznia 2010 r. Podkomisja ma przedstawić wyniki swych prac.
Projektowana ustawa wprowadza na grunt polski przepisy unijnej dyrektywy nr 2007/2/WE ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie (Infrastructure for Spatial Information in Europe – INSPIRE). Celem ustawy o iip jest m.in.: stworzenie regulacji prawnych umożliwiających zapewnienie interoperacyjność i współdziałanie w zakresie danych, usług elektronicznych, metadanych oraz rozwoju infrastruktury. Docelowo polska infrastruktura informacji przestrzennej ma obejmować wszystkie szczeble administracji publicznej i służyć wszystkim użytkownikom informacji przestrzennej zarówno w kraju, jak i w innych państwach UE. Rozpatrywany obecnie projekt wprowadza znaczące zmiany w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne i zawiera 14 aktów wykonawczych. Są to rozporządzenia:
- w sprawie ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych objętych infrastrukturą informacji przestrzennej, - w sprawie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej, - w sprawie kartograficznych opracowań tematycznych i specjalnych, - w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, - w sprawie szczegółowego zakresu informacji gromadzonych w bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz w bazie danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500 – 1:5 000, organizacji, trybu i standardów technicznych tworzenia tych baz, ich aktualizacji i udostępniania, a także tworzenia mapy zasadniczej, - w sprawie państwowego rejestru nazw geograficznych, - w sprawie sposobu i trybu tworzenia, aktualizacji i udostępniania bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych ogólnogeograficznych, a także tworzenia standardowych opracowań kartograficznych, - w sprawie baz danych zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu, - w sprawie standardów technicznych wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, - w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, - w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, - w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, - w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów, - w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących centralnego rejestru form ochrony przyrody.
Koszty finansowe wdrożenia infrastruktury informacji przestrzennej mają w okresie najbliższych 10 lat sięgnąć 650 mln zł.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy na posiedzeniu w dniu 3 listopada, do Sejmu projekt wpłynął 27 listopada.
JP
|