Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-06-28| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Edukacja, Instytucje

W Łodzi i Poznaniu będą uczyć geoinformacji

1 października 2012 r. na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ruszy kształcenie studentów na nowym kierunku geoinformacja.


W Łodzi i Poznaniu będą uczyć geoinformacji

Na Uniwersytecie Łódzkim 3-letnie studia licencjackie uruchamiane są przez Wydział Nauk Geograficznych przy współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki UŁ. Przedstawiciele UŁ zawracają uwagę, że problematyka metodologiczna geoinformacji obejmuje dwa główne obszary nauki – geograficzny i matematyczno-informatyczny. Z jednej strony jest to novum, gdyż informatyka była obecna w naukach geograficznych jedynie jako narzędzie badawcze. Z drugiej strony jest to powrót do tradycji nauczania geografii, która przez wiele lat funkcjonowała wspólnie z matematyką na wydziałach matematyczno-przyrodniczych.

W pierwszym roku kształcenia zaplanowano przedmioty ogólnoakademickie, takie jak: ekonomia, socjologia, oraz podstawy przedmiotów kierunkowych: geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna, kartografia, teledetekcja, topografia, geodezja, oprogramowanie użytkowe, matematyka, statystyka. Równolegle wprowadzane będą przedmioty kierunkowe: geoinformacja, ekofizjografia, topograficzne bazy danych, analiza matematyczna, systemy operacyjne, cyfrowe przetwarzanie obrazów i inne.

Na kolejnym roku dojdą przedmioty ogólne, takie jak język obcy i wychowanie fizyczne, oraz kierunkowe, które będą miały coraz większy zakres i pogrupowane będą w moduły. Równolegle z nimi wprowadzone zostaną zajęcia spajające wiedzę i umiejętności studentów, takie jak proste analizy przestrzenne i modelowanie.

Na ostatnim roku studiów program obejmuje seminarium dyplomowe oraz przedmioty związane z aspektami prawnymi informacji przestrzennej, takimi jak dyrektywa INSPIRE, normy ISO oraz projekt grupowy – budowa systemu informacji turystycznej, a także przedmiotów do wyboru, na których student pogłębi wiedzę w wybranych przez siebie zagadnieniach. Z racji specyfiki studiów realizowanych na dwóch wydziałach, student ma możliwość rozwijania się zarówno w geograficznym, jak i matematyczno-informatycznym kierunku zainteresowań. Na ostatnim roku student ma obowiązek odbycia praktyk w instytucjach, w których wykorzystywane są systemy informacji geograficznej.

Na studiach tych przygotowano 60 miejsc. Do wczoraj (27 czerwca) zarejestrowało się 53 kandydatów, a ich rejestracja trwa do 4 lipca.

Z kolei na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza geoinformacja będzie wykładana na 3-letnich studiach inżynierskich, a dotychczas była nauczana w ramach studiów podyplomowych oraz specjalizacji na studiach magisterskich na kierunku geografia.

W obrębie tego kierunku UAM chce kształcić specjalistów, którzy sprostają wyzwaniom szybkiego postępu w dziedzinie najnowszych technologii informatycznych i teleinformatycznych do gromadzenia, przetwarzania, wizualizacji, analizowania i interpretacji danych geograficznych – zarówno dotyczących środowiska przyrodniczego, jak i społeczno-ekonomicznego. Absolwent – inżynier geoinformacji – ma posiadać z jednej strony wiedzę potrzebną do poznawania, rozumienia i interpretowania zasad funkcjonowania środowiska geograficznego w skali lokalnej, regionalnej i globalnej, a z drugiej umiejętności biegłego i twórczego posługiwania się różnymi nowoczesnymi metodami i technikami komputerowymi.

Znajomość pracy w terenie i laboratorium komputerowym da mu umiejętność wnikliwej analizy i wnioskowania na podstawie danych pochodzących z bezpośrednich pomiarów i obserwacji, istniejących baz danych, teledetekcji i monitoringu. Będzie umiał w pełni korzystać z nowoczesnych środków technicznych z zakresu telekomunikacji. Przygotowanie absolwenta obejmować będzie też opanowanie praktycznych umiejętności, w tym zarówno planowania i kierowania, jak i pracy w zespole.

Rekrutacja na nowym kierunku trwa do 5 lipca.

Źródło: UŁ, UAM, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama