Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-06-18| Teledetekcja

TerraSAR-X dożył swoich dni?

Niemiecki satelita radarowy TerraSAR-X pracuje na orbicie równo 5 lat, czyli tyle, ile zakładali jego producenci. Czy jego kondycja pozwoli mu na dalsze pomiary?


TerraSAR-X dożył swoich dni?

Jak zapewniają fachowcy z niemieckiej agencji DLR, aparat jest w świetnej kondycji i będzie pracować jeszcze przez przynajmniej kilka lat.

– Przez ostatnie 5 lat TerraSAR-X działał niemal bezawaryjnie. Dotychczasowe zużycie paliwa jest niewielkie, baterie słoneczne i instrumenty radarowe są w świetnej kondycji, a wszystkie zapasowe systemy są wciąż dostępne – powiedział Michael Bartusch, menedżer misji TerraSAR-X.

W trakcie tych 5 lat dane z tego projektu zostały wykorzystane w wielu różnorodnych projektach. Naukowcy z Instytutu Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Waszyngtona używają ich do monitorowania jednego z najszybciej poruszających się lodowców na Grenlandii. Specjaliści Terrestrial Wetland Global Change Research Network wykorzystują go do badania populacji żab leśnych, mierząc zmiany powierzchni stawów, w których rozmnażają się te płazy. Naukowcy z Politechniki Monachijskiej używają natomiast obrazów radarowych z tego aparatu do monitorowania odkształceń konstrukcji głównego dworca kolejowego w Berlinie. Ponadto TerraSAR-X wykorzystywany jest do zarządzania kryzysowego (zarówno w ramach GMES, jak i Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów) oraz do tworzenia globalnego numerycznego modelu terenu (mierzonego wspólnie z bliźniaczym aparatem TanDEM-X).

Źródło: DLR, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama