wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Apeks skanuje zabytkowe młyny
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2011-05-25| Teledetekcja

Dane SRTM-X za darmo

Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR) udostępniła za darmo do celów naukowych numeryczne modele terenu Ziemi pozyskane w paśmie X w trakcie misji SRTM (Shuttle Radar Topography Mission).


Dane SRTM-X za darmo

SRTM to wspólne przedsięwzięcie agencji kosmicznych Stanów Zjednoczonych (NASA), Niemiec (DLR) i Włoch (ASI). Jego celem było zebranie za pomocą interferometrii radarowej danych wysokościowych dla większości obszarów lądowych Ziemi (tj. ograniczonych równoleżnikami 56°S i 60°N). Zadanie to zrealizowano w lutym 2000 roku za pomocą radaru zainstalowanego na promie kosmicznym Endeavour.

W trakcie misji dane zbierano w paśmie C i X. Pierwszy zbiór został przetworzony do postaci numerycznych modeli terenu w rozdzielczości 3˝ (około 90 m), które w 2001 roku bezpłatnie opublikowano w internecie. Jego dokładność pionowa szacowana jest na około 16 m. Na podstawie drugiego zbioru opracowano NMT w rozdzielczości 1˝ i o dokładności 6 m, ale dla ponad dwa razy mniejszego obszaru. Dane te były płatne, a ich dystrybucją zajmowała się DLR.

Dzięki częściowemu uwolnieniu modeli, by z nich skorzystać, teraz wystarczy zarejestrować się na portalu EOWEB i pobrać potrzebne pliki z serwera FTP. Każdy z nich pokrywa obszar o wymiarach 2,5 x 2,5°. Zgodnie z licencją można pobrać je jednak wyłącznie do celów naukowych.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2018 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt