wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2010-07-26| GIS, Teledetekcja, Imprezy

TanDEM-X już w 3D

Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR) opublikowała pierwsze numeryczne modele pokrycia terenu pozyskane przez satelity TerraSAR-X i TanDEM-X.


TanDEM-X już w 3D

Pierwszego wystrzelono w 2007 roku, a drugiego – 21 czerwca br. Dotychczas zadaniem TerraSAR-X było zbieranie obrazów radarowych. Teraz bliźniacze satelity będą wykonywały pary interferogramów radarowych, na bazie których generowane będą numeryczne modele pokrycia terenu (NMPT) i numeryczne modele terenu (NMT). Ich rozdzielczość ma wynosić 12 metrów, a dokładność pionowa – 2 m.

Przedstawiciele DLR chwalą się, że pierwszy NMPT opracowano tydzień wcześniej, niż planowano. Wykonano go dla należącej do Rosji Wyspy Rewolucji Październikowej. Teren ten wybrano, by zademonstrować możliwość obrazowania wysokich szerokości geograficznych. Żaden z dostępnych szczegółowych NMT o globalnym pokryciu (tj. ASTER GDEM i SRTM) nie oferuje bowiem danych dla tej wyspy. Warto dodać, że dane te DLR zebrało przy odległości między satelitami wynoszącej aż 370 km. Docelowo aparaty mają znajdować się raptem kilkaset metrów od siebie, co ma zostać osiągnięte jesienią tego roku.

Eksperci z DLR są zadowoleni z danych wysokościowych pozyskanych przez bliźniacze satelity. Mimo że aparat wymaga jeszcze kilku miesięcy testów i kalibracji instrumentów, to ich zdaniem już teraz widać ogromny potencjał całej misji.

Źródło: DLR


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS