Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-16| Teledetekcja

Tandem pomierzył Ziemię

Po roku wspólnej pracy niemieckie satelity TanDEM-X i TerraSAR-X ukończyły pierwszą turę pomiarów całej Ziemi w technologii interferometrii radarowej.


Tandem pomierzył Ziemię  <br />
NMT fragmentu Islandii
NMT fragmentu Islandii

Celem obu aparatów jest dostarczenie danych do opracowania najdokładniejszego, jednolitego numerycznego modelu terenu dla wszystkich obszarów lądowych świata. W tym celu lecą one w odległości 150 metrów od siebie na wysokości 514 km nad Ziemią i obrazują te same obszary za pomocą mikrofal w paśmie X. Na podstawie danych z obu satelitów generowane są interferogramy, a następnie numeryczne modele terenu.

Jak zapowiada niemiecka agencja kosmiczna DLR, dzięki ukończeniu pierwszego etapu obrazowania Ziemi, gotowy numeryczny model terenu powinien być gotowy do połowy 2013 roku. Dane te będzie można nabyć zarówno do celów naukowych, jak i komercyjnych. Już teraz do DLR wypłynęło 166 wniosków o udostępnienie tych modeli na potrzeby różnorodnych prac badawczych.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami agencji, opracowania te będą oferowały dokładność pionową 2 m przy rozdzielczości przestrzennej 12 m. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 85 mln euro.


NMT kopalni odkrywkowej w Jülich (Nadrenia Północna-Westfalia) opracowany w ramach misji TanDEM-X

Źródło: DLR, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS