Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-06-08 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

Google szykuje mapową rewolucję

Google ujawnił, w jaki sposób chce walczyć z nową aplikacją mapową swojego coraz groźniejszego konkurenta – firmy Apple.


Ilustracja: Google szykuje mapową rewolucję

Na razie rozwiązania lokalizacyjne Apple’a bazują głównie na mapach Google’a. Od kilku miesięcy korporacja ta szykuje jednak własne mapy, które mają wykorzystywać m.in. technologie firm Placebase, Poly9 i C3 Technologies. Ich premiera ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Z dotychczasowych przecieków wynika, że mają one zaskakiwać przede wszystkim innowacyjną technologią 3D.

Google nie zamierza jednak czekać na nową aplikację z założonymi rękoma. 6 czerwca zaprezentował, jak zmienią się jego mapy. Podobnie jak Apple, chce postawić na trzy wymiary. Dlatego korporacja zamierza wkrótce wypuścić aplikację na urządzenia mobilne, która będzie zawierała oteksturowane modele 3D całych miast. Są one generowane automatycznie m.in. na podstawie ukośnych zdjęć lotniczych. Jeszcze do końca tego roku będą one gotowe dla aglomeracji zamieszkałych przez 300 mln osób. Tam, gdzie pojawią się modele Google’a, znikną jednak te wykonane przez amatorów w programie SketchUp. Początkowo będą one udostępniane tylko za pomocą aplikacji mobilnej Google Earth, później mają się jednak ukazać także w jej odpowiedniku desktopowym.

Kolejne zmiany szykowane na mapach Google’a to m.in.:
• wykonywanie zdjęć panoramicznych Street View z perspektywy pieszego za pomocą rozwiązania Street View Trekker;
• zaangażowanie większej liczby użytkowników w aktualizowanie i poprawianie map; w tym celu rozszerzono właśnie usługę Map Maker o kolejne 12 krajów, m.in.: Egipt, RPA, Austrię, Belgię, Finlandię, Norwegię czy Szwajcarię (Polski dalej nie ma w tym gronie);
• udostępnienie map Google’a dla Androidów dostępnych offline.

Źródło: blog Google LatLong, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Dokładności map z UAV Typowe dokładności map z UAV: -rozdzielczoś pixela poziomego 3...20cm/pixel (typowo 10) -dokładność względna fitowania pozioma 1 pixel RMS -pionowa 3 pixele RMS -w warunkach polskich, bez dodawania punktów kontrolnych (naziemnych), dokładność pozycyjna pozioma 1m. -po dodaniu GCP (ok 4-9/km2) dokładność pozycyjna na poziomie pixela lub nieco mniej, też RMS Przy czym zdjęcia posiadają głębię tonalną 10-12bit/kanał bez żadnego naciągania. I ten detal, że przy dużym overlap, można uzyskać tzw. prawdziwą ortofotomapę. www.aerialrobotics.eu/fotmapy/vvo_ort24b_20cm_sfm.kmz to tylko 20cm/pixel, bez użycia GCP Zerknij, tam są zdjecia MGGP ok 10cm/pixel na podkladke. Też niby 8bit/pixel itd. 51.120355°N 17.107698°E kominy są prosto!
  
Czy IMU ma znaczenie "...zdjecia {...} wykonane systemem z jednostka pozycjonowania GPS/INS, gdzie georeferencja wprost zapewnia decymetrowe odchylki" jest w sposób oczywisty drugorzędnym źródłem fitowania danych których rozdzielczość pozioma jest na poziomie centymetrów (typowe mapy lotnicze mają 3.5cm/pixel do 10cm/pixel). Jasne więc jest że nawet duże lotnictwo korzysta z metod w którym rzeczywistość skleja się ze sobą głównie optycznie, a całość suwa się i krzywi do pomiarów w locie z niedokładnego GPS i niedokładnego IMU, plus kilka punktów na ziemi (ale jest to opcjonalne). Wszystko wykonuje się za pomocą jednej spójnej procedury matematycznej, mieli się na klastrze topowych serwerów, a ilość wspólnych punktów pomiędzy zdjęciami sięga 100-1000. Alternatywnie można wykorzystać PI*10^6 studentów z googlami stereograficznymi. Jeden z systemów UAV o jakim wspomniałeś na blogu wykonuje georeferencjowane mapy także bez użycia IMU i nawet to jest dokładniej pozycjonowane niż w Google Earth w terenie w PL.
  
Systemy takie jak SAAB Arkadiusz zbłądziłeś jak wszyscy 'naziemni' sądząc że do wykonania DSM z powietrza wystarcza rzutowanie na podstawie INS i kilka magicznych tricków jako post-processing, w rezultacie wydaje Ci się że precyzja GPS lotniczego jest tu kluczowa. Przestaje tak być gdy wzrasta overlap, spada pułap i stosuje się odpowiednie metody matematyczne, a do pomiaru używa się też GPS naziemnych. C3 Tech używa tych samych metod optycznych i punktów kontrolnych na ziemi co my, a więc tych samych GPS z gadżetami deklarującymi centymetrową dokładność. Różnica polega na tym że w przypadku UAV dane pochodzą z większej ilości zdjęć i niższego pułapu: efektem jest większa głębia tonalna i większa dokładność identyfikacji obiektów pionowych (więcej par 'oczu' w tej wirtualnej multiskopii). Systemów do obróbki zdjęć tej klasy co SAAB/3S jest około 6-8 (w róznym stopniu zaawansowania), sztuką jest dobrać odpowiedni do danego terenu i kosztów obróbki.
  
@pseudonim Piszesz: "Jakość troszkę lepsza niż to co zaprezentowało google (C3 Tech ~ Saab)" - na jakiej podstawie tak twierdzisz? Porownujesz zdjecia (Google, Apple/C3) wykonane systemem z jednostka pozycjonowania GPS/INS, gdzie georeferencja wprost zapewnia decymetrowe odchylki z bezzalogowym samolotem wyposazonym w aparacik (skalibrowany?) z pozycjonowaniem co najwyzej GPS... Jaka maja te Twoje opracowania ABSOLUTNA dokladnosc?
    1 
 2 
temat Wstukaj w youtube saab rapid 3d mapping.
  
 2 
temat Jest w Polsce firma która wykonuje małoobszarowe fotomapy i modele 3D na zlecenie z użyciem bezpilotowców. Dwa w jednym plus aktualność. Jakość troszkę lepsza niż to co zaprezentowało google (C3 Tech ~ Saab). Można już mierzyć objętości hałd itd.
    3 
 2 
rada zamiast stawiać na trzy wymiary radziłbym postawić na aktualizację map (mówię o obszarze Polski)
  
 1 



zobacz też:

Euro 2012 z ukosa

Od piątku (25 maja) internetowy serwis Google Maps udostępnia lotnicze zdjęcia ukośne Krakowa, Gdańska, Poznania, Warszawy i...

Kiedy nowe mapy Apple'a?

Zapowiadane od dawne nowe, trójwymiarowe mapy firmy Apple zostaną udostępnione najprawdopodobniej wraz z szóstą wersją...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1970 r. Powiatowe Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Mińsku Mazowieckim (istniejące od 1965 r.) miało 20 etatów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tycho Brahe (1546-1601)

Tycho  Brahe  (1546-1601)
Ten wybitny duński astronom urodził się 14 grudnia 1546 roku w szlacheckiej rodzinie w posiadłości Knutstrup w Skanii (dzisiaj teren Szwecji). Nauki pobierał najpierw na uniwersytetach w Kopenhadze i Lipsku, a następnie w Wittenbergu, Rostocku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1880
Edward Jäderin (1852-1923), szwedzki astronom i geodeta, zastosował po raz pierwszy do precyzyjnego pomiaru długości specjalne druty zawieszane na statywach i obciążane odważnikami na końcach (druty Jäderina).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2