Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-08| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

Google szykuje mapową rewolucję

Google ujawnił, w jaki sposób chce walczyć z nową aplikacją mapową swojego coraz groźniejszego konkurenta – firmy Apple.


Google szykuje mapową rewolucję

Na razie rozwiązania lokalizacyjne Apple’a bazują głównie na mapach Google’a. Od kilku miesięcy korporacja ta szykuje jednak własne mapy, które mają wykorzystywać m.in. technologie firm Placebase, Poly9 i C3 Technologies. Ich premiera ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Z dotychczasowych przecieków wynika, że mają one zaskakiwać przede wszystkim innowacyjną technologią 3D.

Google nie zamierza jednak czekać na nową aplikację z założonymi rękoma. 6 czerwca zaprezentował, jak zmienią się jego mapy. Podobnie jak Apple, chce postawić na trzy wymiary. Dlatego korporacja zamierza wkrótce wypuścić aplikację na urządzenia mobilne, która będzie zawierała oteksturowane modele 3D całych miast. Są one generowane automatycznie m.in. na podstawie ukośnych zdjęć lotniczych. Jeszcze do końca tego roku będą one gotowe dla aglomeracji zamieszkałych przez 300 mln osób. Tam, gdzie pojawią się modele Google’a, znikną jednak te wykonane przez amatorów w programie SketchUp. Początkowo będą one udostępniane tylko za pomocą aplikacji mobilnej Google Earth, później mają się jednak ukazać także w jej odpowiedniku desktopowym.

Kolejne zmiany szykowane na mapach Google’a to m.in.:
• wykonywanie zdjęć panoramicznych Street View z perspektywy pieszego za pomocą rozwiązania Street View Trekker;
• zaangażowanie większej liczby użytkowników w aktualizowanie i poprawianie map; w tym celu rozszerzono właśnie usługę Map Maker o kolejne 12 krajów, m.in.: Egipt, RPA, Austrię, Belgię, Finlandię, Norwegię czy Szwajcarię (Polski dalej nie ma w tym gronie);
• udostępnienie map Google’a dla Androidów dostępnych offline.

Źródło: blog Google LatLong, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS