Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-06| Geodezja, GIS, Mapy, Edukacja

Pęd wyhamowuje?

Podobnie jak informowaliśmy rok temu, kształcenie na kierunku geodezja i kartografia oferują 23 uczelnie wyższe. Wygląda nawet na to, że trend wzrostowy, jeśli chodzi o liczbę miejsc, został nieco przyhamowany. Na zainteresowanych czeka około 4,5 tys. miejsc na studiach I stopnia (inżynierskich), z czego ponad 2,9 tys. oferują szkoły publiczne. Są to wartości porównywalne z rokiem ubiegłym.


Pęd wyhamowuje?

Spośród uczelni publicznych do bieżącego zestawienia dołączyła Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, która – choć kształcenie na tym kierunku uruchomiła już w zeszłym roku – nie zdążyła z tą informacją do poprzedniej publikacji. Ubyła natomiast z tabeli jedna uczelnia niepubliczna – Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, postawiona w stan likwidacji z dniem 10 listopada 2011 r. Tak więc liczba uczelni w zestawieniu pozostaje niezmieniona. Poszerza się za to grono jednostek oferujących studia II stopnia (zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym). Dołączają do niego w nowym roku Politechnika Koszalińska oraz Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie.

Przypomnijmy, że według uzyskanych przez nas danych podczas rekrutacji na rok 2011/12 geodezję i kartografię jako kierunek główny wybrało blisko 12,8 tys. osób planujących studia inżynierskie I stopnia w uczelniach publicznych (w tym 10,8 tys. w trybie stacjonarnym). Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się studia inżynierskie niestacjonarne (odpłatne) oraz studia II stopnia (magisterskie). Tylko w nielicznych przypadkach przekroczono limity. Natomiast w uczelniach niepublicznych zainteresowanie było z reguły znacznie mniejsze, niż zakładano, w związku z czym dwie z nich w ogóle zrezygnowały z uruchomienia kierunku. Czy w bieżącym roku akademickim będzie podobnie, już wkrótce się przekonamy.

Jeśli chodzi o zasady rekrutacji, to generalnie nie zmieniły się. Wciąż podstawą przyjęcia na studia I stopnia jest świadectwo dojrzałości. W zależności od uczelni pod uwagę brane są oceny z różnych przedmiotów. O zakwalifikowaniu kan­dydata na studia II stopnia decyduje najczęściej ocena na dyplomie ukończenia studiów I stopnia, bywa, że również średnia ocen z tych studiów. Niektóre uczel­nie planują też przeprowadzenie sprawdzianu kwalifikacyjnego. Żeby zostać przyjętym na I rok studiów inżynierskich w uczelni niepublicznej, wystarczy uzyskać świadectwo dojrzałości i złożyć komplet wymaganych dokumentów. Ale – podobnie jak za studia niestacjonarne w uczelni pub­licznej – za naukę trzeba będzie zapłacić.

Szczegółowe informacje dotyczące ofert poszczególnych uczelni znajdują się w zakładce Edukacja

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS