|2012-01-19|
Geodezja, Edukacja
Geodezja i kartografia w pierwszej piątce
Jak wynika z podsumowania ubiegłorocznej rekrutacji na studia opublikowanego właśnie przez resort nauki i szkolnictwa wyższego, geodezja i kartografia była jednym z kierunków studiów, na które dostać się było najtrudniej.
Według danych MNiSW geodezja i kartografia zamyka pierwszą piątkę kierunków, na które było najwięcej kandydatów na miejsce. Starający się o indeks musiał pokonać ponad 8 konkurentów. Silniejsza rywalizacja była tylko na: Międzykierunkowych Studiach Ekonomiczno-Menedżerskich na Uniwersytecie Warszawskim (15,7), Międzykierunkowych Studiach Ekonomiczno-Matematyczne na tej samem uczelni (14,6), kierunku lekarskim na UWM (11,4), makrokierunku samorząd terytorialny i polityka regionalna (11,1).
W tym roku akademickim rozpocząć studia na geodezji i kartografii chciało aż 13 527 osób. Pod względem popularności kierunek ten znalazł się na 16. miejscu. Tę listę otwierają: budownictwo, zarządzanie, informatyka, pedagogika i prawo.
Wszystkie powyższe dane dotyczą studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na uczelniach publicznych.
Z danych ogólnych wynika, że jeśli chodzi o uczelnie, w roku akademickim 2011/2012 najczęściej wybieranymi przez kandydatów były trzy politechniki: Warszawska, Gdańska i Poznańska, a wśród typów szkół wyższych na 1. miejscu były uczelnie techniczne. Łącznie na studia przyjęto ponad 555 tys. studentów, w tym ponad 403 tys. na uczelnie publiczne, a ponad 151 tys. na niepubliczne.
AW
|