Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-06| Teledetekcja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Jak Polska wykorzystuje Landsaty?

Dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii dr Marek Baranowski wystąpi dziś (6 czerwca) w Wiedniu na specjalnej sesji poświęconej 40. rocznicy misji satelitów Landsat.


Jak Polska wykorzystuje Landsaty? <br />
fot. USGS
fot. USGS

Sesja poświęcona będzie początkom oraz dziedzictwu programu, jego roli we wspieraniu międzynarodowej współpracy nad badaniami globu ziemskiego z przestrzeni kosmicznej. Odbędzie się w ramach obrad Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej ONZ. Dr Baranowski przedstawi osiągnięcia IGiK, pierwszej polskiej placówki naukowej zajmującej się wykorzystaniem zdjęć wykonywanych przez satelity serii Landsat, w badaniach różnych komponentów środowiska geograficznego.

Pierwszy satelita serii Landsat, jeszcze pod nazwą Earth Resources Technology Satellite – ERTS, został wystrzelony na orbitę 23 lipca 1972 r., rozpoczynając tym samym najdłuższą serię cywilnych obserwacji Ziemi z przestrzeni kosmicznej. W 1975 r. nazwę aparatu zmieniono na Landsat. Ostatni satelita tej serii – Landsat 7 – wystartował w kwietniu 1999 r. Już wkrótce zastąpi go Landsat 8, którego wystrzelenie w ramach misji kontynuacyjnej (Landsat Data Continuity Mission – LDCM) planowane jest na styczeń 2013 r.

Dane dostarczane przez te satelity są wykorzystywane w wielu dziedzinach, takich jak: geologia, kartografia, rolnictwo, leśnictwo, monitoring zasobów, dostępność wody, edukacja i bezpieczeństwo narodowe. Za zarządzanie zasobami zdjęć dostarczanymi przez te aparaty odpowiedzialna jest Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS).

Zobacz galerię obrazów satelitarnych z okazji 40-lecia misji Landsata

Źródło: IGiK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS