Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-21| Teledetekcja

Koniec Landsata-5?

Jak informuje amerykańska służba geologiczna (USGS), z powodu coraz gorszego stanu technicznego wstrzymano zbieranie danych przez satelitę obserwacyjnego Landsat-5.


Koniec Landsata-5?

Przyczyną są problemy ze wzmacniaczem odpowiedzialnym za transmisję zdjęć satelitarnych na Ziemię. Pomimo podjęcia różnych działań jego sprawność nadal się pogarszała, stąd administratorzy aparatu zdecydowali się go wyłączyć. Teraz będą starali się na spokojnie naprawić wzmacniać, choć USGS nie wyklucza, że to już koniec misji tego satelity.

Landsat-5 został wystrzelony w 1984 roku i miał pracować na orbicie tylko 3 lata – zły stan jego podzespołów nie jest więc zaskoczeniem. Lepszą niż oczekiwano żywotność ma także jego następca, czyli wystrzelony w 1999 roku Landsat-7. Zgodnie z planem miał on pracować tylko do 2004 roku. Mimo to jego kondycja jest wciąż dość dobra, choć z przyczyn technicznych trzeba było już ograniczyć częstotliwość wykonywania zdjęć.

Oba aparaty będą zastąpione przez Landsata-8, który ma znaleźć się na orbicie w lutym 2013 roku.

Źródło: USGS, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS