Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-06-04| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Duża laserowa aktualizacja w zasobie

Do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficzno przyjęto wiele nowych opracowań z lotniczego skaningu laserowego Polski wykonywanych w ramach projektu ISOK.


Duża laserowa aktualizacja w zasobie

Pokrywają one m.in. fragmenty Kotliny Sandomierskiej, okolic Białegostoku, Opola, Łodzi, Kotliny Kłodzkiej, Konina, Poznania, Warszawy oraz Puław. Dla obszarów tych dostępne są zarówno chmury punktów (o gęstości od 4 do 12 pkt/m kw.), jak i numeryczne modele terenu.

Dokładny zasięg nowy danych prezentują mapy CODGiK

W ramach projektu ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami) do końca 2013 roku zeskanowanych ma zostać około 60% powierzchni Polski.

Źródło: CODGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

krucjata antyLIDAR Widze ze pan pseudonim od samolocikow z Trigger Composites w dalszym ciagu prowadzi krucjate antyLIDARowa ... jestem pelen podziwu dla zapalu i odwagi ... no bo trzeba miec sporo odwagi zeby atakowac wszystkich na okolo .. i nie miec za bardzo pojecia o istocie LIDARa :) - polecam watek o samolocikach ... Ale wazne ze jest zapal ...
  
 1 
Szanowny Pseudonimie Zostawmy gestosc bo jest to kwestia bardziej zlozona i doktorat mozna by na ten temat napisac. Czy mozesz jednak rozwinac swoje zdanie "Te drugie zapewne zebrano lecąc 73% wyżej niż te pierwsze, lub użyto innego samolotu." lub uzasadnic chociaz swoje geometryczne wyliczenia? Bowiem dla mnie to stwierdzenie bylo najwieksza pomylka, ktora nazwalem "Fail". Pozdrawiam i nadal zycze milego dnia.
    2 
 3 
temat Ale o jakim to parametrze można mówić jeśli artukuł mówi "(o gęstości od 4 do 12 pkt/m kw.)" nie podając innych parametrów? Można mówić o gęstości. Gęstość chmury punktów na powierzchni kilku województw jest wielkością średnią. Nie przeczytaliście artykułu, złośliwie skomentowaliście jedyny post podejmujący analizę na podstawie dostępnych danych i niczego się nie nauczyliście. Spuszczam po Was wodę, a następne ogłoszenie na forum będzie brzmiało "Duża aktualizacja danych w najwyższej dotąd rozdzielczości na danym terenie" - jedni będą mogli sobie podywagować o zarobkach, inni napiszą FAIL i będą sobie stawiać minusiki a drudzy SUPER i będą sobie stawiać plusiki.
    3 
 2 
@pseudonim hehehehehehe dobre, zgadzam sie z przedmowcami, i z Toba po czesci tez 'Moje wyliczenia pozostają prawdziwe w takim sensie w jakim miały być, czyli średnim.' srednio to Ci to wyszlo - nie trzeba bylo spac na zajeciach. :P
    1 
 6 
Szanowny Pseudonimie. W Polace srednia zarokow to 3600 zl a jakos 80% geodetow zarabia mniej... Rozklad chmury zalezy od rodzaju uzytego lustra (rotacyjne, oscylujace), parametrow skanera (scan rate, laser pulse), predkosci lotu, kata otwarcia wiazki, elementow orientacji zewnetrznej (omega, fi, kappa - zbieznych z: heading, roll, pitch), na ktore to wplyw ma wiele fizycznych czynnikow jak typ samolotu, ilosc silnikow, pogoda, predkosc i kierunek wiatru w czasie lotu. Doswiadczenie a nawet humor i skupienie pilota czasie T ma znaczenie. Zauwaz iz niemal kazdy punkt jest zbierany w unikalnym czasie a pas skanowania nie mozna porownac zdjeciem jako ze warunki wystepujace na jego dlugosci sa bardzo zmienna na calej przestrzeni. Mowienie tu o geometri i rownomiernosci jest strasznym uproszczeniem. Rozpatrywanie gestosci jako geometrycznej sredniej wprowadza wiele zamieszania rowniez w ISOK. Dlatego juz od jakiegos czasu mowi i stosuje sie pomiar gestosci w nadir. Wiecej w lipcowym geodecie. Milego dnia.
    3 
 7 
temat 'Skanowanie laserowe to nie geometria'??? Guru, mistrzostwa jeszcze się nie zaczęły! Gęstość powierzchniowa N, odpowiada gęstości liniowej sqrt(N) w Przestrzeni Kartezjańskiej. Same punkty mogą być rozpięte na sieci jednorodnej, niejednorodnej, trójkątnej lub jakiejkolwiek innej i nie ma to nic do rzeczy. Mamy sytuację gdy w przypadku ortofotomap operuje się wielkościami liniowymi typu 5, 10, 20cm/pixel, a z drugiej strony gęstość danych lidara jako ilość punktów na m2. Sztucznie w ten sposób uwypukla się różnicę pomiędzy lidarem gęstym i rzadkim, a przy okazji po cichu przemilcza się fakt że fotomapa ma wyższą rozdzielczość punktową. Prawdopodobnie jest to zabieg marketingowy uzasadniający skok cenowy, lub przynajmniej otwierający drogę do zbudowania odpowiedniej strategii cenowej. Moje wyliczenia pozostają prawdziwe w takim sensie w jakim miały być, czyli średnim. Parametry map na siatce nierównomiernej też przecież 'nie są w każdym miejscu prawdziwe'. A więc, jednak geometria.
    5 
 1 
niewiele dokładności zostanie Jak ktoś zrobi z tego 2m uśrednionego grida. Patrz CODGiK i obrazek las_4 na jego stronie.
  
@pseudonim Zgadzam sie z przedmowca - Fail. Skanowanie laserowe to nie geometria... Pozdrawiam.
    2 
 2 
@pseudonim FAIL!
    1 
 6 
temat 12pkt/m to około jeden punkt co 29cm liniowo. 4pkt/m to jeden punkt co 50cm liniowo. Oznacza to że różnica pomiędzy danymi tu czy tam w sumie jest niewielka, z punktu widzenie rozróżnialności detali/nachylenia/przekroju wzdłuż dowolnej prostej. Te drugie zapewne zebrano lecąc 73% wyżej niż te pierwsze, lub użyto innego samolotu.
    8 
 1 



zobacz też:

|2012-05-07| Jeszcze więcej ISOK w zasobie

Południowa część województwa mazowieckiego oraz północna podkarpackiego – to nowe regiony, dla których w CODGiK-u ...

|2012-04-20| Pierwsze modele ISOK w zasobie

Do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego przyjęto pierwszą partię numerycznych modeli terenu pozyskanych z ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW | XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1933 r. powierzchnia Polski wynosiła 388,6 tys. km kwadr. (obecnie – 312,6)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Czesław Kamela (1910-1992)
Urodził się 24 lipca 1910 r. w Dzierzkowicach na Lubelszczyźnie. Po ukończeniu w 1928 roku gimnazjum w Kraśniku rozpoczął studia na Oddziale Mierniczym Wydziału Inżynierii Lądowej i Wodnej Politechniki Lwowskiej. Studia ukończył w 1932 roku. W ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1934
Profesor Moskiewskiego Instytutu Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii - F.W. Drobyszew skonstruował stereometr - urządzenie do opracowania rzeźby metodą różnicową.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama