Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-20| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Pierwsze modele ISOK w zasobie

Do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego przyjęto pierwszą partię numerycznych modeli terenu pozyskanych z lotniczego skaningu laserowego, opracowanych w ramach projektu Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK).


Pierwsze modele ISOK w zasobie <br />
rys. CODGiK
rys. CODGiK
Pokrywają one fragmenty województw: mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, podlaskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. Modele zapisane są w formatach tekstowych ASCII (XYZ) oraz ARC/INFO ASCII GRID z oczkiem siatki 1 metr. Poszczególne pliki odpowiadają zasięgom arkuszy w układzie 1992 w skali 1:5 000 (1/4 arkusza 1:10 000).

Oprócz tego w zasobie znajdują się także pliki binarne zawierające chmurę punktów pochodzącą z lotniczego skaningu laserowego zapisane zgodnie ze standardem LAS 1.2. Poza współrzędnymi pliki te zawierają m.in. informacje o klasie danego punktu oraz o intensywności odbicia w trzech zakresach promieniowania (odpowiadającym barwom niebieskiej, zielonej i czerwonej).

Punkty podzielone zostały na następujące klasy:
• przetwarzane, ale niesklasyfikowane,
• leżące na gruncie,
• reprezentujące niską wegetację, tj. w zakresie 0-0,4 m,
• reprezentujące średnią wegetację, tj. w zakresie 0,4-2,0 m,
• reprezentujące wysoką wegetację, tj. w zakresie powyżej 2,0 m,
• reprezentujące budynki, budowle oraz obiekty inżynierskie,
• szum,
• reprezentujące obszary pod wodami.

Gęstość punktów wynosi od 4 do 12 pkt/m kw.

Mapy zasięgu nowych modeli

Źródło: CODGiK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS