Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-05-08 | Geodezja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Programowanie IIP opóźnione

Do tej pory nie powstała kompletna wersja programu budowy infrastruktury informacji przestrzennej, ponieważ cztery organy wiodące nie dostarczyły programów swojego udziału. Resort środowiska tłumaczy opóźnienie reorganizacją ministerstwa i dużą ilością danych, za które odpowiadają podległe mu podmioty.


Ilustracja: Programowanie IIP opóźnione
Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej, która zebrała się wczoraj (7 maja 2012 r.) w Warszawie, przyjęła uchwałę w sprawie wstępnych wyników programowania budowy IIP w latach 2012-13. Rada stwierdziła, że 8 organów wiodących przygotowało i przedstawiło swoje programy w zakresie 26 tematów. Brakuje między innymi 5 tematów przyporządkowanych ministrowi środowiska i 2 tematów przyporządkowanych głównemu konserwatorowi przyrody. Programów nie dostarczyli także minister rolnictwa oraz minister zdrowia.

Dopiero po uzupełnieniu tych braków możliwe będzie stworzenie przez GUGiK wersji programu budowy IIP, która zostanie skierowana do konsultacji międzyresortowych. Pierwotnie termin opracowania tego zbiorczego dokumentu ustalono na 23 kwietnia. Opóźnienie nie jest więc duże, ale dalszy harmonogram jest dosyć napięty, a postęp zależy od współpracy organów wiodących.

W związku z tym przewodniczący Rady prof. Jerzy Gaździcki skierował do ministra środowiska pismo, w którym poprosił m.in. „o bliższe zainteresowanie się tematyką IIP”. Członkami Rady reprezentującymi ten resort są obecnie: główny geolog kraju, generalny dyrektor ochrony środowiska, główny inspektor ochrony środowiska oraz prezes KZGW.

Jacek Jarząbek, p.o. głównego geodety kraju, wysoko ocenił jakość programów dostarczonych już przez organy wiodące. Podkreśla się w nich konieczność współpracy organów wiodących zarówno z organem koordynującym (GUGiK), jak i jednostkami samorządu terytorialnego oraz innymi interesariuszami. Etapy wdrażania IIP dla poszczególnych tematów są bardzo zróżnicowane: od koniecznych działań legislacyjnych, przez techniczno-wdrożeniowe, po organizacyjno-koordynacyjne. Pozytywną wiadomością jest to, że w dostarczonych programach organy wiodące zaplanowały już wydatki na wdrożenie IIP i nie widzą większych problemów finansowych.

Prof. Jerzy Gaździcki przypomniał również, że wprawdzie nie obowiązuje jeszcze rozporządzenie KE dotyczące specyfikacji danych tematów objętych załącznikami II i III, ale przygotowano już bardzo dobre projekty przepisów, które prawdopodobnie ulegną tylko drobnym zmianom. Programy dostarczone przez organy nie uwzględniły tego bliskiego już aktu, choć byłoby to wskazane.

Na zakończenie posiedzenia informację o wynikach corocznego monitorowania INSPIRE przedstawiła Ewa Surma, a informacje o projektach IIP Dominik Kopczewski (obydwoje z GUGiK)

Więcej w czerwcowym GEODECIE

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Jak osiągnąć interoperacyjność w IIP?

Na pytanie to odpowiada najnowszy raport Wspólnotowego Centrum Badawczego (JRC) opublikowany właśnie na...

Dodatkowy przetarg na węzły IIP

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udzieli firmie Intergraph Polska zamówienia uzupełniającego o wartości 1,6 mln...

Ruszyło programowanie budowy IIP

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni otworzył posiedzenie Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy stały most na Wiśle zbudowano w 1573 r. i miał 0,5 km długości?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Javad Ashjaee (1949-2020)

Javad Ashjaee (1949-2020)
Założyciel amerykańskiej firmy Javad GNSS, a także autor wielu innowacyjnych rozwiązań w zakresie nawigacji satelitarnej. Urodził się w 1949 roku w Iranie. W 1972 roku wyjechał studiować do USA, gdzie zdobył tytuł doktora, po czym wrócił nauczać do...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2006
Wskutek zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym nadzór nad głównym geodetą kraju przejmuje minister spraw wewnętrznych i administracji (od ministra budownictwa).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama