Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2006-11-08 | Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje, Imprezy, Kataster

Intergracja baz danych georeferencyjnych lekarstwem na topograficzny bałagan



W podkrakowskich Tomaszowicach odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego i Rady Programowej projektu celowego zamówionego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz GUGiK, dotyczącego integracji baz danych dostępnych w państwowym zasobie geodezyjno-kartograficznym (7-8 października br.).

Projekt celowy* realizowany jest od września ub.r. przez zespół pod kierownictwem dr Joanny Bac-Bronowicz z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Akademii Rolniczej we Wrocławiu.
W czasie obrad przedstawiono stan prac oraz problemy wynikające z konieczności integracji i standaryzacji baz danych georeferencyjnych prowadzonych przez służbę geodezyjną. Docelowo wykonawcy zadania powinni zaproponować rozwiązanie problemu niespójności tych baz. Jest to jedna z podstawowych bolączek służby geodezyjnej (choć nie tylko jej) utrudniająca, a czasami uniemożliwiająca efektywne wykorzystanie zgromadzonych danych. Przywykliśmy już do tego, że obiekty zapisane w jednej bazie rozsypują się po przeładowaniu do innej. Jedne gubią kolory, drugie topologię, inne po prostu znikają. Nie jest niczym nowym, że trzy nałożone na siebie mapy tego samego obszaru, wykonane w tym samym okresie przez różne instytucje państwowe, prezentują odmienną treść geometryczną lub nazewnictwo. A przecież mamy jeden państwowy system odniesień przestrzennych, a nazwy miejscowości nie są tajemnicą. Tradycją jest zbieranie po wielokroć tych samych danych, tak jak i brak perspektywicznego myślenia o mapach, czy szerzej – o geodezji. Myślenia kategoriami 5-10 lat na przód. Dzisiaj ponosimy tego konsekwencje. Wdrożenie rozwiązań proponowanych przez autorów pozwoliłoby na stworzenie spójnego systemu danych topograficznych dla całego kraju. W przeciwnym razie będziemy mieli piękne bazy, tyle tylko, że w niewielkim stopniu wykorzystywane (jak np. VMap L2 z pierwszej edycji). Co więcej, w każdej z nich służba geodezyjna będzie opowiadała obywatelom inną topograficzną historię.

W świetle powszechnych w ostatnim czasie wypowiedzi na temat roli infrastruktury informatycznej państwa i potrzeby jej uporządkowania, zrobienie „porządku” w bazach geodezyjnych powinno być jednym z priorytetów GUGiK.
Dyskutowany projekt ma nas do tego przybliżyć. Jego idea opiera się na koncepcji baz danych wielorozdzielczych i wieloreprezentacyjnych. W pierwszym przypadku chodzi o dane o różnej dokładności, w drugim o pokazywanie tego samego obiektu w różny sposób, w zależności od skali prezentacji. W koncepcji przedstawionej przez autorów projektu, w wielorozdzielczej bazie referencyjnej znalazłyby się dane o szczegółowości odpowiadającej skalom: 1:10 000, 1:50 000 i 1:250 000.

W polskiej infrastrukturze danych przestrzennych Baza Danych Topograficznych (TBD) jest zasilana danymi z: bazy VMap L2, ewidencji gruntów i budynków oraz mapy zasadniczej. Sama TBD jest z kolei bazą dla opracowań kartograficznych w skalach 1:10 000, 1:50 000 oraz Bazy Danych Ogólnogeograficznych i map tematycznych. Podstawowym zadaniem jest zatem określenie relacji pomiędzy TBD i VMap L2 (dwoma najważniejszymi ogniwami, niezbędnymi do tworzenia opracowań topograficznych) oraz pomiędzy TBD a wybranymi elementami ewidencji gruntów i budynków. Do wspomnianego porządkowania niezbędne są m.in.: modyfikacja definicji i klasyfikacji obiektów oraz struktur baz danych, opracowanie zasad konwersji danych, określenie redakcji kartograficznej, wykonanie specjalistycznych aplikacji software’owych itp.

Z dyskusji, jaka miała miejsce podczas spotkania, wyłania się jednak problem o wiele poważniejszy, aniżeli tylko kłopoty wynikające ze stosowania takiego czy innego zapisu informatycznego, modelu danych, opisu obiektów czy nazewnictwa. Bez odpowiednich decyzji na szczeblu ministerialnym i rozwiązań legislacyjnych realizacja projektu i jego wdrożenie tylko w niewielkim stopniu poprawią sytuację. Zagadnienie nie dotyczy bowiem tylko baz będących w posiadaniu służby geodezyjnej. Spójne z nimi powinny być także bazy georeferencyjne prowadzone przez inne resorty. A na to w najbliższej przyszłości się nie zanosi.

Więcej o projekcie celowym w najbliższych wydaniach GEODETY

* Projekt celowy nr 6T122005C/06552 „Metodyka i procedury integracji, wizualizacji, generalizacji i standaryzacji baz danych referencyjnych dostępnych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz ich wykorzystanie do budowy baz tematycznych” wartość prac 4,5 mln zł; termin zakończenia prac: marzec 2008 r.

Główne zadania stojące przed wykonawcami projektu to:
-porównanie systematyki obiektów TBD TOPO i VMap L2+
-opracowanie koncepcji zasilania TBD danymi VMap L2+ (w tym m.in.: stworzenie projektu modelu rozszerzonej TBD, opracowanie systemu jej zasilania),
-opracowanie koncepcji mapy topograficznej w skali 1:50 000 w standardzie TBD wraz z konwersją danych i przygotowaniem linii technologicznej,
-opracowanie koncepcji wieloreferencyjnej bazy danych referencyjnych oraz NMT,
-uspójnienie baz tematycznych SOZO i HYDRO.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Czy ktoś przeczytał co tu jest napisane? Mam jedno pytanie co znaczy gubienie kolorów przy przeładowywaniu bazy danych? Czyżby do Oracla nie eksportowały się kolory tabelek? Może trzeba docisnąć poprostu kabel monitora?
  



zobacz też:

Maskowanie zdjęć w kampanii wyborczej. Byłoby śmieszne, gdyby nie było prawdziwe

Dzisiejsze wydanie „Dziennika” donosi o tym, że...

Kolejne zmiany na stanowiskach dyrektorów GUGiK

Z informacji uzyskanych przez GeoForum wynika, że jest już nowy dyrektor Departamentu Geodezji...

Nowy wingik w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie

18 października dyrektorem Wydziału Geodezji Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy stały most na Wiśle zbudowany w 1573 r. przetrwał tylko do 1603 roku, gdy zniszczyła go płynąca rzeką kra?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kartezjusz (Rene Descartes) (1596-1650)

 Kartezjusz (Rene Descartes) (1596-1650)
Francuski matematyk, filozof, fizyk. Urodził się 31 marca 1596 roku w La Haye w rodzinie drobnej szlachty (matka zmarła w czasie porodu). Nauki pobierał w znanej szkole jezuitów w La Fléche (1604-12). Krótko przebywał w Paryżu, następnie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1943
Po wyjściu armii Andersa z ZSRR (do Iranu, a później do Iraku) w Armii Polskiej na Wschodzie utworzono Szefostwo Służby Geograficznej. Jego siedziba mieściła się w pobliżu Qizil Ribat na trasie Bagdad-Kirkuk. We wrześniu 1943 r. 2 Korpus Polski w...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2